Objawy poronienia – czy to poronienie?

Plamienie, krwawienie z pochwy, bóle krzyża i podbrzusza – to najczęstsze objawy poronienia. Ich nasilenie zależne jest przede wszystkim od wieku ciąży. Symptomy te pojawiają się czasami przy prawidłowo rozwijającym się płodzie, jednak zawsze budzą obawy w przyszłej mamie. Jeśli te niepokojące objawy wystąpią, warto wybrać się jak najszybciej do lekarza. Poronienie objawy – co jeszcze warto wiedzieć?

objawy poronienia

cierpisz

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik, klinika Demeter.

Spis treści

1. Poronienie i jego rodzaje – od czego zależą objawy poronienia
2. Poronienie objawy – poronienie zagrażające
3. Objawy poronienia w toku
4. Poronienie objawy – powikłania i dodatkowe oznaki
5. Jakie badania wykonać po poronieniu?

Poronienie i jego rodzaje – od czego zależą objawy poronienia?

Poronienie to zakończenie ciąży przed jej 22. tygodniem. Można podzielić je na: zagrażające, w toku, późne czy chybione. To między innymi od rodzaju poronienia zależą jego objawy, jednak najważniejszy dla rodzaju symptomów jest wiek ciąży.

Im ciąża jest dłuższa, tym objawy poronienia będą silniejsze. Poronienie zagrażające może, ale nie musi, prowadzić do utraty dziecka. W toku jest natomiast nieodwracalne.

Jeśli chodzi o poronienie późne – ten proces dotyczy poronienia po 13. tygodniu ciąży. Przy poronieniu chybionym nie następuje wydalenie płodu, więc konieczne jest usunięcie mechaniczne.

Poronienie objawy – poronienie zagrażające

Przy poronieniu zagrażającym pojawiają się plamienia i krwawienia z pochwy, a także słabo nasilone bóle w podbrzuszu i krzyżu. Symptomy te są podobne do tych, które występują w początkowej fazie zdrowej ciąży, więc nie zawsze oznaczać muszą najgorsze.

Konieczna jest jednak wizyta u lekarza, który poda dalsze zalecenia, zrobi badanie USG, szyjki macicy oraz badanie krwi. Przy poronieniu zagrażającym możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, np. poprzez leżenie i oszczędzanie organizmu, jednak powtarzające się oznaki rokują negatywnie.

Poronienie zagrażające może zamienić się w rozpoczynające się, które wymaga hospitalizacji i obserwacji 24 godziny na dobę.

To może Cię zainteresować: Poronienie zagrażające

Objawy poronienia w toku

Poronienie w toku jest nieodwracalne, a jego objawy są podobne do zagrażającego, jednak dużo silniejsze. Oprócz krwawienia występują silne bóle o charakterze skurczowym. Ból pojawia się w podbrzuszu i krzyżu, jest rwący, trudny do zniesienia.

Przy podejrzeniu poronienia w toku bezwzględnie konieczna jest wizyta u specjalisty, który sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do obumarcia płodu. Lekarz wykona również ewentualne oczyszczanie macicy, jeśli nie zaszło ono samoistnie. Szacuje się, że do obumarcia wczesnej ciąży dochodzi w 10-15% wszystkich rozpoznanych ciąż.

Zobacz też: Co robić po poronieniu?

Poronienie objawy powikłania i dodatkowe oznaki

Poronienie objawy – co jeszcze może się pojawić? Przy obumarciu wczesnej ciąży organizm czasami źle reaguje, co powodować może szereg dodatkowych objawów. Najczęstszym z nich jest wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C).

Mogą pojawić się także dreszcze, bóle mięśni i sztywność karku oraz zapalenie przydatków czy błony śluzowej macicy. Jeśli symptomy te utrzymują się, konieczna jest kolejna wizyta u lekarza.

Jakie badania wykonać po poronieniu?

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy dochodzi do poronienia i organizm samoczynnie zaczyna się oczyszczać lub będzie wykonywany zabieg łyżeczkowania warto zabezpieczyć materiał (tkanki) z poronienia – na takiej próbce można przeprowadzić badania genetyczne, dzięki które dają możliwość określenia płci po poronieniu i skorzystania z przysługujących praw bez względu na czas trwania ciąży (m.in. skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni, zasiłek pogrzebowy 4 tys. zł).

Więcej o: Badanie płci po poronieniu

Co więcej – moment, w którym można zabezpieczyć materiał z poronienia jest jedynym momentem, w którym można poznać prawdziwą przyczynę poronienia – najczęstszą przyczyną strat na wczesnym etapie są choroby genetyczne zarodka. Statystyki pokazują, że mogą one dotyczyć nawet 80% wszystkich wczesnych poronień.

Więcej o: Badanie przyczyn poronienia

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]

Po potwierdzeniu poronienia warto wykonać kilka badań, które ułatwią zajście w kolejną ciążę i zapewnią kobiecie zdrowie. Chociaż wielu lekarzy nie decyduje się na zlecenie ich po pierwszym poronieniu, dobrze już wtedy się przebadać, by poznać powody poronienia.

Należy zbadać poziom hormonów, wykonać badania genetyczne, a także wykluczyć problemy z budową układu rodnego. Po poronieniu ważna jest także pomoc psychologiczna, która ułatwi odnalezienie się w tej trudnej sytuacji. Również wsparcie najbliższych jest w tym przypadku nieocenione.

Napisz do nas: info@poronilam.pl

Autor: Agnieszka, redaktorka serwisu poroniłam.pl


Zobacz też:


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

6 thoughts on “Objawy poronienia – czy to poronienie?

  1. Dzień dobry. Ja z takim pytaniem jestem. Czy jest możliwe poronienie , przy którym się nie krwawi ani nic ? Koleżance tak stwierdził ginekolog , bez robienia USG . Czy jest to możliwe ?

    • Dzień dobry, na jakiej podstawie lekarz stwierdził poronienie u Pani koleżanki? Warto pamiętać, że u każdej kobiety poronienie może przebiegać trochę inaczej, istnieją ponadto różne rodzaje poronienia (więcej można przeczytać tutaj https://www.poronilam.pl/poronienie/). W razie wątpliwości warto skonsultować się jeszcze z innym lekarzem.

      • oCZYWIŚCIE, ŻE JEST TAKIE PORONIENIE MOŻLIWE, ALE NA PEWNO NIE DA SIĘ GO STWIERDZIĆ BEZ BADANIA USG I STWIERDZENIA BRAKU TĘTNA U PŁODU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.