Czy po poronieniu mam szanse na dziecko?

Po pierwszym poronieniu szanse na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości wynoszą aż do 87%. Wraz z każdym kolejnym odrobinę maleją, dlatego warto już po pierwszej utracie ciąży zadbać o odpowiednią diagnostykę jej przyczyn. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wdrożenie leczenia i urodzenie zdrowego dziecka. 
Czy po poronieniu mam szanse na dziecko

  1. Jakie badania zrobić po poronieniach?
  2. Kiedy starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Dobrze zdawać sobie jednak sprawę, że nawet duża liczba poronień nie przekreśla szans na dziecko. Gdy kobieta ma za sobą 2 poronienia, wynoszą ok. 72-82%, a jeśli 3 – do 70%.

Jakie badania zrobić po poronieniach?

Aby zwiększyć swoje szanse na dziecko i zminimalizować ryzyko poronienia, warto zrealizować badania po poronieniuNajpierw najlepiej zdecydować się na badania genetyczne materiału od dziecka. Za ok. 70% poronień odpowiedzialne są bowiem losowe wady genetyczne płodu, niezależne od rodziców. Najczęściej nie pojawią się one już w przyszłości. Jeśli wynik wykaże, że to właśnie taka wada była przyczyną poronienia, para może odzyskać spokój. W wielu przypadkach pozwala to również na skrócenie diagnostyki.

Badaniom genetycznym (badanie kariotypu, badanie w kierunku trombofilii wrodzonej) powinni poddać się również rodzice, by sprawdzić, czy za problemy z płodnością nie odpowiadają wady w ich DNA.

Za poronienia i problemy z płodnością mogą być odpowiedzialne także:

  • wady anatomiczne narządów rodnych (np. przegroda macicy),
  • choroby autoimmunologiczne (np. powodujące nieprawidłową reakcję na ciążę),
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne (np. różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia),
  • zła jakość nasienia mężczyzny, 
  • wyniszczenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych, co ma miejsce przy celiakii.Z tego powodu po poronieniu lekarze zalecają też wykonanie badań anatomicznych, immunologicznych, hormonalnych, infekcyjnych, badanie jakości nasienia oraz badania genetyczne.

Kiedy starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Organizm gotowy jest na kolejną ciążę już w czasie następnej owulacji (ok. 2-8 tygodni po stracie dziecka), jednak najlepiej poczekać minimum 3-6 miesięcy. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale warto poświęcić kilka miesięcy na regenerację organizmu, odzyskanie wewnętrznego spokoju oraz wykonanie badań. Pomogą określić przyczyny poronienia, a przez to umożliwią odpowiednie przygotowanie do kolejnej ciąży i zwiększą szanse na urodzenie zdrowego dziecka.


Zobacz też:

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *