Pogrzeb dziecka po poronieniu

Pogrzeb dziecka po poronieniu może odbyć się wtedy, kiedy rodzice odbiorą ze szpitala kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia. Ten drugi dokument umożliwia również rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a co za tym idzie – odbiór zasiłku pogrzebowego oraz urlop macierzyński. O chęci organizacji pogrzebu należy powiadomić personel w szpitalu.

Pogrzeb dziecka po poronieniu

  1. Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta zgonu
  2. Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta martwego urodzenia
  3. Pogrzeb dziecka po poronieniu: jak go zorganizować?
  4. Pogrzeb dziecka po poronieniu: zasiłek pogrzebowy

Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta zgonu

Kartę zgonu otrzymywana jest w momencie, w którym nie jest znana płeć dziecka. Na jej podstawie rodzice mogą dokonać pochówku, jednak bez uzyskania pełnych praw, czyli m.in. odebrania zasiłku pogrzebowego.

Pogrzeb dziecka po poronieniu nie wymaga określania płci ani rejestracji dziecka i może być wykonany niezależnie od tego, w jakim tygodniu doszło do poronienia. Należy pamiętać, aby uprzedzić personel szpitala o chęci zorganizowania pochówku.

W art. 11 ust. 5 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych [Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62] czytamy:

 

Pogrzeb dziecka po poronieniu: karta martwego urodzenia

Karta martwego urodzenia wydawana jest wtedy, kiedy płeć dziecka została określona. Umożliwia ona nie tylko dokonanie pochówku, ale również rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz odebranie później zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) i urlopu macierzyńskiego (56 dni).

Karta martwego urodzenia przekazywana jest przez szpital do USC w ciągu 1 dnia. Personel może wydać ją również rodzicom, którzy muszą przekazać ją do urzędu w ciągu 3 dni. USC przekazuje rodzicom akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Zobacz wzór karty martwego urodzenia >

Ustalenie płci może nastąpić w szpitalu zaraz po poronieniu albo – jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży – po przeprowadzeniu badań genetycznych. Pozwolą one na określenie płci dziecka niezależnie od tygodnia, w którym doszło do utraty ciąży. Czytaj więcej o badaniu płci po poronieniu >

Pogrzeb dziecka po poronieniu: jak go zorganizować?

Po odebraniu karty zgonu lub karty martwego urodzenia (oraz zarejestrowaniu dziecka w USC) przedstawiciel domu pogrzebowego może odebrać ciało dziecka ze szpitala. Następnie należy ustalić szczegóły z wybranym domem pogrzebowym i zarządcą cmentarza, na którym będzie pochowane dziecko.

Można zdecydować o pochowaniu dziecka w mogile wspólnej lub grobie rodzinnym czy na nowym miejscu. Ceremonia pogrzebowa może odbyć się, zgodnie z życzeniem rodziców, z udziałem księdza lub mistrza ceremonii, na cmentarzu komunalnym lub tym przy kościele. Mogą oni zdecydować się również na przeprowadzenie mszy pogrzebowej lub wyłącznie krótkiej modlitwy nad grobem.


Zobacz też:

grób dzieci utraconych

Grób Dzieci Utraconych

Grób Dziecka Utraconego [LISTA] Poniżej przedstawiamy wykaz grobów Dzieci Utraconych, czyli zmarłych przed narodzeniem. Jeśli znasz grób dzieci utraconych, którego nie ma w spisie, napisz do nas na adres info@poronilam.pl lub zostaw komentarz pod wpisem. Na liście znajdują się zarówno groby … Czytaj dalej

68 komentarzy

Pogrzeb dziecka po poronieniu: zasiłek pogrzebowy

Po pochowaniu dziecka i zorganizowaniu pogrzebu rodzice mogą złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje im zasiłek w wysokości 4000 złotych, niezależnie od kosztów pogrzebu.

Należy jednak pamiętać, że do odebrania zasiłku konieczna jest wcześniejsza rejestracja dziecka w USC i przedstawienie jego aktu urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym).

Do ZUS-u konieczne jest złożenie nie tylko wniosku, ale również paragonów i faktur, które udokumentują organizację pogrzebu. Wniosek i wszystkie dokumenty składa się do 12 miesięcy od dnia poronienia.


Zobacz też:

2 thoughts on “Pogrzeb dziecka po poronieniu

  1. Witam czy dziecko rejestruje się w Usc w mieście w którym jest szpital i w którym dzieckobedzie pochowane np. w wspólnej mogile czy w usc gdzie mieszkamy lub jesteśmy zameldowani ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.