Gdzie zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Gdzie zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Oto lista placówek, w których wykonasz badania genetyczne po poronieniu (określenie płci, badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia) i skonsultujesz swój wynik z ekspertem. Wszystkie wykonują badania w całej Polsce.

Dlaczego warto określić płeć dziecka po poronieniu (jeśli nie udało się to w szpitalu)? Określenie jej jest niezbędne, aby odebrać ze szpitala kartę martwego urodzenia i skorzystać z przysługujących w tej sytuacji praw:

 • rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego;
 • przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni);
 • odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) po organizacji pochówku.

Na co zwrócić warto zwrócić uwagę wybierając laboratorium, w którym zlecisz badania genetyczne po poronieniu?

 1. Czas realizacji badania
  Szczególnie jest to ważne w sytuacji, kiedy chcesz skorzystać z przysługujących praw po poronieniu. Im szybciej uzyskasz wynik, tym szybciej będziesz mogła dopełnić wszystkich formalności.
  .
 2. Dostarczenie próbki do laboratorium
  W sytuacji, kiedy doszło do poronienia kobieta najczęściej nie ma siły, aby organizować dostarczenie próbki do laboratorium. Z tego względu wiele Pań rezygnuje z wykonania badania. Dlatego wybierając laboratorium warto podpytać się, czy gwarantuje ono odbiór próbki z domu lub ze szpitala.
  .
 3. Zakres i cena badania materiału z poronienia
  Ceny badań genetycznych wahają się od 400 do nawet 1500 zł – w zależności od wybranego rodzaju badania (wyłącznie określenie płci płodu po poronieniu czy określenie genetycznych przyczyn poronienia). Warto zwrócić uwagę, czy cena obejmuje wyłącznie analizę, czy zawiera dodatkowo również np. odbiór próbki przez kuriera lub konsultację z lekarzem genetykiem, która jest niezmiernie ważna w przypadku badań określających przyczynę poronienia.
  .
 4. Możliwość porównania próbki z poronienia z wymazem od matki
  Dzięki temu – szczególnie w przypadku ciąży zakończonej na wczesnym etapie – pacjentka ma pewność, że badanie zostaje przeprowadzone na próbce od dziecka.
  .

Zobacz, gdzie zrobić badania genetyczne po poronieniu


testDNA logo


CentrumDNA logo


EUROGEN logo


GenLab logo


LabGen logo


Przydatne informacje:

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu placówki? Skontaktuj się z nami: info@poronilam.pl, +48 537 883 952.