Rejestracja dziecka po poronieniu

Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera rodzicom drogę do skorzystania z urlopu macierzyńskiego (8 tygodni) i zasiłku pogrzebowego (4 000 zł). Aby zarejestrować dziecko rodzice muszą otrzymać ze szpitala kartę martwego urodzenia. Zostaje ona wydana, gdy ustalono jego płeć. W naszym artykule doradzimy jak krok po kroku uzyskać potrzebne dokumenty.

Rejestracja dziecka po poronieniu

Rejestracja dziecka po poronieniu – najważniejsze informacje:

  1. Rejestracja dziecka po poronieniu wiąże się z wydaniem aktu jego urodzenia
  2. Szpital wyda kartę martwego urodzenia po określeniu płci dziecka
  3. Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera drogę do ubiegania się o ważne przywileje

Rejestracja dziecka po poronieniu wiąże się z wydaniem aktu jego urodzenia

Oprócz danych dziecka i rodziców w rubryce „Uwagi” zostaje zamieszczona w nim informacja, że dziecko urodziło się martwe. Akt urodzenia zastępuje jednocześnie akt zgonu, którego już się wtedy nie sporządza. Akt urodzenia dziecka spisany zostaje na podstawie dokumentu, jakim jest karta martwego urodzenia. Szpital ma 1 dzień na zgłoszenie martwo urodzonego dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego.
czat chcesz poznać przyczynę poronienia

Szpital wyda kartę martwego urodzenia po określeniu płci dziecka

Szpital wypełnia kartę martwego urodzenia, a następnie przekazuje ją w formie elektronicznej do Urzędu Stanu Cywilnego jeśli znana jest płeć dziecka – jeśli nie – szpital ma prawo odmówić jej wystawienia. Taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji, gdy do poronienia doszło w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy organy rozrodcze dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, żeby można było ustalić jego płeć. Rodzice muszą wtedy zając się ustaleniem płci swojego potomka we własnym zakresie. Mogą zgłosić się do laboratorium genetycznego i w nim zlecić badanie DNA po poronieniu. Ono jednoznacznie określi, czy dziecko było chłopcem czy dziewczynką. Za pomocą tych badań rodzice mogą też dowiedzieć się, co przyczyniło się do poronienia.

Aby wykonać badanie genetyczne określające płeć dziecka po poronieniu, szpital wydaje rodzicom próbkę w soli fizjologicznej lub w bloczku parafinowym. Najlepiej, aby była umieszczona w niej kosmówka, kosmki kosmówki, fragment pępowiny, przypępowinowe fragmenty łożyska. Próbki nie należy umieszczać w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA. Do laboratorium genetycznego można ją dostarczyć do kilku dni od momentu poronienia. Do tego czasu powinna być przechowywana w chłodnych warunkach.

Kliknij i zobacz instrukcje „Jak zabezpieczyć próbki z poronienia do badania DNA po poronieniu”

Z wynikiem badania rodzice mogą następnie wrócić do szpitala, w którym powinni już otrzymać wszystkie dokumenty. To właśnie od tej chwili mają 3 dni na rejestrację dziecka po poronieniu.

Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera drogę do ubiegania się o ważne przywileje

Rodzice, którzy otrzymali w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia dziecka mogą wnioskować w odpowiednim oddziale ZUS o zasiłek pogrzebowy. Jego wysokość wynosi obecnie 4 000 zł. Jest on przeznaczony na organizację pogrzebu zmarłego potomka. (wypłata ma miejsce po pogrzebie). Kobieta, która w momencie poronienia była zatrudniona może z kolei ubiegać się u swojego pracodawcy o 8 -tygodniowy urlop macierzyński, który ma ją wesprzeć w powrocie do formy sprzed poronienia. Jeśli rodzice mieli wykupioną polisę ubezpieczeniową, to z aktem urodzenia dziecka mogą też udać się do swojego ubezpieczyciela i wnioskować o wypłatę odszkodowania z powodu utraconej ciąży.

