Jak przygotować się do ciąży po poronieniu?

Poroniłaś? Wciąż masz szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Po pierwszym poronieniu to prawie 90%! Oto cztery najważniejsze wskazówki, które pozwolą dobrze przygotować się do kolejnej ciąży – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

jak przygotować się do ciąży po poronieniu

  1. Przygotuj się psychicznie i nie bój się prosić o wsparcie
  2. Zrób badania, które zwiększą szansę na kolejne dziecko
  3. Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego
  4. Zrezygnuj z używek i wprowadź zdrowy styl życia

1. Przygotuj się psychicznie i nie bój się prosić o wsparcie

Zanim rozpoczniesz starania o kolejne dziecko, musisz przejść żałobę i zaakceptować stratę. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że dziecko nie stanie się „lekarstwem” na utratę poprzedniej ciąży, co mogłoby wyrządzić mu dużą krzywdę w przyszłości.

Aby wrócić do równowagi, warto skorzystać z pomocy psychologa, który w profesjonalny sposób udzieli wsparcia. Dobrze jest również porozmawiać z innymi rodzicami, którzy także doświadczyli takiej straty, np. w czasie spotkań różnego typu grup, przez internet czy na rekolekcjach. Pamiętaj, że gotowi na dziecko musicie być oboje – zarówno Ty, jak i Twój partner.

2. Zrób badania, które zwiększą szansę na kolejne dziecko

Diagnostykę przyczyn poronienia najlepiej wykonać już po pierwszej stracie ciąży. Sprawdzenie stanu zdrowia i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości umożliwi Wam szybsze wprowadzenie terapii i zwiększenie szansy na kolejne dziecko.

Najpierw zrealizujcie genetyczne badanie materiału od dziecka – być może okaże się, że za poronienie odpowiadała losowa wada genetyczna, niezależna od Waszego zdrowia. Takie przypadkowe wady powodują ok. 60-80% poronień (przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży) i najczęściej nie zdarzają się już w przyszłości.

Po poronieniach wykonuje się też m.in. badania kariotypu, w kierunku trombofilii wrodzonej, badania hormonalne, anatomiczne, immunologiczne i w kierunku chorób zakaźnych. Warto, aby Twój partner przeprowadził też test jakości nasienia. Nie zapomnijcie o badaniach podstawowych, np. morfologii krwi.

Ważnym badaniem, które warto wykonać po poronieniu jest test na trwałą nietolerancję glutenu, czyli celiakię. Nieleczona celiakia wiąże się z 10-krotnie wyższym ryzykiem poronienia, w porównaniu z kobietami, które mają celiakię i są na diecie bezglutenowej. Ponadto choroba ta może wpływać na niepłodność kobiet jak i mężczyzn.

Badania dowodzą, iż płodność kobiet z celiakią w młodym wieku jest o ok. 40% mniejsza niż w ogólnej populacji. Celiakii wcale nie muszą towarzyszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, poronienie może być jedynym objawem trwałej nietolerancji glutenu. Ze względu na mało charakterystyczny przebieg, zaledwie 5% pacjentów z trwałą nietolerancją glutenu wie, że powinni przejść na odpowiednią dietę. Robiąc badanie genetyczne na celiakię i wdrażając właściwe leczenie, para znów ma szansę na zajście w ciążę i urodzenie dziecka.

Warto także przed kolejnymi staraniami sprawdzić poziomy hormonów:

  • panel tarczycowy (TSH, FT3 i FT4, anty-TPO i anty-TG),
  • progesteron,
  • estradiol,
  • LH i FSH,
  • testosteron i androstendion.

Pamiętaj jednak, że badania te wykonuje się w konkretnym dniu cyklu, dlatego podpytaj się swojego lekarza, kiedy konkretnie powinnaś je wykonać.

Zobacz też: Sposoby na ciążę po poronieniu

3. Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego

Powinnaś rozpocząć je minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą w dawce 0,4 mg na dobę. Pamiętaj, że ta witamina odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej dziecka – wykształcającej się na samym początku ciąży. Niedobory kwasu foliowego mogą spowodować np. niedorozwój mózgu czy rozszczep kręgosłupa.

Warto, abyś zdawała sobie sprawę, że nie każda kobieta powinna przyjmować najpopularniejszy, zwykły kwas foliowy – ze względu na obecność wariantów genu MTHFR, które obniżają jego wchłanianie. Zgodnie z informacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR występuje nawet u co drugiej Polki. Wykrycie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR możliwe jest w czasie badań DNA.

U kobiet, u których wyjdzie nieprawidłowość w genie MTHFR zaleca się dodatkowo monitorowanie: poziomu kwasu foliowego, B12, B6 oraz homocysteiny.

Na właściwe przyswajanie suplementów wpływa również wspomniana wcześniej celiakia. Choroba ta prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, przez co organizm przyszłej mamy nie może prawidłowo przyswajać większości witamin i składników odżywczych, w tym właśnie kwasu foliowego. Jeśli kobieta chorująca na celiakię nie stosuje diety bezglutenowej, jej dziecko może być narażone na niedożywienie i problemy zdrowotne. Planując kolejną ciąże warto więc wykonać badanie genetyczne na celiakię – szczególnie, jeśli w rodzinie były przypadki nietolerancji glutenu.

4. Zrezygnuj z używek i wprowadź zdrowy styl życia

Dzięki temu poprawisz jakość komórek jajowych, przygotujesz organizm na przyjęcie dziecka, zwiększysz odporność i wpłyniesz pozytywnie na samopoczucie. Postaw na zdrową dietę (powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze: białka, tłuszcze i węglowodany), jedz dużo warzyw, owoców i regularnie uprawiaj sport (np. marsze, pływanie, pilates).

Pamiętaj, że zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z alkoholu i papierosów powinny dotyczyć nie tylko Ciebie, ale także Twojego partnera.


Zobacz też:

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

One thought on “Jak przygotować się do ciąży po poronieniu?

  1. Ginekolog zdiagnozował u mnie w młodości pcos, nie przejmowałam się tym wtedy nie myślałam o zakładaniu rodziny to był odległy temat. Rok temu zaczeliśmy się z mężem starać o dziecko. Wiedziałam że możemy mieć z tym problemy ponieważ mam bardzo małe szanse 🙁 Stosowałam Ovarin jest on stworzony dla kobiec z pcos. Brałam przez pół roku regulują one prace jajników zawierają kwas foliowy. Mam szczęście i teraz jestem w 5 miesiącu ciąży <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *