Dzień Dziecka Utraconego

15. października na całym świecie obchodzi się Dzień Dziecka Utraconego. Jest to moment refleksji dla wszystkich rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka oraz dla osób chcących wyrazić z nimi solidarność. Wiele miejsc (np. stowarzyszenia, kościoły) organizuje specjalne spotkania i msze, składa się też znicze i kwiaty na grobach Dzieci Utraconych. Symbolem pamięci o Dzieciach Utraconych jest różowo-niebieska wstążka.

dzien-dziecka-utraconego

  1. Dzień Dziecka Utraconego – obchodzimy go od 1988 roku
  2. Różowo-niebieska wstążka – symbol Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego – obchodzimy go od 1988 roku

Dzień Dziecka Utraconego ustanowiono w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Idea szybko się rozprzestrzeniła – w Polsce dzień ten oficjalnie obchodzi się od roku 2005. Pomysł na ustalenie specjalnego dnia dla przedwcześnie zmarłych dzieci pojawił się w głowie Amerykanki Robyn Bear. Kobieta straciła ciążę aż 6 razy, a do jednego z poronień doszło właśnie 15. października. Robyn Bear przyznała, że nie otrzymała niezbędnej pomocy i wsparcia ze strony swojego otoczenia. Z tego powodu postanowiła nieść pomoc innym rodzicom, którzy doświadczają takiej straty, by łatwiej było im przetrwać tę sytuację.

Dzień Dziecka Utraconego jest przede wszystkim momentem refleksji, podczas którego pamięta się o najmłodszych zmarłych i udziela wsparcia rodzicom, ale także – okazją do zwrócenia uwagi na prawa rodziców po poronieniu. Nie tylko tego dnia, ale przez cały miesiąc, organizowane są akcje informacyjne, a rodzice uczestniczą w spotkaniach, mszach czy rekolekcjach, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Różowo-niebieska wstążka – symbol Dziecka Utraconego

Symbol różowo-niebieskiej wstążki znany jest na całym świecie i łączy rodziców, którzy doświadczyli straty przedwczesnej śmierci swojego dziecka. Dzięki temu wytwarza się między nimi specyficzna więź, dla której nieistotne jest miejsce zamieszkania czy używany język. Wspólne przeżycie żałoby w wielu przypadkach pozwala szybciej pogodzić się ze stratą.

Wstążka wykorzystywana jest głównie w październiku i w czasie Dnia Dziecka Utraconego, jednak wielu osobom towarzyszy na co dzień. Przypinają ją do ubrań, zniczy lub kwiatów na cmentarzu, umieszczają na portalach społecznościowych. Co więcej, różowo-niebieska wstążka jest również elementem logo portalu poroniłam.pl.


Zobacz też:

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *