Rejestracja dziecka po poronieniu

Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera rodzicom drogę do skorzystania z urlopu macierzyńskiego (8 tygodni) i zasiłku pogrzebowego (4 000 zł). Aby zarejestrować dziecko rodzice muszą otrzymać ze szpitala kartę martwego urodzenia. Zostaje ona wydana, gdy ustalono jego płeć. W naszym artykule doradzimy jak krok po kroku uzyskać potrzebne dokumenty.

Rejestracja dziecka po poronieniu

Rejestracja dziecka po poronieniu wiąże się z wydaniem aktu jego urodzenia

Oprócz danych dziecka i rodziców w rubryce „Uwagi” zostaje zamieszczona w nim informacja, że dziecko urodziło się martwe. Akt urodzenia zastępuje jednocześnie akt zgonu, którego już się wtedy nie sporządza. Akt urodzenia dziecka spisany zostaje na podstawie dokumentu, jakim jest karta martwego urodzenia. Szpital ma 1 dzień na zgłoszenie martwo urodzonego dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli zgłoszeniem zajmują się sami rodzice, czas ten wydłuża się do 3 dni, licząc od momentu wystawienia karty martwego urodzenia.

Szpital wyda kartę martwego urodzenia po określeniu płci dziecka

Szpital wypełnia kartę martwego urodzenia, a następnie przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego jeśli znana jest płeć dziecka – jeśli nie – szpital ma prawo odmówić jej wystawienia. Taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji, gdy do poronienia doszło w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy organy rozrodcze dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, żeby można było ustalić jego płeć. Rodzice muszą wtedy zając się ustaleniem płci swojego potomka we własnym zakresie. Mogą zgłosić się do laboratorium genetycznego i w nim zlecić badanie DNA. Ono jednoznacznie określi, czy dziecko było chłopcem czy dziewczynką. Za pomocą tych badań rodzice mogą też dowiedzieć się, co przyczyniło się do poronienia. Z wynikiem badania rodzice mogą następnie wrócić do szpitala, w którym powinni już otrzymać wszystkie dokumenty. To właśnie od tej chwili mają 3 dni na rejestrację dziecka po poronieniu.

Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera drogę do ubiegania się o ważne przywileje

Rodzice, którzy otrzymali w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia dziecka mogą wnioskować w odpowiednim oddziale ZUS o zasiłek pogrzebowy. Jego wysokość wynosi obecnie 4 000 zł. Jest on przeznaczony na organizację pogrzebu zmarłego potomka. (wypłata ma miejsce po pogrzebie). Kobieta, która w momencie poronienia była zatrudniona może z kolei ubiegać się u swojego pracodawcy o 8 -tygodniowy urlop macierzyński, który ma ją wesprzeć w powrocie do formy sprzed poronienia. Jeśli rodzice mieli wykupioną polisę ubezpieczeniową, to z aktem urodzenia dziecka mogą też udać się do swojego ubezpieczyciela i wnioskować o wypłatę odszkodowania z powodu utraconej ciąży.


Zobacz też:

Przeczytaj więcej:

2 myśli nt. „Rejestracja dziecka po poronieniu

  1. Proszę jeszcze o informacje dotyczące urlopu okolicznościowego dla ojca. Czy przysługują mu dwa dni urlopu okolicznościowego i w jakiej sytuacji oraz czy musi wykorzystać go dzień po dniu czy może np. w dzień porodu/zgonu oraz w dzień pochówku.

    • Ojcu przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem dziecka. Nie muszą być one wykorzystane dzień po dniu. Pracodawcy należy przedstawić dokument uprawniający, czyli w tym przypadku akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym. Szczegóły najlepiej omówić ze swoim pracodawcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *