Przed poronieniem…

Kiedy wiesz już, że czeka Cię poronienie i zabieg łyżeczkowania, powinnaś się do tego przygotować. Warto, abyś miała wiedzę zarówno na temat samego poronienia, jak i przysługujących Ci po nim praw. Wiedza ta pomoże uporządkować Ci wiele bardzo istotnych spraw, być może ułatwi też odzyskiwanie sił po stracie dziecka.

przed poronieniem

Pytania, które warto zadać sobie przed poronieniem

Przed poronieniem Ty i Twój partner powinniście ustalić kilka bardzo ważnych kwestii:

– Czy będziecie chcieli poznać przyczynę poronienia?
– Czy będziecie chcieli zarejestrować dziecko po poronieniu w USC?
– Czy będziecie chcieli zorganizować pogrzeb i skorzystać z zasiłku? 
– Czy będziesz chciała skorzystać z 56 dni urlopu?
– Czy Wasze ubezpieczenie przewiduje odszkodowanie w przypadku poronienia?

Pytań jest sporo – to fakt. Udzielenie na nie odpowiedzi nie jest łatwe, zwłaszcza w tak trudnym dla Was momencie. Pamiętajcie jednak, że rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, urlop macierzyński czy zasiłek pogrzebowy to prawa, które należą Wam się po poronieniu i które mogą ułatwić Tobie i Twojemu partnerowi  pogodzenie się ze stratą. Dlatego tak ważne jest, aby przed zabiegiem poinformować lekarza o wszystkich podjętych decyzjach.

Poinformuj personel szpitala o tym, ze chcesz zrobić badania i pochować dziecko

Żeby uniknąć późniejszych problemów, poinformujcie personel, że chcecie pochować dziecko. Będziecie do tego potrzebować kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia – dokumenty te wydawane są przez szpital.

Jeśli chcecie wykonać badania genetyczne (określające płeć dziecka niezależnie od czasu trwania ciąży, a także w kierunku wad, które mogły przyczynić się do poronienia) poproście o odpowiednie zabezpieczenie próbek do badania (kosmówka, przypępowinowy fragment łożyska, pępowina)

Do badania nadaje się każdy zabezpieczony fragment zawierający DNA dziecka.
Lekarz powinien umieścić zebrany materiał  w sterylnym pojemniku i wypełnić go solą fizjologiczną. Materiał często jest też zabezpieczany w bloczku parafinowym, który można wypożyczyć ze szpitala (po badaniu histopatologicznym)

Po zabezpieczeniu materiału skontaktujcie się z laboratorium w celu przeprowadzenia badań 

Ono wykona dla Was badanie płci dziecka i przyczyn poronienia, jeżeli chcecie je poznać. Pamiętajcie, że laboratoria różnią się procedurami, dokumentacją  i nie wszystkie przyjmują każdy rodzaj próbek. Jeżeli nie możecie znaleźć laboratorium lub nie wiecie, które przebada Wasze próbki, skontaktujcie się z nami.

Jednocześnie z określeniem płci  warto wykonać badanie genetyczne na określenie przyczyn poronienia. Jest to ważne, ponieważ na tym etapie są największe szanse na to, aby dowiedzieć się co spowodowało poronienie. Jeżeli szpital poprosi Was o pismo lub wniosek, napiszcie do nas. Pomożemy Wam w przygotowaniu dokumentów.

Kiedy laboratorium ustali płeć dziecka za pomocą badania genetycznego, otrzymacie wynik, z którym musicie udać się do szpitala. Po przedstawieniu go lekarzowi prowadzącemu, szpital przygotuje kartę martwego urodzenia dziecka. Ustalcie ze szpitalem czy prześle dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, czy będziecie musieli zrobić to samodzielnie. Wtedy na dostarczenie dokumentów macie 3 dni. Kiedy USC będzie miał już wszystkie dokumenty ze szpitala, przygotuje akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.

Ten dokument jest najważniejszy, ponieważ umożliwi skorzystanie ze wszystkich przysługujących Wam praw.

Urlop macierzyński

Po poronieniu przysługuje Ci prawo do 56 dni urlopu macierzyńskiego, naliczany jest on od dnia poronienia. Jeżeli więc będziecie chcieli starać się o urlop macierzyński po poronieniu, poproście swojego lekarza o L4 do momentu załatwienia wszystkich formalności. W momencie kiedy urlop zostanie Wam przyznany – zastąpi L4. To standardowa praktyka. Aby otrzymać urlop należy przedstawić pracodawcy lub u kadr, akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Artykuł 180 Kodeksu Pracy gwarantuje Wam prawo do tego urlopu. Jeżeli pracodawca nie będzie chciał się do niego zastosować, należy skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy. Dowiedz się więcej o urlopie macierzyńskim po poronieniu >>

Pogrzeb po poronieniu 

Wiele osób chętnie pomoże Wam w zorganizowaniu pochówku. Musicie jednak pamiętać, aby poinformować o tym szpital i ustalić kwestię odebrania ciałka. Dużo zależy od wewnętrznych procedur szpitalnych. Aby pochować dzieciątko, skontaktujcie się z księdzem, zarządcą cmentarza lub domem pogrzebowym. Ceremonia zazwyczaj nie jest podobna do typowego pogrzebu, ale pamiętajcie, że może ona wyglądać tak jak sobie tego życzycie. Dowiedz się więcej o organizacji pogrzebu po poronieniu >>

Zasiłek pogrzebowy

Koszt pogrzebu to zwykle ok. 1000-1500 zł. natomiast zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł (niezależnie od poniesionych kosztów). Jeżeli będziecie decydować się na skorzystanie z usług domu pogrzebowego, upewnijcie się jaka będzie ostateczna cena.  Aby uzyskać zasiłek musicie wypełnić wniosek i przedstawić odpowiednie dokumenty: rachunki i dokumenty z cmentarza, akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o zatrudnieniu), numer konta. Dowiedz się więcej o zasiłku pogrzebowym po poronieniu >>

Ciąża po poronieniu

Po poronieniu macie prawie takie same szansę na dziecko jak wcześniej.Większość z nas przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko, ustala przyczynę poronienia. Nie jest to obowiązek, ale rozpoznanie przyczyny gwarantuje większy spokój i przede wszystkim większe szanse na donoszenie kolejnej ciąży. Nie wszyscy lekarze są zdania, że trzeba poznać przyczynę po pierwszym poronieniu.Wykonanie lub zaniechanie badań to Wasza decyzja, jednak jeżeli myślicie o kolejnym dziecku, warto poznać przyczyny poronienia. Dowiedz się więcej o ciąży po poronieniu >>  

Pamiętajcie, że możecie napisać i zadzwonić do nas z każdym problemem. Nasze doświadczenia mogą Wam pomóc pokonać wszelkie przeciwności i trudności.


Przeczytaj także: