Określenie płci po poronieniu – Dlaczego warto?

Płeć dziecka jest dla wielu rodziców informacją niezwykle ważną. Pozwala bowiem nie tylko zaspokoić ciekawość, ale też lepiej przygotować rodziców i innych członków rodziny do przyjścia maleństwa na świat – wybrać imię, kolor ubranek czy tapety w pokoju. Dziecko, którego płeć jest określona przestaje być czymś abstrakcyjnym, nie jest już płodem, a osobą – synkiem lub córeczką,  bratem lub siostrą.

Kiedy można określić płeć dziecka?

Zazwyczaj precyzyjne określenie płci dziecka jest możliwe dopiero w połowie ciąży, a wiec w okolicach 20 tygodnia, niekiedy nieco wcześniej. W tym okresie narządy rozrodcze malucha są już bardzo dobrze rozwinięte, a przez to widoczne na obrazie USG. Niestety nie wszystkim mamom udaje się donosić ciążę do tego czasu. W sytuacji, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży jedynym rozwiązaniem będą badania genetyczne materiału poronnego. Czy takie testy mają jednak jakikolwiek sens?

Oczywiście. Badanie genetyczne po poronieniu warto wykonać, ze względów psychologicznych, formalnych, jak również medycznych. Dlaczego?

 

Względy psychologiczne po poronieniu

Poronienie bywa dla rodziców źródłem ogromnego  cierpienia. Wiele matek po śmierci nienarodzonego dziecka przechodzi traumę, która może trwać miesiącami. Określenie płci dziecka po poronieniu w pewnym sensie nadaje mu osobowość, a to może ułatwić zrozpaczonej mamie pogodzenie się ze stratą. Ma to więc głównie znaczenie psychologiczne. Będą oczywiście rodzice, u których ta wiedza wywoła skutek zupełnie odwrotny  – spotęguje tylko żal spowodowany śmiercią potomka. Jak widać, jest to więc sprawa dość delikatna i zarazem bardzo indywidualna.

 

Względy formalne po poronieniu

Badanie płci płodu po poronieniu jest ważne również ze względów formalnych. Rodzice, którzy nie znają płci dziecka nie otrzymają jego aktu urodzenia (z adnotacją, że urodziło się martwe), wystawionego przez Urząd Stanu Cywilnego. Nie mogą tym samym skorzystać z przysługujących im przywilejów, a więc np. z uzyskania wynoszącego 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Kobieta nie będzie też mogła w takiej sytuacji ubiegać się o możliwość pójścia na 8- tygodniowy urlop macierzyński.

 

Poznanie przyczyn poronienia za pomocą badań genetycznych

Testy DNA są obecnie najskuteczniejszą metodą spojrzenia w niewidoczne gołym okiem choroby i wady ludzi. Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci płodu po poronieniu mogą być pewni, że dostarczy ono rzetelnych informacji, a pleć zostanie określona prawidłowo. W takiej analizie uwzględnia się dwa rodzaje próbek: tkanki płodu lub wycinek kosmówki. Oprócz płci test pozwoli także poznać rzeczywistą przyczynę poronienia, która jak wiadomo bardzo często leży w genetyce, a konkretnie w złej liczbie lub niewłaściwej budowie chromosomów. Tak jest m.in. przy zespole Downa – wadzie wrodzonej, będącej wynikiem obecności dodatkowego trzeciego chromosomu 21 w kariotypie. Do błędu w materiale genetycznym dochodzi najczęściej już w momencie zapłodnienia lub we wczesnym okresie życia płodowego. Badanie przyczyn poronienia jest szalenie istotne z jeszcze jednego powodu – określa szanse partnerów na posiadanie w przyszłości kolejnego dziecka oraz ryzyko ewentualnych strat ciąży.

Określenie płci po poronieniu wykonywane jest prywatnie w laboratoriach DNA.

Badanie płci po poronieniu to zazwyczaj koszt około 400 zł. Jednak rynek nie jest jednolity i można napotkać o wiele droższe badania. Dobre laboratoria przesyłają wynik już w 3-5 dni.