Rejestracja-dziecka-po-poronieniu-w-urzedzie-stanu-cywilnego-poradnik


Zobacz też:

4.8/5 - (14 głosów / głosy)

38 thoughts on “Rejestracja dziecka po poronieniu

  1. Proszę jeszcze o informacje dotyczące urlopu okolicznościowego dla ojca. Czy przysługują mu dwa dni urlopu okolicznościowego i w jakiej sytuacji oraz czy musi wykorzystać go dzień po dniu czy może np. w dzień porodu/zgonu oraz w dzień pochówku.

    • Ojcu przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem dziecka. Nie muszą być one wykorzystane dzień po dniu. Pracodawcy należy przedstawić dokument uprawniający, czyli w tym przypadku akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym. Szczegóły najlepiej omówić ze swoim pracodawcą.

  2. Poroniłam w domu. Kolejny raz. Ale tym razem byłam przygotowana, dzięki tej stronie i blogowi matkaprawnik. Pojechałam do szpitala. Powiedziałam, że będę robić badania DNA. Lekarz zaproponował lyzeczkowanie „żeby szpital nie robił problemów”. Jakże prorocze były jego słowa… Na drugi dzień rano stawiłam się w szpitalu. Poddałam sie zabiegowi, mimo, ze moj organizm tym razem łagodnie zareagował. Przed zabiegiem powiedzialam po raz kolejny, że mam materiał poronny i że po zabiegu będę go wysyłać w celu określenia plci. Dostarczyłam jeszcze jeden pojemnik, sól fizjologiczna i ginekolog robiąca zabieg zgodziła się „podzielić” ze mną materiałem pobranym w trakcie zabiegu.
    Wczoraj przyszły wyniki. Dziś partner zadzwonił do szpitala mowiac, że jutro przyjdziemy po kartę martwego urodzenia. I się zaczęło… Że jakim prawem, że kto wydał próbki, że firma pogrzebowa powinna je odebrać… Tłumaczył że wszystko odbyło się w domu, że mamy prawo – grochem o ścianę. Będę musiała zatrudnić prawnika chyba, na razie idziemy do notariusza po dokument pełnomocnictwa, nie mam siły na walkę ze szpitalem.
    Zadno z praw mi przysługujących nie zostało zachowane (począwszy od
    ginekologa a skończywszy na szpitalu) sama musiałam się dowiadywac i drążyć.

    • Straszne, że robią z tym taki problem skoro rodzice mają do tego prawo. Myślała, że chociaż przy tak delikatnych sprawach w naszym kraju nie ma bałaganu 🙁

  3. Witam,
    W lipcu straciłam ciąże w domu, udało mi sie zabezpieczyć tkanki płodu do badan genetycznych. Wynik dostałam 16.08 została określona płeć. Niestety nie miałam głowy żeby zająć się wszystkimi dokumentami. Czy moge jeszcze starać się o rejestracje w USC?

    • Dzień dobry, czy po poronieniu udała się Pani do szpitala? To właśnie placówka, w której dojdzie do straty (lub do której zgłosi się kobieta po poronieniu w domu) wydaje kartę martwego urodzenia, która jest potrzebna do rejestracji w USC. Jeśli zgłosiła się Pani wtedy do szpitala, może Pani udać się tam teraz z wynikiem badania płci i poprosić o wydanie dokumentu. Po wydaniu karty martwego urodzenia może Pani zgłosić się do USC, ponieważ jedynym obowiązującym terminem są 3 dni na rejestrację od momentu wydania karty martwego urodzenia. Proszę jednak pamiętać, że nie będzie już możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego (56 dni liczone od dnia poronienia). O zasiłek pogrzebowy (jeśli zdecydowała się Pani na pochowek) można jednak ubiegać się do 12 miesięcy od dnia straty.

  4. Chciałam jeszcze zapytac czy te 3 dni na zgłoszenie to są to dni robocze czy kalendarzowe?

    • Przepisy prawne nie wskazują jednoznacznie, czy są to kalendarzowe czy robocze: „Art.54.1.Kartę urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu urodzenia w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia”.

  5. A co w przypadku jeśli jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy i pobieram zasiłek? Czy jakieś prawa mi przysługują? Jakieś odroczenie co miesiecznych wizyt?

  6. Witam, czy po otrzymaniu wyników ustalenia płci i karty urodzenia martwego dziecka ze szpitala, muszę rejestrować dziecko w urzędzie, jeśli chce strać się tylko o wypłatę świadczeń z ubezpieczenia ?

    • Tak, jeśli chce się Pani starać o świadczenie z ubezpieczenia musi Pani dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ubezpieczyciele wymagają Aktu Urodzenia, który otrzyma Pani z urzędu.

  7. Czekam na wyniki badań genetycznych po poronieniu, które nastąpiło 29 lipca. Będziemy rejestrować w urzedzie, w tej chwili jestem na L4 czy nadal mogę się ubiegać o skrócony urlop macierzyński?

    • Tak, jak najbardziej. Proszę jednak pamiętać, że skrócony urlop macierzyński jest liczony od dnia poronienia.

  8. Po poronieniu w domu (8 tydzień ciąży) udałam się na wizytę w Izbie Przyjęć szpitala ginekologiczno-położniczego, gdzie wydano jedynie wypis, że w macicy nie ma już pęcherzyka ciążowego. W tym czasie materiał do badania był już w drodze do laboratorium celem potwierdzenia płci. Szpital twierdzi, że kartę martwego urodzenia może wydać przychodnia, w której była prowadzona ciąża. Czy jest tak rzeczywiście? Czy karta martwego urodzenia musi być w formie elektronicznej czy może być w wersji papierowej? Czy placówka/lekarz prowadzący może odmówić wystawienia dokumentu?

    • Dzień dobry,
      z informacji jakie posiadamy wynika, że Kartę Martwego Urodzenia może wydać np. lekarz oddziału szpitalnego, w którym Pani była lub lekarz, który w ciągu ostatnich 30 dni udzielał ciężarnej świadczeń medycznych. Oczywiście, jeśli poronienie nastąpiło w 8 tygodniu ciąży musi zostać określona płeć, która umożliwia uzyskanie tego dokumentu. Jeśli chodzi o formę Karty Martwego Urodzenia, to szpitale zazwyczaj wydają ją w wersji papierowej.

  9. Witam Przyjechaliśmy na wakacje do Kołobrzegu i żona poroniła w tutejszym szpitalu my jesteśmy z Poznaniem i oczywiście chcemy dzieciątko pochować w Poznaniu nie chcą nam go wydać tłumaczą że muszą wysłać do Szczecina co mamy zrobić w tym wypadku

    • Panie Pawle,
      jak najbardziej jako rodzice macie możliwość dokonania pochówku swojego dziecka. Nawet jeśli poronienie nastąpiło w innym miejscu. Aby było to możliwe dziecko musi zostać odebrane ze szpitala przez zakład pogrzebowy. Szpital powinien Państwu wydać Kartę Zgonu. Jeśli chcielibyście Państwo skorzystać z zasiłku pogrzebowego musicie dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego (do tego jest niezbędna znajomość płci dziecka. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj https://www.poronilam.pl/pogrzeb-po-poronieniu/pogrzeb-dziecka-nienarodzonego-prawo-czy-obowiazek/

  10. Dzień dobry. Chciałam tylko doprecyzować. Poronienie u mnie nastąpiło na początku 6 tyg ciąży w domu. Zabezpieczyliśmy próbki wysłaliśmy do laboratorium. Ze szpitala otrzymaliśmy tylko kartę informacyjną z pobytu w izbie przyjęć. Czy jeśli już otrzymam wyniki DNA i zgłoszę się do szpitala z prośbą o wystawienie karty zgonu szpital może mi odmówić ?? Np dlatego że nie byłam przyjęta na oddział? Tylko mam kartę informacyjną? Czy musi wystawić taki dokument??pozdrawiam

  11. Witam,
    Jestem aktualnie w szpitalu po rozpoznaniu martwej ciąży i czekam na zabieg. Lekarz poinformował mnie, że jedyną opcją pobrania materiału do badania płci dziecka jest wypożyczenie bloczku parafinowego, co będę mogła zrobić za około 3 tygodnie. Czy po tym czasie szpital może mi odmówić wydania karty martwego urodzenia dziecka? Jestem na urlopie wychowawczym i z końcem miesiąca kończy mi się umowa o pracę. Czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński jeżeli poroniłam na wypowiedzeniu a formalności załatwię dopiero po wygaśnięciu stosunku pracy?

  12. Jakże prorocze były moje obawy…szpital odmówil wydania karty martwego urodzenia , w zwiazku z tym ze byłam tylko na izbie przyjec przyjęta a nie na odziale i ze próbka była pobrana o godzinie 3 rano a o 6 bylam w szpitalu ( zresztą miałam te probki ze sobą) . Nie przekonuje mnie to tłumaczenie wcale . Z tego wynika ze po poronieniu samoistnym w domu nie mamy żadnych praw !! 🙁 Karta martwego urodzenia nie została mi wydana:(

  13. Czy w czasie skróconego urlopu macierzyńskiego można wykonywać pracę z tytułu działalności gospodarczej?

    • Dzień Dobry. Artykuł 17 ustawy zasiłkowej zabrania podjęcia pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy oraz o wykorzystywaniu zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Nie ma on jednak zastosowania do zasiłku macierzyńskiego. W kwestii podjęcia pracy z tytułu działalności gospodarczej podczas przebywania na urlopie macierzyński najlepiej skontaktować się ze swoją księgową lub zasięgnąć porady w ZUS-ie, który udzieli Pani szczegółowej informacji

  14. Urodziłam martwa córkę 30 lat temu pochowałam ją na podstawie zaświadczenia urodzenia płodu. Czy mogę się starać o akt martwego urodzenia w USC?

    • Dzień Dobry.
      Bardzo nam przykro z powodu straty oraz ogromnego bólu, który mimo upływu lat Pani towarzyszy.
      Rodzice na podstawie Karty Martwego Urodzenia, którą wypisuje szpital gdy znana jest płeć dziecka, maja możliwość dokonania rejestracji dziecka w USC. Na dopełnienie formalności mają 3 dni.

  15. Dzień dobry.
    W tamtym roku poroniłam, ustalono płeć podczas badań genetycznych, ale nie wiedzieliśmy z mężem, że możemy o cokolwiek się starać. Nie byliśmy w szpitalu po kartę martwego urodzenia. Czy po takim czasie szpital ma obowiązek wydać taką kartę? Możemy zgłosić się do USC?
    Czy możemy zgłosić ta sprawę do ubezpieczalni?

    • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu Państwa straty. Mogą Państwo zgłosić się do szpitala z wynikiem płci dziecka, aby otrzymać Kartę Martwego Urodzenia. Po jej wystawieniu, rodzice mają 3 dni na dokonanie rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu otrzymania aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. W kwestii ubezpieczyciela najlepiej spojrzeć do umowy lub się skontaktować, wszystko zależne jest od warunków w polisie, którą Państwo zawarli.

  16. Poroniłam w szpitalu w tę sobotę. Została wypełniona karta martwego urodzenia i położna poinformowała mnie po łyżeczkowaniu, że we wtorek/środę pewnie już będzie można odebrać akt urodzenia z urzędu, z którym mogę się ubiegać w pracy o urlop macierzyński 8 tygodni. Pytanie brzmi, czy ja teraz mam tylko iść do urzędu i poprosić o odpis skrócony aktu urodzenia, czy jeszcze przed tym mam składać jakieś wnioski w urzędzie usc albo na jakichś stronach rządowych?

    • Dzień Dobry.
      Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Jeśli chodzi o formalności to w wyznaczonym terminie idzie Pani już tylko po odbiór aktu urodzenia do właściwego urzędu. Potem po jego otrzymaniu składa Pani wniosek oraz przekłada Pani ksero aktu u swojemu pracodawcy, aby móc skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego.

  17. Dzień dobry.
    Żona poroniła w zeszłym tygodniu, w 10 tygodniu ciąży. Na czas zabiegu łyżeczkowania i pobytu w szpitalu wzięła urlop (nie L4, łącznie 3 dni) a później wróciła do pracy. Teraz dostaliśmy wyniki badań genetycznych płci i zastanawiamy się, czy jest jeszcze możliwość ubiegania się o urlop macierzyński, czy fakt powrotu do pracy wyklucza taką możliwość?
    Czy jeżeli przepadł urlop macierzyński to przysługuje jakikolwiek urlop okolicznościowy?

    • Dzień Dobry.

      Bardzo nam przykro z powodu Państwa straty. Jednym z praw, które przysługują kobiecie po poronieniu jest prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego.
      Warto pamiętać, żeby pomiędzy poronieniem a złożeniem dokumentów u pracodawcy kobieta nie powinna chodzić do pracy. Można przebywać w tym czasie na L4 lub urlopie wypoczynkowym (zostaną później anulowane i zamienione na urlop macierzyński po poronieniu).
      Mają Państwo prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego (z tytułu urodzenia Dziecka oraz z tytułu śmierci i pogrzebu Dziecka) w wymiarze po 2 dni na każdy urlop okolicznościowy. Więcej informacji znajdą Państwo w artykule: https://www.poronilam.pl/eksperci/urlop-okolicznosciowy-po-poronieniu/

  18. Czy kartę martwego urodzenia może wydać tylko Szpital, czy lekarz ginekolog z Kliniki także ? poroniłam samoistnie w domu a następnie sama zabezpieczyłam próbki do badań . Następnie wstawiłam się na wizytę do lekarza ginekologa, który wszystko dokładnie opisał, zarejestrował w kartotece poronienie, wydał zaświadczenie o poronieniu. Poinformowałam go że we własnym zakresie będę wykonywała badania w kierunku płci, co lekarz przyjął do wiadomości a następnie polecił abym z wynikiem przyszła do niego gdzie wystawi mi kartę martwego urodzenia. Czy nie będzie problemów w USC, że to klinika a nie szpital ? W szpitalu robili mi ogromne problemy i chcieli zostawić na zabieg, jednak lekarz stwierdził że bardzo ładnie się oczyszczam i zabieg w szpitalu nie jest konieczny.

    • Dzień Dobry.

      Dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Jest nam bardzo przykro z powodu straty, której Pani doświadczyła. Zdaję sobie sprawę, że jest to dla Pani bardzo trudny czas. Kartę Martwego Urodzenia może wystawić szpital oraz placówka medyczna/lekarz do której się Pani zgłosiła. Uzyskanie dokumentu, możliwe jest tylko wtedy, gdy znana jest płeć dziecka. Po wystawieniu Karty szpital/placówka medyczna/lekarz przekazuje ją w ciągu 1 dnia do Urzędu Stanu Cywilnego, jeśli zgłoszeniem zajmują się rodzice maja na to termin 3 dni. Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://www.poronilam.pl/dokumenty/karta-martwego-urodzenia/

  19. Dzień dobry,pisze z zapytaniem w związku z poronieniem w 2013r. Poprosiłam wtedy o materiał dziecka by ustalić płeć i móc zarejestrować w USC.
    Nadmienię, że nie była to pierwsza strata.
    Po badaniu genetycznym okazało się, że materiał został źle pobrany ( nie od dziecka lecz moj) i nie można było określić płci dziecka.Co w takiej sytuacji,czy szpital powinien za to odpowiedzieć za swój błąd?
    Pozdrawiam

    • Dzień dobry.
      Bardzo nam przykro z powodu Pani straty oraz, że nie udało się wykonać badań genetycznych. Nie możemy udzielać porad prawnych, dlatego w odpowiedzi na Pani pytanie – w kwestii zweryfikowania ewentualnej odpowiedzialności, zalecamy skontaktować się z prawnikiem (można to zrobić np. poprzez Fundację Ernesta Wójcickiego).

    • Dzień dobry, w takich sytuacjach radzimy zawsze konsultację z prawnikiem. Można skorzystać z pomocy oferowanej np. przez Fundację Ernesta. Życzymy dużo sił!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *