Urlop okolicznościowy po poronieniu i martwym urodzeniu

MAMAPRAWNICZKA-LOGO

 

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, prawniczka, autorka serwisu www.mamaprawniczka.pl

 


W sytuacji, w której Twoja ciąża zakończyła się przedwczesnym pożegnaniem z Twoim Dzieckiem, musisz pamiętać, że prawo przewidziało dla Ciebie szereg uprawnień. Jednym z bardzo często poruszanych tematów, o którym trudno znaleźć informacje, jest urlop okolicznościowy po poronieniu i martwym urodzeniu.

urlop okolicznościowy po poronieniu

  1. Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka
  2. Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka przysługuje obojgu Rodzicom w wymiarze 2 dni. Warunkiem skorzystania przez Matkę, jest fakt, iż nie przebywa ona na urlopie macierzyńskim.

(Jeśli więc skorzystasz z uprawnienia do skróconego 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, nie możesz dodatkowo skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Twoje 2 dni również nie mogą w żaden sposób „przejść” na ojca Dziecka.)

W pytaniach bardzo często pojawia się wątpliwość, czy urlop z tytułu urodzenia, nie przysługuje jedynie w związku z urodzeniem Dziecka żywego? Nie. Przepisy określają jedynie, że urlop przysługuje z tytułu urodzenia się Dziecka, z tego więc powodu uważa się, że dotyczy każdego urodzenia.

Celem uzyskania urlopu powinniście przedstawić pracodawcy „Akt urodzenia” (w tym przypadku z adnotacją o śmierci Dziecka).

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka przysługuje obojgu Rodzicom w wymiarze 2 dni. Warunkiem skorzystania przez Matkę, jest fakt, iż nie przebywa ona na urlopie macierzyńskim.

(Jeśli więc skorzystasz z uprawnienia do skróconego 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, nie możesz dodatkowo skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Twoje dwa dni również nie mogą w żaden sposób „przejść” na ojca Dziecka.)

Celem uzyskania urlopu należy przedstawić Pracodawcy „Akt urodzenia” (z adnotacją o śmierci Dziecka). W tym przypadku nie sporządza się „Aktu zgonu”.


MAMAPRAWNICZKA-LOGOMarzena Pilarz-Herzyk | www.mamaprawniczka.pl

Drodzy Rodzice. Jeśli dotknęła Was sytuacja poronienia/martwego urodzenia i trudno Wam poradzić sobie z procedurami prawnymi, uprawnieniami, które prawo przewiduje w tych sytuacjach, zawsze możecie skontaktować się ze mną pod adresem e-mail: mamaprawniczka@gmail.com


Inne artykuły ekspertów:

5/5 - (5 głosów / głosy)

10 thoughts on “Urlop okolicznościowy po poronieniu i martwym urodzeniu

  1. Czy przy poronieniu urlop okolicznościowy dla ojca wyniesie 2 czy 4 dni (2 na „urodzenie” i 2 na zgon czy w sumie 2)?

    • Dzień Dobry Panie Wojtku,

      Urlop okolicznościowy dla taty przysługuje w wymiarze 2 dni- za urodzenia dziecka oraz 2 dni z tytułu śmierci i pogrzebu dziecka. Warunkiem otrzymania 2 dni w przypadku zgonu dziecka jest odebranie ciałka ze szpitala i pochowanie dziecka.
      Proszę również pamiętać, ze w celu otrzymania urlopu okolicznościowego należy pamiętać o przedstawieniu pracodawcy „Aktu urodzenia” z adnotacją o śmierci dziecka. W tym przypadku nie sporządza się „Aktu zgonu”

      • Aktu nie ALE: można zebrać i oddać materiał po poronny celem określenia płci dziecka. Następnie w Urzędzie Stanu Cywilnego wydają (trzeba nadać imię dziecku) „Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe” – i na podstawie tego dokumentu należy się odszkodowanie z ubezpieczenia (w zależności kto jakie ma ubezpieczenie) i urlop (jeżeli było bez pochówku to ojcu 2 dni okolicznościowego).
        Odnośnie matki to już nie jestem pewien ale wydaje mi się, że na podstawie art. 1801 § 1 kodeksu pracy (Dz.U. 1998 Nr 21poz.94):

        W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

    • Żeby rodzice skorzystali z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka(martwego)musza mieć akt urodzenia dziecka sporządzony przez urząd? Czy mogą się ubiegać o taki urlop bez takiego dokumentu? Bo żeby dostać taki dokument muszę mieć określona płeć dziecka? Odebrać płód oraz zorganizować pochówek na własny koszt?

      • Dzień Dobry. Rodzicom przysługuję urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka oraz urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka. Każdy urlop wynosi 2 dni. Aby móc skorzystać z urlopy okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka podstawą jest przedstawienie pracodawcy „Aktu urodzenia” z adnotacją o martwym urodzeniu. W tym przypadku nie sporządza się „Aktu zgonu”. Akt wydaje Urząd Stanu Cywilnego zarówno w przypadku poronienia/martwego urodzenia na podstawie Karty Martwego Urodzenia, gdy znana jest płeć dziecka.

  2. Czy mogę ubiegać się od szpitala kartę urodzenia martwego dziecka ewentualnie opłacić badania na stwierdzenie płci dziecka a następnie przekazać płód do pochówku przez szpital do gminy? I drugie pytanie czy ojcu i matce przysluguje prawo do urlopu okolicznościowego (gdy matka nie przebywała na urlopie macierzyńskim) i gdy sam nie dokonuje pochówku prywatnie?

    • Dzień Dobry.

      Bardzo nam przykro z powodu Państwa straty. Mogą Państwo zdecydować się na wykonanie badań genetycznych w celu określenia płci, bez konieczności organizacji pochówku. Do badań genetycznych lekarz zabezpiecza kosmówkę/kosmki kosmówki w soli fizjologicznej a nie cały płód dziecka. W przypadku, gdy nie będą mogli Państwo z jakichś powodów pochować dziecka, szpital zatroszczy się o pochówek dziecka albo zwróci się do Ośrodka Pomocy Społecznej wg. miejsca zamieszkania matki. Po otrzymaniu wyniku z badań genetycznych udają się Państwo do szpitala w celu otrzymania Karty Martwego Urodzenie, dokumentu niezbędnego do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.
      Przysługuje Państwu Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia Dziecka ( 2 dni) oraz Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka ( 2 dni) – warunkiem skorzystania przez Matkę, jest fakt, iż nie przebywa ona na urlopie macierzyńskim. Warunkiem otrzymania 2 dni w przypadku zgonu dziecka jest odebranie ciałka ze szpitala i pochowanie dziecka.
      Proszę również pamiętać, ze w celu otrzymania urlopu okolicznościowego należy pamiętać o przedstawieniu pracodawcy „Aktu urodzenia” z adnotacją o śmierci dziecka. W tym przypadku nie sporządza się „Aktu zgonu”
      Więcej informacji znajdziecie Państwo w artykule: https://www.poronilam.pl/eksperci/urlop-okolicznosciowy-po-poronieniu/
      Proszę pamiętać, że kobieta zamiast ww. urlopów okolicznościowych ma prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego, bez względu na jakim etapie doszło do zakończenia ciąży. Długość wynosi 8 tygodni

  3. Dzień dobry,
    Straciłam córkę w 7 tyg, zrobiliśmy badania i dzisiaj poznaliśmy płeć. Chciałam się dowiedzieć żeby zarejestrować córkę w USC jak to wygląda? Chodzi mi dokładnie o ojca z moim partnerem nie mamy śluby cywilnego czy muszę miec.jakies zaświadczenie że on jest ojcem czy ja samodzielnie to wpisuje w urzędzie? Pierwsza córkę rejestrowałam i byliśmy potwierdzać ojcostwo przed porodem a jak to wygląda w przypadku poronienia prawnie?

    • Dzień Dobry.
      Dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Pani Agnieszko, bardzo mi przykro z powodu Pani straty. W przypadku rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego pierwszym krokiem po otrzymaniu wyniku płci jest uzyskanie Karty Martwego Urodzenia – dokument ten wystawia szpitala/lekarz, gdy znana jest płeć dziecka. Kolejnym krokiem jest dokonanie rejestracji dziecka w USC – rodzice od momentu wystawienia Karty Martwego Urodzenia mają 3 dni na dokonanie formalności. Kontaktowałam się w Pani sprawie z Urzędem Stanu Cywilnego i otrzymałam informacje, że aby móc dokonać rejestracji dziecka powinni Państwo udać się razem do USC właściwego dla miejsca zamieszkania, aby dopełnić formalności. Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://www.poronilam.pl/poronienie/rejestracja-dziecka-po-poronieniu/

  4. Dzień dobry. Moja partnerka poroniła 3 lutego. Zdecydowaliśmy się na badania określające płeć dziecka, chcemy je zarejestrować i pochować. Wczoraj otrzymaliśmy wyniki badań, zaczynamy całą procedurę rejestracji, itp. Jak rozumiem przysługują mi, jako ojcu, 4 dni urlopu okolicznościowego (2 na urodzenie i 2 na zgon dziecka). Czy pracodawca nie będzie robił problemów że według aktu urodziło się 3 lutego a ja urlop okolicznościowy na urodzenie chcę prawie po miesiącu od tego zdarzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *