Artykuł sponsorowany przez laboratorium testDNA
Badanie genetyczne na materiale poronnym to jedno z pierwszych i najważniejszych badań, jakie powinno być wykonywane po poronieniu. Dzięki badaniom genetycznym na materiale poronnym rodzice mogą określić płeć dziecka oraz ustalić, czy nie miało ono wady genetycznej, takiej jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua. która mogła spowodować poronienie.
Spis treści:
- Jak umówić badanie płci po poronieniu?
- Gdzie zrobić badania na materiale poronnym
- Badanie płci po poronieniu – w jakim celu wykonuje się badanie
- Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyna poronienia
Jak umówić badanie na próbce z poronienia?
Chcesz umówić badanie genetyczne na materiale poronnym, aby określić płeć lub poznać przyczynę poronienia wypełnij poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny laboratorium testDNA skontaktuje się z Państwem, poprowadzi krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Gdzie zrobić badania na materiale poronnym ?
Oto lista placówek, w których wykonasz genetyczne badanie płci po poronieniu oraz badania w kierunku wad genetycznych płodu i skonsultujesz wyniki ze specjalistą.
Badanie płci po poronieniu – w jakim celu wykonuje się badanie
Badanie płci po poronieniu wykonuje się wtedy, gdy płeć nie mogła zostać ustalona w szpitalu. Zazwyczaj precyzyjne określenie płci poronionego płodu jest możliwe ok. 16 tygodnia ciąży. Niestety nie wszystkim mamom udaje się donosić ciążę do tego czasu. Jednym rozwiązaniem pozwalającym na określenie płci będą badania genetyczne materiału poronnego.
Identyfikacja płci umożliwia wydanie przez szpital karty martwego urodzenia, która jest niezbędna do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rejestracja pozwala natomiast na odbiór aktu urodzenia – koniecznego, by skorzystać ze świadczeń po poronieniu:
- zasiłku pogrzebowego,
- skróconego urlopu macierzyńskiego
- oraz odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyna poronienia
Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci po poronieniu mogą także poznać rzeczywistą przyczynę poronienia, która bardzo często leży w genetyce, a konkretnie w złej liczbie lub niewłaściwej budowie chromosomów.
Do większości poronień (ok. 60-70% przypadków) dochodzi, ponieważ zarodek miał nieprawidłowości w chromosomach, przez które nie mógł prawidłowo się rozwiać. Takie zmiany w materiale genetycznym nazywa się aberracjami chromosomowymi.
To właśnie obecność aberracji chromosomowych odpowiada za takie choroby genetyczne, jak zespół Downa, zespół Edwardsa, Pautau’a, zespół Turnera oraz wiele innych zaburzeń genetycznych, które mogły być przyczyną poronienia.
Przydatne informacje:
- Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]
- Badanie materiału z poronienia pozwoli ustalić płeć dziecka
- Badanie materiału z poronienia – dlaczego takie ważne?
- Czy po pierwszym poronieniu jest sens wykonywać badania genetyczne?
- Twoje prawa po poronieniu