Kiedy wykonać badania po poronieniu?

Badania po poronieniu warto wykonać już po pierwszej stracie ciąży. Są ważnym elementem w procesie starania się o kolejne dziecko. Dzięki nim dowiesz się jakie były przyczyny poronienia, a dzięki profilaktyce lub leczeniu Twoje szanse na następną, szczęśliwą tym razem ciążę, bardzo wzrosną.

Kiedy wykonać badania po poronieniu

  1. Badania po poronieniu można wykonać nawet już po pierwszej stracie ciąży
  2. Badania po poronieniu zwiększają szanse na dziecko w kolejnej ciąży

Badania po poronieniu można wykonać nawet już po pierwszej stracie ciąży

Wielu ginekologów badania po poronieniu zleca swoim pacjentkom dopiero gdy stracą ciążę za drugim lub nawet trzecim razem. Tymczasem szybka i właściwa diagnostyka poronienia jest bardzo istotna dla przygotowania się do kolejnej ciąży po poronieniu.

Dzięki wykonaniu badań dowiesz się, co było przyczyną poronienia i tym samym będziesz miała większe szanse na szczęśliwe rozwiązanie kolejnej ciąży!

Najczęściej dopiero, gdy kobieta poroni kolejny raz z rzędu, lekarz zaleca badania po poronieniu. Jeśli sytuacja powtarza się wielokrotnie, lekarz orzeka, że to poronienia nawykowe i dopiero wtedy zaczyna diagnostykę w kierunku schorzenia, które je wywołuje.

Badania po poronieniu zwiększają szanse na dziecko w kolejnej ciąży

Już po pierwszym poronieniu warto wykonać badania genetyczne, które pomogą w zdiagnozowaniu przyczyn straty ciąży. Wśród nich są następujące badania:

BADANIA GENETYCZNE: 

  • badania genetyczne dziecka –  dzięki nim rodzice dowiadują się, czy przyczyną poronienia były wady genetyczne, które u niego wystąpiły. Jest to bardzo popularny problem, gdyż występuje w ponad 60% przypadków poronień samoistnych. Dodatkowo razem z badaniem kariotypu rodziców pozwala określić rokowania kolejnej ciąży;
  • badania kariotypu – ma na celu wykluczenie błędu, wady w chromosomie któregoś z partnerów. Warto pamiętać, że nawet jeśli, któreś z przyszłych rodziców jest nosicielem takiej aberracji, to nie przekreśla to szansy na ciążę;
  • badania na trombofilię wrodzoną – dzięki temu badaniu dowiesz się, czy masz mutacje, które przyczyniają się do poronień i wraz z lekarzem będziesz mogła wprowadzić odpowiednie leczenie, aby szczęśliwie donosić ciążę.
  • badania na celiakię – (trwałą nietolerancję glutenu) –  dzięki temu badaniu dowiesz się, czy przyczyną poronienia była celiakia. Ryzyko poronień u kobiet z nieleczoną celiakią jest ok. 10 razy większe niż u kobiet leczonych. Co więcej, poronienie może być jedynym objawem celiakii (nie musisz odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego). Ze względu na to, że objawy celiakii bywają tak zróżnicowane, tylko 5% chorych wie o tym, że powinno przejść na dietę bezglutenową. Wykonując badanie genetyczne na celiakię i wdrażając odpowiednie leczenie, para ma szanse na zajście w ciążę i jej donoszenie.

BADANIA CZYNNIKÓW INFEKCYJNYCH – przyczyną poronienia może być zakażenie cytomegalią, różyczką, toksoplazmozą, opryszczką czy chlamydią trachomatis.

BADANIA HORMONALNE – najlepiej wykonać je kilka miesięcy od poronienia, ponieważ organizm kobiety musi być zregenerowany, aby wyniki były wiarygodne.

BADANIA NASIENIA – najczęściej wykonuje się to badanie, gdy powodem poronienia jest puste jajo płodowe (ciąża bezzarodkowa).

BADANIA CZYNNIKÓW IMMUNOLOGICZNYCH – poronienie może być wynikiem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego matki, na organizm dziecka. Najczęstszą immunologiczną przyczyną poronienia jest zespół antyfosfolipidowy.

 


Zobacz też:

Oceń

One thought on “Kiedy wykonać badania po poronieniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *