Czy badanie kariotypu jest refundowane?

Poroniłaś, chcesz poznać przyczynę straty i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży, więc zastanawiasz się, czy badanie kariotypu jest refundowane? NFZ refunduje taki test genetyczny tylko w niektórych przypadkach (po minimum 2 poronieniach). Badanie kariotypu można wykonać też na własną rękę.

czy badanie kariotypu jest refundowane

  1. Czy badanie kariotypu jest refundowane? Skierowanie
  2. Badanie kariotypu można wykonać też prywatnie

Czy badanie kariotypu jest refundowane? Skierowanie

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badanie kariotypu wtedy, gdy lekarz genetyk współpracujący z NFZ widzi ku temu odpowiednie powody. Zwykle chodzi o minimum 2 poronienia, czasami też niepłodność, martwe urodzenie czy mocne odchylenia od normy wykazane w badaniach nasienia.

Co zrobić, żeby otrzymać skierowanie? Najpierw trzeba udać się do ginekologa lub lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni genetycznej. Dopiero później możliwa jest rozmowa z lekarzem genetykiem na NFZ i ewentualne uzyskanie skierowania na refundowane badanie kariotypu.

Niestety czas oczekiwania – najpierw do poradni genetycznej, potem na badanie kariotypu – często wynosi nawet kilka miesięcy.

Badanie kariotypu można wykonać też prywatnie

Jeśli więc refundacja tego badania Was nie dotyczy, można zlecić je na własną rękę. Koszt takiego badania DNA waha się zwykle między ok. 390 złotych a ok. 500 złotych (za osobę). Niektóre laboratoria mają w ofercie pakiety dla par.

Pamiętaj, że badanie kariotypu po poronieniu warto wykonać u obojga partnerów, ponieważ zarówno u kobiety, jak i mężczyzny mogą wystąpić nieprawidłowości wywołujące poronienia lub problemy z poczęciem dziecka. Tylko przebadanie Was obojga da Wam pełny obraz sytuacji.

Zobacz też: Przyczyny poronienia a badanie kariotypu

Błędy w kariotypie dotyczą ok. 3-6% par z poronieniami nawracającymi [1]

U wielu z nich nie dają jednak innych widocznych objawów (aberracja chromosomowa może objawiać się tylko poronieniami czy niepłodnością). Wykrycie takiej zmiany i konsultacja wyników z genetykiem to więc okazja, by poznać szanse na szczęśliwe donoszenie ciąży w przyszłości.

Co więcej, dzięki badaniu kariotypu – jeśli test wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości – lekarz genetyk może określić ryzyko przekazania wady chromosomowej potomstwu.

Wykonanie badania kariotypu u par doświadczających poronień jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE).

To może Cię zainteresować: Jak przygotować się do badania kariotypu po poronieniu?


[1] B. Kwinecka-Dmitriew, A. Latos-Bieleńska, J. Skrzypczak, Przebieg ciąż u par nosicieli aberracji chromosomowych, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia” 2010, t. 3, z. 3.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *