Łyżeczkowanie macicy po poronieniu

Łyżeczkowanie po poronieniu polega na usunięciu pozostałości z macicy – zwykle w znieczuleniu. Zabieg jest szybki, najczęściej nie wywołuje żadnych komplikacji i nie wymaga pozostania w szpitalu.

Jego przeprowadzenie minimalizuje ryzyko wdania się zakażenia czy wykrwawienia. Nie zawsze jednak jest konieczne, np. często nie przeprowadza się go przy poronieniu wczesnym.

Łyżeczkowanie po poronieniu

  1. Łyżeczkowanie macicy – dlaczego często jest wykonywane po poronieniu?
  2. Łyżeczkowanie po poronieniu – kiedy się go nie przeprowadza?
  3. Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
  4. Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – co po zabiegu?

Łyżeczkowanie macicy – dlaczego często jest wykonywane po poronieniu?

Dzieje się tak, ponieważ w macicy znajdują się zwykle pozostałości zarodka i łożyska – najczęściej wtedy, kiedy do poronienia dochodzi po 8. tygodniu ciąży. Ich samoistne wydalenie może być albo niemożliwe albo mogłoby zająć kilka tygodni – w tym czasie kobieta straciłaby zbyt dużo krwi. Istnieje również ryzyko innych komplikacji, m.in. pojawienia się zakażenia.

Łyżeczkowanie macicy wykonuje się zwykle w sytuacjach, kiedy: organizm po poronieniu w 8.-12. tygodniu ciąży sam się nie oczyścił, pojawia się zaśniad groniasty, do poronienia doszło po 12. tygodniu ciąży.

Łyżeczkowanie po poronieniu – kiedy się go nie przeprowadza?

Nie po każdym poronieniu łyżeczkowanie jest konieczne – potrzeba przeprowadzenia zabiegu zależy od rodzaju poronienia i momentu, w którym do niego doszło. Może się bowiem okazać, że organizm oczyści się sam – najczęściej ma to miejsce przy poronieniu w pierwszych tygodniach ciąży (do 8. tygodnia).

Jeśli do poronienia dochodzi na wczesnym etapie, czasami kobieta nie zdaje sobie z niego sprawy, a krwawienie związane z wydaleniem zarodka przyjmuje jako miesiączkowe.

Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?

Łyżeczkowanie nie jest zabiegiem bolesnym, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu – miejscowym lub ogólnym. Sam zabieg trwa tylko 10-15 minut i polega na wprowadzeniu do macicy przyrządu, który jest podobny do łyżeczki albo specjalnego narzędzia elektrycznego.

Do łyżeczkowania nie trzeba się przygotowywać, kobieta powinna być jedynie na czczo. Lekarz w trakcie zabiegu usuwa pozostałe w macicy tkanki, często pobierając również fragment do badania genetycznego po poronieniu.

Taki materiał pacjentka może wypożyczyć ze szpitala i zlecić w laboratorium genetycznym badanie genetycznych przyczyn poronienia. Dzięki temu ma jedyną szansę poznania prawdziwej przyczyny swojej straty, ponieważ ok. 70% wszystkich poronień jest spowodowanych wadami genetycznymi zarodka.

przyczyny poronienia

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]

Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – co po zabiegu?

Po zabiegu najczęściej można wyjść do domu już tego samego dnia – tylko w nielicznych przypadkach zalecane jest pozostanie w szpitalu. Zwykle kobieta otrzymuje L4 na kilka dni, ponieważ po łyżeczkowaniu nie powinna się przemęczać, a odpoczywać.

Po zabiegu pojawia się również lekkie krwawienie, w czasie którego najlepiej używać podpasek, nie tamponów. Utrzymuje się ono od kilku dni do dwóch tygodni i nie jest powodem do obaw.

Po łyżeczkowaniu niezwykle ważne jest również wsparcie osób bliskich – najlepiej, gdy kobieta przychodzi na zabieg z partnerem, mamą, siostrą, przyjaciółką czy inną bliską osobą.

Napisz do nas: info@poronilam.pl

Zobacz też:

4.4/5 - (23 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *