Jak zmienia się poziom beta hCG po poronieniu?

Po poronieniu do równowagi musi dojść nie tylko psychika kobiety. Jest to wstrząs także dla jej gospodarki hormonalnej. Ustabilizować się musi m.in. poziom hormonu beta hCG. Jest to jeden z najważniejszych hormonów w ciąży. Jak szybko spada poziom beta hCG po poronieniu? Sprawdź poniżej!

beta hcg,

Spis treści:

  1. Co to jest beta hCG?
  2. Beta hCG po poronieniu
  3. Jak szybko spada beta hCG po poronieniu?
  4. Ile powinien wynosić poziom hormonu beta hCG po poronieniu?

Co to jest beta hCG?

Beta hCG to gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon wytwarzany przez organizm kobiety w trakcie ciąży. Jego produkcja rozpoczyna się w momencie zapłodnienia. Hormon beta hCG jest obecny we krwi i moczu ciężarnej już około 8-10 dni później. Badanie poziomu beta hCG we krwi jest jednym ze sposobów na wykrycie ciąży i określenie jej wieku. Po stężeniu hormonu lekarz może także ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Poziom beta hCG po zapłodnieniu bardzo szybko wzrasta. Zwiększa się on dwukrotnie co 48 godzin. Organizm kobiety osiąga najwyższe stężenie tego hormonu około 8-10 tygodnia ciąży. Następnie zaczyna ono spadać aż do 16 tygodnia, po czym się stabilizuje. Jego poziom powinien być już względnie stały do porodu.

Beta hCG po poronieniu

Poziom hormonu beta hCG po poronieniu powinien zacząć stopniowo spadać. Jest to hormon związany z ciążą, dlatego u kobiet nie ciężarnych jego stężenie we krwi powinno wynosić 0.

U większości kobiet po poronieniu beta hCG zaczyna bardzo szybko spadać. Jednak później tempo spadku nieco zwalnia. Może to potrwać nawet około 6 tygodni.

Jak szybko spada beta hCG po poronieniu?

Tempo spadku poziomu beta hCG po poronieniu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na to ma stężenie hormonu w momencie zakończenia ciąży. Im jest ono wyższe, tym wolniej spada poziom hormonu beta hCG.

Tempo spadku beta hCG zależy także od tego, jak zakończyła się ciąża. Najszybciej spada on u kobiet, u których nieprawidłowa ciąża została usunięta zabiegowo. W przypadku pacjentek, u których poronienie wywołano tabletkami, spada on nieco wolniej.

Zdarzają się przypadki kobiet, u których beta hCG po poronieniu nie spada, a rośnie. Przyczyną takiego stanu mogą być pozostałości tkanek płodu w macicy. W takiej sytuacji konieczne jest oczyszczenie macicy poprzez łyżeczkowanie lub leczenie farmakologiczne.

Ile powinien wynosić poziom hormonu beta hCG po poronieniu?

Nie istnieją żadne normy spadku poziomu beta hCG po poronieniu. U niektórych kobiet będzie on spadał szybciej, a u innych wolniej. Najważniejsze jest zachowanie tendencji spadkowej. Warto więc kontrolować poziom beta hCG co kilka dni.