Poronienie chybione

Poronienie chybione to inaczej poronienie zatrzymane. Polega na tym, że chociaż zarodek obumiera, nie zostaje samoczynnie usunięty z macicy. Wówczas lekarz musi podjąć decyzję o dalszym działaniu, które najczęściej obejmuje łyżeczkowanie. Dowiedz się więcej o poronieniu chybionym i sprawdź, co może je powodować.

  1. Poronienie chybione – objawy
  2. Poronienie chybione – co dalej?
  3. Poronienie chybione – leki, łyżeczkowanie
  4. Zabieg łyżeczkowania – o czym warto pamiętać?
  5. Poronienie chybione – przyczyny
  6. Poronienie chybione – nadal możesz mieć dziecko

poronienie chybione

Poronienie chybione – objawy

Najczęściej poronienie chybione nie objawia się w sposób charakterystyczny dla utraty ciąży. Nie pojawiają się więc krwawienie czy plamienie ani ból, ponieważ zarodek nie zostaje wydalony. Zachowanie organizmu jest więc takie, jakby ciąża nadal trwała.

Ten rodzaj poronienia zostaje wykryty zwykle w czasie badania USG. Ginekolog stwierdza wówczas brak czynności serca dziecka, brak powiększania macicy i zamknięcie szyjki macicy.

Poronienie chybione – co dalej?

Ze względu na to, że przy poronieniu chybionym nie następuje samoczynne oczyszczenie organizmu, trzeba podjąć kroki, żeby usunąć pozostałości – czyli wykonać zabieg łyżeczkowania. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zakażenia oraz innych kłopotów zdrowotnych. Jeśli lekarz wykryje poronienie chybione, zwykle wysyła pacjentkę do szpitala, gdzie podejmuje się dalsze decyzje.

To może Cię zainteresować: Co robić po poronieniu?

Poronienie chybione – leki, łyżeczkowanie

Czasami ma miejsce postępowanie wyczekujące, jednak jeśli nie skończy się ono powodzeniem lub gdy nie można go stosować – lekarz podaje leki albo wykonuje łyżeczkowanie. Wszystko zależy od wskazań i przeciwwskazań.

Lekarstwa wywołują skurcze i krwawienie, jednak nie mogą stosować ich m.in. pacjentki z zaburzeniami krzepnięcia czy alergią na składniki lecznicze. Łyżeczkowanie macicy trwa ok. 20-30 minut.

Zabieg łyżeczkowania – o czym warto pamiętać?

Podczas zabiegu łyżeczkowania, lekarz oczyszcza wnętrze macicy z tkanek poronnych. Warto wiedzieć, że takie tkanki można przebadać, aby poznać przyczynę poronienia lub określić płeć martwego płodu. Szczególnie jest to ważne, kiedy do poronienia doszło przed 16 tygodniem, ponieważ dzięki temu rodzice mogą uzyskać Akt Urodzenia, który daje możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu:

Poronienie chybione – przyczyny

Przyczyny poronienia najczęściej wiążą się z wadami genetycznymi dziecka. Mogą one powodować nawet 70% utrat ciąży, a ich wykrycie możliwe jest na podstawie badań na materiale poronnym. Tego typu nieprawidłowości w DNA zwykle powstają niezależnie od rodziców i spontanicznie – najczęściej nie wystąpią w kolejnej ciąży.

Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Co jeszcze może powodować poronienie? Mogą to być inne kłopoty genetyczne (np. nieprawidłowości w kariotypie rodziców, celiakia, trombofilia wrodzona), przewlekły stres, problemy hormonalne, wady anatomiczne czy używki.

Poronienie chybione – nadal możesz mieć dziecko

Po pierwszej utracie ciąży szanse na malucha wynoszą niemal 90%. Nie można jednak zapominać o prawidłowej diagnostyce, poznaniu przyczyny poronienia i przygotowaniu do kolejnej ciąży. Badania, przeżycie żałoby i przygotowanie emocjonalne oraz fizyczne pozwolą Ci w przyszłości cieszyć się upragnionym dzieckiem.

poronienie chybione


Zobacz też:


3.1/5 - (9 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *