Rejestracja dziecka po poronieniu

Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera rodzicom drogę do skorzystania z urlopu macierzyńskiego (8 tygodni) i zasiłku pogrzebowego (4 000 zł). Aby zarejestrować dziecko rodzice muszą otrzymać ze szpitala kartę martwego urodzenia. Zostaje ona wydana, gdy ustalono jego płeć. W naszym artykule doradzimy jak krok po kroku uzyskać potrzebne dokumenty.

Rejestracja dziecka po poronieniu

Rejestracja dziecka po poronieniu – najważniejsze informacje:

 1. Rejestracja dziecka po poronieniu wiąże się z wydaniem aktu jego urodzenia
 2. Szpital wyda kartę martwego urodzenia po określeniu płci dziecka
 3. Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera drogę do ubiegania się o ważne przywileje

Rejestracja dziecka po poronieniu wiąże się z wydaniem aktu jego urodzenia

Oprócz danych dziecka i rodziców w rubryce „Uwagi” zostaje zamieszczona w nim informacja, że dziecko urodziło się martwe. Akt urodzenia zastępuje jednocześnie akt zgonu, którego już się wtedy nie sporządza. Akt urodzenia dziecka spisany zostaje na podstawie dokumentu, jakim jest karta martwego urodzenia. Szpital ma 1 dzień na zgłoszenie martwo urodzonego dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli zgłoszeniem zajmują się sami rodzice, czas ten wydłuża się do 3 dni, licząc od momentu wystawienia karty martwego urodzenia.

Szpital wyda kartę martwego urodzenia po określeniu płci dziecka

Szpital wypełnia kartę martwego urodzenia, a następnie przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego jeśli znana jest płeć dziecka – jeśli nie – szpital ma prawo odmówić jej wystawienia. Taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji, gdy do poronienia doszło w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy organy rozrodcze dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, żeby można było ustalić jego płeć. Rodzice muszą wtedy zając się ustaleniem płci swojego potomka we własnym zakresie. Mogą zgłosić się do laboratorium genetycznego i w nim zlecić badanie DNA. Ono jednoznacznie określi, czy dziecko było chłopcem czy dziewczynką. Za pomocą tych badań rodzice mogą też dowiedzieć się, co przyczyniło się do poronienia. Z wynikiem badania rodzice mogą następnie wrócić do szpitala, w którym powinni już otrzymać wszystkie dokumenty. To właśnie od tej chwili mają 3 dni na rejestrację dziecka po poronieniu.

Rejestracja dziecka po poronieniu otwiera drogę do ubiegania się o ważne przywileje

Rodzice, którzy otrzymali w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia dziecka mogą wnioskować w odpowiednim oddziale ZUS o zasiłek pogrzebowy. Jego wysokość wynosi obecnie 4 000 zł. Jest on przeznaczony na organizację pogrzebu zmarłego potomka. (wypłata ma miejsce po pogrzebie). Kobieta, która w momencie poronienia była zatrudniona może z kolei ubiegać się u swojego pracodawcy o 8 -tygodniowy urlop macierzyński, który ma ją wesprzeć w powrocie do formy sprzed poronienia. Jeśli rodzice mieli wykupioną polisę ubezpieczeniową, to z aktem urodzenia dziecka mogą też udać się do swojego ubezpieczyciela i wnioskować o wypłatę odszkodowania z powodu utraconej ciąży.


Zobacz też:

8 thoughts on “Rejestracja dziecka po poronieniu

 1. Proszę jeszcze o informacje dotyczące urlopu okolicznościowego dla ojca. Czy przysługują mu dwa dni urlopu okolicznościowego i w jakiej sytuacji oraz czy musi wykorzystać go dzień po dniu czy może np. w dzień porodu/zgonu oraz w dzień pochówku.

  • Ojcu przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem dziecka. Nie muszą być one wykorzystane dzień po dniu. Pracodawcy należy przedstawić dokument uprawniający, czyli w tym przypadku akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym. Szczegóły najlepiej omówić ze swoim pracodawcą.

 2. Poroniłam w domu. Kolejny raz. Ale tym razem byłam przygotowana, dzięki tej stronie i blogowi matkaprawnik. Pojechałam do szpitala. Powiedziałam, że będę robić badania DNA. Lekarz zaproponował lyzeczkowanie “żeby szpital nie robił problemów”. Jakże prorocze były jego słowa… Na drugi dzień rano stawiłam się w szpitalu. Poddałam sie zabiegowi, mimo, ze moj organizm tym razem łagodnie zareagował. Przed zabiegiem powiedzialam po raz kolejny, że mam materiał poronny i że po zabiegu będę go wysyłać w celu określenia plci. Dostarczyłam jeszcze jeden pojemnik, sól fizjologiczna i ginekolog robiąca zabieg zgodziła się “podzielić” ze mną materiałem pobranym w trakcie zabiegu.
  Wczoraj przyszły wyniki. Dziś partner zadzwonił do szpitala mowiac, że jutro przyjdziemy po kartę martwego urodzenia. I się zaczęło… Że jakim prawem, że kto wydał próbki, że firma pogrzebowa powinna je odebrać… Tłumaczył że wszystko odbyło się w domu, że mamy prawo – grochem o ścianę. Będę musiała zatrudnić prawnika chyba, na razie idziemy do notariusza po dokument pełnomocnictwa, nie mam siły na walkę ze szpitalem.
  Zadno z praw mi przysługujących nie zostało zachowane (począwszy od
  ginekologa a skończywszy na szpitalu) sama musiałam się dowiadywac i drążyć.

 3. Witam,
  W lipcu straciłam ciąże w domu, udało mi sie zabezpieczyć tkanki płodu do badan genetycznych. Wynik dostałam 16.08 została określona płeć. Niestety nie miałam głowy żeby zająć się wszystkimi dokumentami. Czy moge jeszcze starać się o rejestracje w USC?

  • Dzień dobry, czy po poronieniu udała się Pani do szpitala? To właśnie placówka, w której dojdzie do straty (lub do której zgłosi się kobieta po poronieniu w domu) wydaje kartę martwego urodzenia, która jest potrzebna do rejestracji w USC. Jeśli zgłosiła się Pani wtedy do szpitala, może Pani udać się tam teraz z wynikiem badania płci i poprosić o wydanie dokumentu. Po wydaniu karty martwego urodzenia może Pani zgłosić się do USC, ponieważ jedynym obowiązującym terminem są 3 dni na rejestrację od momentu wydania karty martwego urodzenia. Proszę jednak pamiętać, że nie będzie już możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego (56 dni liczone od dnia poronienia). O zasiłek pogrzebowy (jeśli zdecydowała się Pani na pochowek) można jednak ubiegać się do 12 miesięcy od dnia straty.

  • Przepisy prawne nie wskazują jednoznacznie, czy są to kalendarzowe czy robocze: „Art.54.1.Kartę urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu urodzenia w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia”.

 4. A co w przypadku jeśli jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy i pobieram zasiłek? Czy jakieś prawa mi przysługują? Jakieś odroczenie co miesiecznych wizyt?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.