Wczesne poronienie

Do poronienia dochodzi w ok. 20% wszystkich ciąż, zwykle na wczesnym etapie, czyli do 12. tygodnia jej trwania. Objawy to najczęściej krwawienie lub plamienie, ból podbrzusza i w okolicy krzyża czy różowa wydzielina z pochwy. Wczesne poronienie czasami bywa mylone ze spóźnioną miesiączką.

Wczesne poronienie

  1. Wczesne poronienie – objawy
  2. Wczesne poronienie – przyczyny
  3. Wczesne poronienie – co dalej?

Wczesne poronienie – objawy

Objawy wczesnego poronienia są tym silniejsze, im później do niego dochodzi. Jeśli utrata ciąży następuje do ok. 8. tygodnia ciąży, zwykle pojawiają się krwawienie, skurcze w podbrzuszu i plamienie – różowe albo brunatne. Wiele kobiet na tym etapie nie zdaje sobie sprawy z ciąży, myli więc poronienie ze spóźnioną miesiączką. Między 8. a 12. tygodniem poronienie najczęściej objawia się mocnym krwawieniem, silnymi skurczami, bólem w okolicy krzyża i biało-różowym śluzem. Krew może być jasnoczerwona, zawierać skrzepy lub strzępki tkanek.

Wczesne poronienie – przyczyny

Przyczyn wczesnego poronienia może być wiele – najczęściej są to jednak losowe wady genetyczne płodu, niezależne od rodziców. Powodują one ok. 70% wszystkich poronień. Do utraty ciąży na wczesnym etapie może dojść również ze względu na wady anatomiczne w budowie organów rodnych kobiety, długotrwały stres, używki lub leki, urazy brzucha, choroby zakaźne (np. różyczka, toksoplazmoza czy chlamydioza), zaburzenia hormonalne czy inne choroby, np. nerek czy zespół antyfosfolipidowy.

Wczesne poronienie – co dalej?

Jeśli niepokojące objawy się pojawią, warto jak najszybciej udać się do lekarza lub szpitala. Specjalista sprawdzi, czy do poronienia rzeczywiście doszło i czy organizm oczyścił się w sposób prawidłowy. Umożliwi to uniknięcie zakażeń czy wykrwawienia. Być może konieczne będzie oczyszczenie przy pomocy leków lub zabiegu łyżeczkowania. Przy wczesnym poronieniu zwykle nie ma jednak takiej konieczności.
Już po pierwszym poronieniu warto wykonać diagnostykę, która pomoże ustalić przyczynę poronienia. Jeśli będzie to wada genetyczna, prawdopodobnie nie powtórzy się ona w kolejne ciąży. Jeśli za utratę ciąży odpowiadają natomiast np. choroby czy wady u któregoś z rodziców, znajomość tych nieprawidłowości i szybkie wdrożenie leczenia to szansa na zdrowe dziecko w przyszłości.


Zobacz też:

Oceń

2 thoughts on “Wczesne poronienie

  1. Witam . Stosuje do antykoncepji nevaring. Do wyciagniecia ringu brakowalo mi dwoch dni. Podczas stosunku pojawilo sie krwawienie pozniej juz nie bylo ale straszbe bole krzyza i podbrzusza… czy yo moze oznaczac ze bylam w ciazy i poronilam? Ostatnia miesiaczka byla dosc krotka i slaba. Dodam jeszcze ze ostatnim razem wyciagnleam ring pare dni za pozno….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *