Sposoby na ciążę po poronieniu – jakie badania warto wykonać?

Zrób badania, które zwiększą szansę na kolejne dziecko

Przeprowadzenie badań po poronieniu to bardzo ważny etap na drodze do rozpoczęcia starań o kolejne dziecko. Można dzięki nim poznać przyczynę utraty ciąży, sprawdzić stan zdrowia obojga rodziców i ewentualnie wdrożyć leczenie, które zwiększy szansę na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Oto lista badań, które dobrze wykonać.sposoby na ciążę po poronieniu


  1. Badania genetyczne tkanek dziecka
  2. Badania genetyczne rodziców
  3. Inne badania po poronieniu: anatomiczne, infekcyjne, hormonalne, immunologiczne
  4. Badania nasienia mężczyzny
  5. Badania podstawowe, np. morfologia krwi

Badania genetyczne tkanek dziecka

Najlepiej zrealizować je na początku, ponieważ aż za 60-70% poronień odpowiadają wady genetyczne dziecka. Najczęściej są one zupełnie losowe i pojawiają się przypadkowo, spontanicznie. Są więc również niezależne od rodziców. Co więcej – istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że kolejna ciąża po poronieniu będzie nimi obarczona. W wielu przypadkach przeprowadzenie tych badań pozwala skrócić diagnostykę i szybciej wrócić do równowagi psychicznej, a także zmniejszyć poczucie winy, które często towarzyszy rodzicom.

Czytaj więcej: Badanie genetyczne dziecka po poronieniu

Badania genetyczne rodziców

Warto przeprowadzić przede wszystkim badania kariotypów rodziców. Kariotyp, czyli zbiór chromosomów, czasami może być zbudowany nieprawidłowo. Niekiedy takie aberracje nie dają widocznych objawów, jednak mogą wpłynąć na problemy z donoszeniem ciąży. Kobieta powinna wykonać także badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – skłonności do zakrzepicy, która może przyczynić się również do poronień, w tym nawykowych. Ważne jest także badanie genu MTHFR, które wskaże, czy kobieta prawidłowo wchłania kwas foliowy – tak ważny w ciąży.

Polecamy również: Jak przygotować się do ciąży po poronieniu?

Inne badania po poronieniu: anatomiczne, infekcyjne, hormonalne, immunologiczne

Za poronienia odpowiadać mogą również wady narządów rodnych kobiety, infekcje (np. różyczka czy toksoplazmoza), problemy hormonalne czy immunologiczne (gdy organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko organizmowi dziecka). Z tego powodu warto przeprowadzić badania, które umożliwią wykrycie tych problemów. Lekarz zaleci następnie wdrożenie leczenia, dzięki czemu kolejna ciąża po poronieniu skończy się pomyślnie.

Zobacz też: Badania hormonalne po poronieniach

Badania nasienia mężczyzny

Również nieprawidłowości w nasieniu mogą przyczynić się do przedwczesnego zakończenia ciąży. Z tego powodu warto, by również mężczyzna poddał się odpowiednim badaniom. Taki test umożliwia sprawdzenie liczby plemników, ich ruchliwość, budowę, jakość czy objętość nasienia. Pozwala on również na wykrycie stanów zapalnych w narządach rodnych mężczyzny.

Warto przeczytać: Seminogramiczne badania po poronieniach

Badania podstawowe, np. morfologia krwi

Nie należy zapominać także o podstawowych badaniach, czyli morfologii krwi, badaniu moczu, badaniach ginekologicznych czy cytologii. Pierwsze dwa powinny być wykonane również przez mężczyznę. Kompleksowe podejście do własnego zdrowia pozwoli szybciej i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.

Czytaj też: Kiedy wykonać badania po poronieniu?


Przeczytaj też:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *