Czy to poronienie? Objawy poronienia

.cierpiszKonsultacja merytoryczna: 

lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik, klinika Demeter.


Objawy poronieniaPlamienie, krwawienie z pochwy, bóle krzyża i podbrzusza – to najczęstsze objawy poronienia. Ich nasilenie zależne jest przede wszystkim od wieku ciąży. Symptomy te pojawiają się czasami przy prawidłowo rozwijającym się płodzie, jednak zawsze budzą obawy w przyszłej mamie. Jeśli te niepokojące objawy wystąpią, warto wybrać się jak najszybciej do lekarza.

Poronienie i jego rodzaje – od czego zależą objawy?

Poronienie to zakończenie ciąży przed jej 22. tygodniem. Można podzielić je na: zagrażające, w toku, późne czy chybione. To między innymi od rodzaju poronienia zależą jego objawy, jednak najważniejszy dla rodzaju symptomów jest wiek ciąży. Im ciąża jest dłuższa, tym objawy będą silniejsze. Poronienie zagrażające może, ale nie musi, prowadzić do utraty dziecka. W toku jest natomiast nieodwracalne. Jeśli chodzi o poronienie późne – ten proces dotyczy poronienia po 13. tygodniu ciąży. Przy poronieniu chybionym nie następuje wydalenie płodu, więc konieczne jest usunięcie mechaniczne.

Objawy poronienia zagrażającego

Przy poronieniu zagrażającym pojawiają się plamienia i krwawienia z pochwy, a także słabo nasilone bóle w podbrzuszu i krzyżu. Symptomy te są podobne do tych, które występują w początkowej fazie zdrowej ciąży, więc nie zawsze oznaczać muszą najgorsze. Konieczna jest jednak wizyta u lekarza, który poda dalsze zalecenia, zrobi badanie USG, szyjki macicy oraz badanie krwi. Przy poronieniu zagrażającym możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, np. poprzez leżenie i oszczędzanie organizmu, jednak powtarzające się oznaki rokują negatywnie. Poronienie zagrażające może zamienić się w rozpoczynające się, które wymaga hospitalizacji i obserwacji 24 godziny na dobę.

Objawy poronienia w toku

Poronienie w toku jest nieodwracalne, a jego objawy są podobne do zagrażającego, jednak dużo silniejsze. Oprócz krwawienia występują silne bóle o charakterze skurczowym. Ból pojawia się w podbrzuszu i krzyżu, jest rwący, trudny do zniesienia. Przy podejrzeniu poronienia w toku bezwzględnie konieczna jest wizyta u specjalisty, który sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do obumarcia płodu. Lekarz wykona również ewentualne oczyszczanie macicy, jeśli nie zaszło ono samoistnie. Szacuje się, że do obumarcia wczesnej ciąży dochodzi w 10-15% wszystkich rozpoznanych ciąż.

Powikłania i dodatkowe oznaki poronienia

Przy obumarciu wczesnej ciąży organizm czasami źle reaguje, co powodować może szereg dodatkowych objawów. Najczęstszym z nich jest wysoka gorączka (powyżej 38 C). Mogą pojawić się także dreszcze, bóle mięśni i sztywność karku oraz zapalenie przydatków czy błony śluzowej macicy. Jeśli symptomy te utrzymują się, konieczna jest kolejna wizyta u lekarza.

Jakie badania wykonać po poronieniu?

Po potwierdzeniu poronienia warto wykonać kilka badań, które ułatwią zajście w kolejną ciążę i zapewnią kobiecie zdrowie. Chociaż wielu lekarzy nie decyduje się na zlecenie ich po pierwszym poronieniu, dobrze już wtedy przebadać się kontrolnie. Należy zbadać poziom hormonów, wykonać badania genetyczne, a także wykluczyć problemy z budową układu rodnego. Po poronieniu ważna jest także pomoc psychologiczna, która ułatwi odnalezienie się w tej trudnej sytuacji. Również wsparcie najbliższych jest w tym przypadku nieocenione.Zobacz też:

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *