Jak pochować dziecko nienarodzone?

Dziecko nienarodzone może być pochowane w mogile zbiorowej, grobie rodzinnym albo takim, który został stworzony specjalnie dla niego. Pogrzeb dziecka nienarodzonego organizuje się w sposób świecki lub w obrządku religijnym – w zależności od preferencji rodziców. Do pochowania dziecka po poronieniu mają prawo wszyscy rodzice, niezależnie od czasu trwania ciąży.

Jak pochować dziecko nienarodzone

  1. Jak pochować dziecko nienarodzone? Mogiła zbiorowa
  2. W czym pochować dziecko nienarodzone? Grób rodzinny
  3. Pochowanie dziecka nienarodzonego – prawo każdego rodzica

Jak pochować dziecko nienarodzone? Mogiła zbiorowa

Niemal na każdym cmentarzu znajdują się tzw. groby dzieci nienarodzonych – Aniołków, w których rodzice mogą pochować swoje dzieci anonimowo. Pogrzeby w tych grobowcach często organizowane są przez szpitale czy fundacje, jednak również sami rodzice mogą odebrać dziecko ze szpitala i zapewnić mu pochówek. Pogrzeby przygotowywane przez organizacje są najczęściej ekumeniczne. Rodzice mogą natomiast wybrać, czy pochówek będzie świecki czy nie. Kościoły otwarte są zarówno na msze, jak i krótkie nabożeństwa czy modlitwy nad grobem – bez względu na brak chrztu dziecka.

W czym pochować dziecko nienarodzone? Grób rodzinny

Wielu rodziców decyduje się na pochowanie swojego nienarodzonego dziecka w grobie rodzinnym lub takim, który jest tworzony specjalnie dla niego. Należy ustalić szczegóły z zarządcą cmentarza, a także odebrać ciało ze szpitala. Rodzice mogą zamówić mszę świętą lub modlitwę albo nabożeństwo. Na pochowanie dziecka w grobie rodzinnym decydują się najczęściej rodzice, którzy znają płeć (np. po przeprowadzeniu badania DNA) dziecka i nadają mu imię.

Pochowanie dziecka nienarodzonego – prawo każdego rodzica

Prawo do pochówku dziecka nienarodzonego gwarantuje zarówno prawo świeckie, jak i kościelne.

Pogrzeb może odbyć się niezależnie od wieku ciąży. Potrzebna jest do tego karta zgonu lub karta martwego urodzenia – dokumenty te wydaje szpital. 

Karta zgonu konieczna jest, by zarządca cmentarza mógł przeprowadzić pogrzeb, karta martwego urodzenia umożliwia rejestrację dziecka w USC i ubieganie się o zasiłek pogrzebowy. Ten drugi dokument wydawany jest tylko wtedy, kiedy znana jest płeć dziecka – czasami rodzice muszą wykonać badanie DNA określające płeć. Do samego pogrzebu wystarczy karta zgonu.


Zobacz też:

4/5 - (5 głosów / głosy)

3 thoughts on “Jak pochować dziecko nienarodzone?

  1. Mam pytanie:dziecko zmarło w 2005 r nienarodzone leży w grobie rodziców na cmentarzu Parafialnym ,chciałem przenieść do żony na cmentarz Komunalny w tej samej miejscowości powiedzieli w urzędzie miasta że nie mogę żona chciała aby trumienka położona była na jej trumnie Dostałem odpowiedź że nie nożna ,można ale w oddzielnej kwaterze czyli na piętrze ale miejsca by już nie było dla mnie,czy to tak ma być? Czy jakiś burmistrz wymyślił sobie swoje przepisy aby zarabiać na sprzedaży miejsc grobowych? Beznadziejny przepis P.burmistrza w Lubartowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *