Określenie płci po poronieniu – dlaczego warto?

Określenie płci dziecka po poronieniu może ułatwić rodzicom pogodzić się ze stratą. Umożliwi też skorzystanie z przysługujących im praw: prawa do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, urlopu macierzyńskiego (56 dni) i zasiłku pogrzebowego (4000 zł).

Określenie płci po poronieniu

Kiedy można określić płeć dziecka?

Zazwyczaj precyzyjne określenie płci dziecka jest możliwe dopiero w połowie ciąży, a wiec w okolicach 20 tygodnia, niekiedy nieco wcześniej. W tym okresie narządy rozrodcze malucha są już bardzo dobrze rozwinięte, a przez to widoczne na obrazie USG. Niestety nie wszystkim mamom udaje się donosić ciążę do tego czasu. W sytuacji, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży jedynym rozwiązaniem będą badania genetyczne materiału poronnego. Czy takie testy mają jednak jakikolwiek sens?

Oczywiście. Badanie genetyczne po poronieniu warto wykonać, ze względów psychologicznych, formalnych, jak również medycznych. Dlaczego?

Określenie płci po poronieniu: względy psychologiczne 

Poronienie bywa dla rodziców źródłem ogromnego  cierpienia. Wiele matek po śmierci nienarodzonego dziecka przechodzi traumę, która może trwać miesiącami. Określenie płci dziecka po poronieniu w pewnym sensie nadaje mu osobowość, a to może ułatwić  pogodzenie się ze stratą. Ma to więc głównie znaczenie psychologiczne. Będą oczywiście rodzice, u których ta wiedza wywoła skutek zupełnie odwrotny  – spotęguje tylko żal spowodowany śmiercią potomka. Jak widać, jest to więc sprawa dość delikatna i zarazem bardzo indywidualna.

Określenie płci martwego płodu po poronieniu i możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu

Badanie płci martwego płodu po poronieniu jest ważne również ze względów formalnych. Rodzice, którzy nie znają płci dziecka nie otrzymają jego aktu urodzenia (z adnotacją, że urodziło się martwe), wystawionego przez Urząd Stanu Cywilnego. Nie mogą tym samym skorzystać z przysługujących im przywilejów, a więc np. z uzyskania wynoszącego 4000 zł zasiłku pogrzebowego. Kobieta nie będzie też mogła w takiej sytuacji ubiegać się o możliwość pójścia na 8- tygodniowy urlop macierzyński (100% płatny). Dlatego jeśli kobieta nie czuje się na silach, aby wrócić do pracy warto, aby rozważyła możliwość skorzystania z takiego przysługującego urlopu.

Poznanie przyczyn poronienia za pomocą badań genetycznych

Testy DNA są obecnie najskuteczniejszą metodą spojrzenia w niewidoczne gołym okiem choroby i wady ludzi. Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci płodu po poronieniu mogą być pewni, że dostarczy ono rzetelnych informacji, a pleć zostanie określona prawidłowo. W takiej analizie uwzględnia się dwa rodzaje próbek: tkanki płodu lub wycinek kosmówki. Oprócz płci test pozwoli także poznać rzeczywistą przyczynę poronienia, która jak wiadomo bardzo często leży w genetyce, a konkretnie w złej liczbie lub niewłaściwej budowie chromosomów.

Tak jest m.in. przy zespole Downa – wadzie wrodzonej, będącej wynikiem obecności dodatkowego trzeciego chromosomu 21 w kariotypie. Do błędu w materiale genetycznym dochodzi najczęściej już w momencie zapłodnienia lub we wczesnym okresie życia płodowego.

Badanie przyczyn poronienia jest szalenie istotne z jeszcze jednego powodu – określa szanse partnerów na posiadanie w przyszłości kolejnego dziecka oraz ryzyko ewentualnych strat ciąży. Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Określenie płci po poronieniu wykonywane jest prywatnie w laboratoriach DNA

Aby wykonać badanie rodzice muszą przekazać do laboratorium próbkę z poronienia zabezpieczoną w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym. Jeśli kobieta dopiero czeka na poronienie/zabieg łyżeczkowania może poprosić lekarza o zabezpieczenie odpowiednich tkanek do badania. Może to być: kosmówka, kawałek pępowiny lub kawałeczek tkanki płodu. Należy zwrócić uwagę, aby materiał z poronienia nie był zabezpieczony w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA.

Określenie płci po poronieniu – cena

Badanie płci po poronieniu to zazwyczaj koszt około 400 zł. Jednak rynek nie jest jednolity i można napotkać o wiele droższe badania. Warto zwrócić uwagę na to, jak szybko wydawany jest wynik – jeśli w przeciągu kilku dni, to można szybko skorzystać z przysługujących praw po poronieniu. Niektóre laboratoria gwarantują również bezpłatny odbiór próbki kurierem z domu lub ze szpitala – co może być ułatwieniem dla rodziców.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laboratorium do badania płci martwego płodu?

Na to, czy laboratorium posiada certyfikaty oraz na opinie pacjentów, którzy wykonywali już tam badanie. Jeżeli szukasz miejsca w którym wykonasz badania płci płodu po poronieniu – skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie najwygodniejszą placówkę.
Określenie płci po poronieniu


Zobacz też:

Aktualizacja: 9 stycznia 2019 r.