Kiedy nie da się wykonać badania na materiale poronnym?

Badania genetyczne na materiale poronnym pozwalają określić płeć dziecka (jeśli nie została ustalona w szpitalu) i sprawdzić, czy do poronienia nie przyczyniły się niezależne od rodziców wady genetyczne. Są więc niezwykle ważne i cenne. Niestety istnieją takie sytuacje, gdy ich realizacja nie jest możliwa. Kiedy nie da się wykonać badania na materiale poronnym?

kiedy nie da się wykonać badania na materiale poronnym

1. Kiedy próbki są źle zabezpieczone

Najczęstsze błędy, które mogą uniemożliwić realizację badania DNA po poronieniu, to:

      • przechowywanie próbki w formalinie, która degraduje DNA. Materiał należy jak najszybciej umieścić w sterylnym pojemniku i zalać solą fizjologiczną;
      • przechowywanie próbki w temperaturze powyżej 8°C, która sprzyja powstawaniu bakterii. Materiał powinien być przechowywany w lodówce i przesyłany z wykorzystaniem wkładów chłodzących. Warto również uniknąć transportu w czasie weekendów/świąt, ponieważ nie ma gwarancji, że firma kurierska będzie przechowywała próbkę w odpowiedniej temperaturze;
      • nieodpowiednie zakręcenie pojemnika. Zakrętkę warto dokręcić jak najmocniej, a dodatkowo zabezpieczyć np. taśmą klejącą, plastrem czy parafilmem albo folią spożywczą. To pozwoli zminimalizować ryzyko wypłynięcia materiału.

Aby uniknąć nieprawidłowego zabezpieczenia materiału, najlepiej jak najszybciej poinformować personel szpitala o chęci realizacji badań na materiale poronnym.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]

2. Kiedy do badania przekazany jest materiał matki

Endometrium, tkanki macicy, skrzepy… To tylko niektóre z próbek, które bywają przekazane do badania jako materiał dziecka. Warto więc tym bardziej zadbać o to, by poinformować szpital o chęci wykonania badań.

To zwiększy szansę prawidłowego zabezpieczenia materiału i przekazania do testu rzeczywiście tkanek płodu, najlepiej: kosmówki, kosmków kosmówki, pępowiny, fragmentów tkanek płodu, przypępowinowych fragmentów łożyska lub pęcherzyka płodowego.

Jak rozróżnić materiał matki od materiału dziecka? Tkanki matki najczęściej są czerwone lub brunatno-czerwone. Te od dziecka mają natomiast kolor białawy, jasnokremowy i strukturę gąbki.

Do badania najlepiej przekazać kilka próbek. To pozwoli laboratorium wybrać tę najlepszą, na podstawie której będzie można przeprowadzić analizę.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Zobacz też: Źle zabezpieczony materiał po poronieniu – czym skutkuje?

3. Kiedy mamy do czynienia z pustym jajem płodowym

Puste jajo płodowe to taka ciąża, w której z komórki jajowej i plemnika nie rozwija się zarodek. To oznacza, że do badania nie da się przekazać materiału od dziecka, bo nie był obecny. W takim przypadku zabezpieczony materiał w całości należy do matki. Badania płci i wad genetycznych nie da się więc wykonać.


Tekst powstał we współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o. o.

 


5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.