Czy po poronieniu mam szanse na dziecko?

Po pierwszym poronieniu szanse na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości wynoszą aż do 87%. Wraz z każdym kolejnym odrobinę maleją, dlatego warto już po pierwszej utracie ciąży zadbać o odpowiednią diagnostykę jej przyczyn. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wdrożenie leczenia i urodzenie zdrowego dziecka. 
Czy po poronieniu mam szanse na dziecko

Dobrze zdawać sobie jednak sprawę, że nawet duża liczba poronień nie przekreśla szans na dziecko. Gdy kobieta ma za sobą 2 poronienia, wynoszą ok. 72-82%, a jeśli 3 – do 70%.

Jakie badania zrobić po poronieniach?

Aby zwiększyć swoje szanse na dziecko i zminimalizować ryzyko poronienia, warto zrealizować badania po poronieniuNajpierw najlepiej zdecydować się na badania genetyczne materiału od dziecka. Za ok. 70% poronień odpowiedzialne są bowiem losowe wady genetyczne płodu, niezależne od rodziców. Najczęściej nie pojawią się one już w przyszłości. Jeśli wynik wykaże, że to właśnie taka wada była przyczyną poronienia, para może odzyskać spokój. W wielu przypadkach pozwala to również na skrócenie diagnostyki.

Badaniom genetycznym (badanie kariotypu, badanie w kierunku trombofilii wrodzonej) powinni poddać się również rodzice, by sprawdzić, czy za problemy z płodnością nie odpowiadają wady w ich DNA.

Za poronienia i problemy z płodnością mogą być odpowiedzialne także wady anatomiczne narządów rodnych, choroby autoimmunologiczne (np. powodujące nieprawidłową reakcję na ciążę), zakażenia wirusowe i bakteryjne (np. różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia), zła jakość nasienia mężczyzny, a także wyniszczenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych, co ma miejsce przy celiakii Z tego powodu po poronieniu lekarze zalecają też wykonanie badań anatomicznych, immunologicznych, hormonalnych, infekcyjnych, badanie jakości nasienia oraz badanie genetyczne w kierunku celiakii.

Kiedy starać się o kolejną ciążę po poronieniu?

Organizm gotowy jest na kolejną ciążę już w czasie następnej owulacji (ok. 2-8 tygodni po stracie dziecka), jednak najlepiej poczekać minimum 3-6 miesięcy. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale warto poświęcić kilka miesięcy na regenerację organizmu, odzyskanie wewnętrznego spokoju oraz wykonanie badań. Pomogą określić przyczyny poronienia, a przez to umożliwią odpowiednie przygotowanie do kolejnej ciąży i zwiększą szanse na urodzenie zdrowego dziecka.


Zobacz też:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.