Anatomiczne badania po poronieniach

cierpiszKonsultacja merytoryczna: 

lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik, klinika Demeter..


Wady anatomiczne układu rodnego kobiety mogą być przyczyną poronienia. Po utracie ciąży warto więc wykonać serię badań: USG narządu rodnego, HSC (histeroskopię) macicy oraz HSG (histerosalpingografię) macicy i jajowodów.

Do problemów z budową mogą należeć m.in. mięśniaki macicy, macica z przegrodą czy zrosty wewnątrzmaciczne. Wykrycie wad anatomicznych i wprowadzenie leczenia są szansą na donoszenie przyszłej ciąży.

anatomiczne badania po poronieniach

  1. Anatomiczne badania po poronieniach – USG narządu rodnego
  2. Anatomiczne badania po poronieniach – HSC macicy
  3. Anatomiczne badania po poronieniach – HSG macicy i jajowodów

Anatomiczne badania po poronieniach – USG narządu rodnego

USG dopochwowe pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, które mogły przyczynić się do poronienia. Polega na wprowadzeniu przez pochwę głowicy aparatu USG. Wszystkie elementy są rejestrowane i pokazywane na monitorze. USG pozwala obejrzeć wielkość, pozycję i kształt macicy oraz jajników, długość i grubość szyjki macicy, a także przepływ krwi, śluzu i innych płynów przez narządy.

Dzięki temu można sprawdzić, czy narządy rodne nie posiadają niepokojących zmian i czy wszystko jest w porządku. USG dopochwowe wykrywa m.in. wady anatomiczne macicy, mięśniaki, zrosty, guzy i cysty wewnątrz macicy, a także niewydolność szyjki macicy.

Anatomiczne badania po poronieniach – HSC macicy

HSC zalecane jest wtedy, kiedy należy rozszerzyć diagnostykę po USG i sprawdzić macicę dokładniej. Jest to wziernikowanie macicy, czyli badanie stanu jej ścian wewnętrznych. Do macicy wprowadza się tulejkę histeroskopu ze źródłem światła oraz dwutlenku węgla. Urządzenie lekko rozszerza ścianki, pozwalając przyjrzeć się im bardzo dokładnie, a dzięki kamerze na monitorze lekarz może obserwować badanie z bliska. Przed wprowadzeniem urządzenia podawane jest znieczulenie miejscowe.

Wykonując to badanie, można wykryć zmiany w endometrium, nawet bardzo niewielkie cysty, polipy czy guzki oraz zrosty. Umożliwia ono również pobranie małych wycinków do analizy.

Anatomiczne badania po poronieniach – HSG macicy i jajowodów

HSG to badanie rentgenowskie, pozwalające ocenić stan i budowę macicy oraz jajowodów, a także ich drożność, które mogły mieć wpływ na poronienie. Podczas HSG kobiecie podawany jest kontrast, a następnie wykonywane zdjęcia rentgenowskie macicy i jajowodów. Dzięki wykonaniu badania sprawdzić można, czy istnieją wady anatomiczne w układzie rozrodczym kobiety.

HSG pozwala wykryć m.in. zrosty w jajowodach, niedorozwój macicy, niewydolność macicy czy nieprawidłowe zmiany na tych narządach, jak polipy, guzy, cysty. Badanie wykonuje się po USG i wymazie z pochwy.


Zobacz też:

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *