Urlop macierzyński po poronieniu

Kobiety, które poroniły, idą najczęściej tylko na krótkie zwolnienie lekarskie. Szpitale oraz zakłady pracy rzadko mówią im, że mogą w takim przypadku udać się na 56-dniowy urlop macierzyński. Prawo to przysługuje bez względu na długość trwania ciąży. Dokumentem uprawniającym matkę do skorzystania z tego prawa jest akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym.

urlop macierzyński po poronieniu

W art. 180 § 1. Kodeksu Pacy przeczytamy: W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Przeczytaj istotne informacje na temat urlopu macierzyńskiego po poronieniu: 

 1. Urlop macierzyński po poronieniu  – niezbędny jest akt urodzenia dziecka
 2. Urlop macierzyński po poronieniu – identyfikacja płci po poronieniu
 3. Urlop macierzyński po poronieniu – jak poznać przyczyny poronienia za pomocą badań genetycznych?
 4. Urlop macierzyński po poronieniu – ile trwa i od kiedy jest liczony?
 5. Urlop macierzyński po poronieniu – złożenie dokumentów u pracodawcy
 6. Urlop macierzyński po poronieniu. Czas, który pozwala nabrać sił

1. Urlop macierzyński po poronieniu  – niezbędny jest akt urodzenia dziecka

Po akt urodzenia rodzice idą do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam, na podstawie karty martwego urodzenia odebranej ze szpitala, pracownik Urzędu rejestruje dziecko oraz przygotowuje akt jego urodzenia. Zawiera on wszystkie najważniejsze dane oraz adnotację, że dziecko urodziło się martwe.

Czasem szpital nie chce wydać kobiecie dokumentów wymaganych przy rejestracji w USC, czyli karty martwego urodzenia. Dzieje się tak wtedy, gdy nie udało się określić płci na podstawie badań organoleptycznych (najczęściej w przypadku straty do 16. tygodnia ciąży).

W takim przypadku konieczne jest jej ustalenie za pomocą badań genetycznych, które można wykonać bez względu na moment poronienia (zlecając je prywatnie). Warto wiedzieć, że na próbce, na której będzie wykonywane badanie określające płeć można od razu wykonać badanie przyczyn poronienia. Jest to tak naprawdę jedyny moment na poznanie prawdziwej przyczyny poronienia.

2. Urlop macierzyński po poronieniu – identyfikacja płci po poronieniu

W sytuacji, gdy nie da się określić płci nienarodzonego dziecka i kobieta chce się ubiegać o urlop macierzyński po poronieniu, warto wykonać genetyczne badanie określające płeć. Test DNA można zrealizować nawet wtedy, gdy poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży – przed 12 tygodniem.

Identyfikacja płci dziecka po poronieniu ma szczególne znaczenie psychologiczne, ponieważ umożliwia ona rodzicom nadanie imienia i pożegnanie się z nim. Oznaczenie płci jest ważne także ze względów formalnych. Rodzice, którzy nie znają płci utraconego dziecka, nie mogą otrzymać jego karty martwego urodzenia. Tym samym para nie może skorzystać z przysługujących świadczeń – w tym także urlopu macierzyńskiego po poronieniu.

3. Urlop macierzyński po poronieniu – jak poznać przyczyny poronienia za pomocą badań genetycznych?

Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badania płci płodu po poronieniu, mogą rozszerzyć test DNA o analizę genetycznych przyczyn poronienia. Do większości wczesnych poronień (nawet 80% przypadków) dochodzi wskutek wystąpienia nieprawidłowości w chromosomach – analiza DNA może je wykryć.

W badaniu tkanek z poronienia pod kątem przyczyn poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy dostarczony materiał pochodzi faktycznie od płodu (czasem zdarza się, że szpital zabezpieczył nieprawidłowo próbkę i do laboratorium trafia materiał pobrany od matki). Aby upewnić się, że wynik badania dotyczy płodu, warto dostarczyć do porównania także wymaz z policzka kobiety

Potwierdzenie u nienarodzonego dziecka obecności aberracji chromosomowych to dobra informacja, ponieważ tego typu błędy w materiale genetycznym pojawiają się zupełnie losowo i niezależnie od zdrowia rodziców. Wynik badania DNA może pomóc parze oswoić się ze stratą, daje także nadzieję na zdrowe potomstwo w przyszłości.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]

4. Urlop macierzyński po poronieniu – ile trwa i od kiedy jest liczony?

Urlop macierzyński po poronieniu trwa 56 dni kalendarzowych, czyli 8 tygodni. Ten czas jest liczony od momentu poronienia – nie od momentu rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, złożenia dokumentów u pracodawcy etc.

Warto pamiętać, żeby pomiędzy poronieniem a złożeniem dokumentów u pracodawcy nie chodzić do pracy. Można przebywać na L4 lub urlopie wypoczynkowym (zostaną później anulowane i zamienione na urlop macierzyński po poronieniu).

Zobacz też: Od kiedy liczony jest urlop macierzyński po poronieniu?

5. Urlop macierzyński po poronieniu – złożenie dokumentów u pracodawcy

Po odebraniu aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym można złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i przedstawić mu ten akt. To jedyny wymagany dokument.

Pracodawca ma obowiązek udzielić skróconego urlopu macierzyńskiego na jego podstawie, nie może wymagać innych dokumentów (np. od lekarza).

To może się przydać: Wniosek o urlop macierzyński po poronieniu [wzór]

6. Urlop macierzyński po poronieniu. Czas, który pozwala nabrać sił

Poronieniu zawsze towarzyszą bardzo negatywne emocje, smutek, pustka, złość, a nawet poczucie winy. Kobieta, która straciła długo wyczekiwane dziecko, potrzebuje czasu, aby odzyskać psychiczną i fizyczną równowagę. Urlop macierzyński po poronieniu ma jej w tym pomóc. Obowiązkiem lekarzy i pracodawców jest więc informować ją o tym prawie.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też:

35 thoughts on “Urlop macierzyński po poronieniu

  • Rzeczywiście do skorzystania z należnych praw – w tym do przejścia na skrócony urlop macierzyński płatny 100% – często konieczne jest wcześniejsze wykonanie badania genetycznego w celu określenia płci dziecka. Wielu rodziców decyduje się jednak na jego opłacenie z kwoty otrzymanej po organizacji pogrzebu – zasiłek wynosi 4000 złotych. Tymczasem zorganizowanie pochówku jest możliwe nawet za 1000 złotych.

   Badania genetyczne na materiale poronnym to również jedyna okazja, żeby sprawdzić, czy u dziecka obecne były wady genetyczne odpowiedzialne za poronienie. Powodują one nawet 70% strat, dlatego jest to bardzo cenna informacja.

  • 21.05.2020 urodziłam martwego syna w 21 tygodniu ciąży. Jak otrzymać zasiłek 56dni kiedy pobieram zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawnego starszego 5letniego synka.

 1. Szpitale dbają przede wszystkim o to, żeby materiału do badania genetycznego nie było. Piszę na podstawie własnych doświadczeń, kiedy to szpital w trakcie poronienia odesłał mnie do domu, wmawiając, że w sumie to nic się nie dzieje, a nawet gdyby się działo, to już nie da się ciąży uratować. Skutek – poronienie do ubikacji. Z tego co słyszałam, zdarza się to również w szpitalach.
  Kobiety w trakcie poronienia albo po są traktowane jak zadżumione i naprawdę nie zawsze chodzi o pieniądze, czasami wystarczy być człowiekiem.

  • Bardzo nam przykro z powodu Pani doświadczeń. Mamy jednak nadzieję, że z czasem coraz większa liczba szpitali zacznie traktować rodziców po poronieniu z należytym szacunkiem, oferując wparcie i informując o należnych prawach.

 2. Pracodawca odmowil mi przyznania urlopu zadajac zaswiadczenia, ze bylam w ciazy i informacji o tygodniu poronienia. Nie mam sil aby z tym walczyc. Chcialam zapytac w zusie, ale dodzwonienie sie tam graniczy z cudem.

  • Pani Klaro, bardzo nam przykro z powodu Pani doświadczeń. Proszę jednak pamiętać, że jeśli ma Pani akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym, pracodawca ma obowiązek udzielić Pani urlopu. Nie ma prawa żądać od Pani żadnego innego dokumentu. Między poronieniem a wydaniem aktu z USC była Pani na L4/urlopie wypoczynkowym?

 3. Co zrobić do czasu ustalenia płci dziecka(oczekiwanie ok 2-2,5tygodnia) od kiedy liczy się urlop (56dni), i czy te dwa tygodnie można do czasu wyników genetycznych płci trzeba wypełnić innym urlopem. Lekarz w szpitalu nie wypisały chorobowego

  • Dzień dobry, urlop macierzyński po poronieniu – 56 dni – jest liczony od dnia poronienia. Między poronieniem a urlopem nie może Pani chodzić do pracy, może Pani przebywać na L4 lub urlopie wypoczynkowym. Później L4/urlop wypoczynkowy zostaną anulowane. Jeśli nie otrzymała Pani L4 w szpitalu, może Pani udać się jeszcze do ginekologa lub innego lekarza.

 4. Dzien dobry, czy mozna zarejestrować urodzenie martwego dziecka w USC tylko wyłącznie w celu uzyskania urlopu macierzynskiego, bez organizacji pogrzebu?

 5. Dzien dobry, czy mozna zarejestrować urodzenie martwego dziecka w USC tylko wyłącznie w celu uzyskania urlopu macierzynskiego, bez organizacji pogrzebu?

 6. Martwe dziecko zdiagnozowano u mnie, w czerwcu. Od1 lipca przedłużono mi umowę, dla tego chodziłam do pracy. Dziś odebrałam akt urodzenia martwego dziecka, zabieg był 18 czerwca br. Czy mam jeszcze możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego?

  • Dzień dobry, aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego w tej sytuacji (56 dni od momentu poronienia/martwego urodzenia) między poronieniem/martwym urodzeniem a odebraniem aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym nie można chodzić do pracy.

   • Dzień dobry, od 16.01 przebywałam na chorobowym z racji wykonywania ciężkiego zawodu, poroniłam 8.04. Do 2.06 będę korzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego , jednak ze względu na nasilenie objawów astmy, muszę wrócić na chorobowe, ponieważ lekarze (neurolog, okulista , laryngolog i lekarz ogólny) nie podpiszą mi zgody na pracę. Muszę się doleczyc, lub przeczekać do września aż okres pylenia zupełnie minie. Pulmonolog wystawi mi zwolnienie, jednak chciałabym wiedzieć, czy okres chorobowy sprzed macierzyńskiego będzie się liczyć do tego okresu 182 dni, czy liczyć od nowa?

 7. Nie jestem pewna od kiedy liczyć skrócony urlop macierzyński. 13.07 trafiłam do szpitala i tam przez weekend poraniałam. Ostatecznie 16.07 odbył się zabieg łyżeczkowania. 17.07 wyszłam ze szpitala. Od kiedy liczyć urlop macierzyński? Od momentu trafienia do szpitala, czy od momentu zabiegu, czy od momentu wyjścia?

  • Dzień dobry, urlop macierzyński po poronieniu liczony jest od dnia poronienia lub zabiegu, dlatego w Pani przypadku będzie to 16 lipca. W razie wątpliwości warto dopytać jeszcze u pracodawcy w dziale kadr lub w ZUS.

 8. Dzień dobry,
  Zgodnie z prawem zaraz po urlopie macierzyńskim matka ma prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (zaległego i bieżącego) i pracodawca nie może jej odmówić udzielenia takiego urlopu.
  Moje pytanie: jak sprawa wygląda po 8 tygodniowym urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia martwego dziecka. Czy kobieta ma takie samo prawo wykorzystać od razu urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca ma prawo odmowic?
  Jestem w takiej sytuacji i mój pracodawca mimo wcześniejszych ustnych ustaleń ,że będę chciała taki urlop wykorzystać zaraz po 8 tygodniowym urlopie macierzyńskim -odmawia udzielenia mi tego urlopu.

  • Dzień dobry, zgodnie z art. 163 §3 Kodeksu Pracy “Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim […]” oraz zgodnie z Wyrokiem z dnia 9 marca 2011 r. II PK 240/10 “Z treści art. 163 § 3 k.p. wynika, że na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 163 § 1 k.p., w myśl której urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów” teoretycznie więc bezpośrednio po urlopie macierzyńskim ma Pani prawo skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

   Art. 180 [1] § 1 Kodeksu Pracy mówi bowiem “W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu” – urlop po stracie również jest nazwany “urlopem macierzyńskim” i nie ma tu rozróżnienia.

   Warto jednak dodatkowo skonsultować się z prawnikiem, pomoc znajdzie Pani m.in. we wpisie https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-i-zasilek-macierzynski-po-poronieniu-faq/

 9. 17.08.2018 poronilam, przebywałam wtedy na urlopie rodzicielskim który jest do 13.09.2018r, do 17.09.2018r. Jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym mogę ubiegać się o urlop macierzyński czy mój wniosek zostanie odrzucony? Czy nie jest już za późno by taki wniosek złożyć??

  • Dzień dobry, urlop macierzyński trwa 56 dni od dnia poronienia (w pani przypadku skończy się na początku października). Może być wykorzystany, jeśli w czasie poronienia przebywała Pani na urlopie rodzicielskim (oczywiście po spełnieniu wszystkich formalności i odebraniu aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym). W sprawie terminu złożenia wniosku proszę skontaktować się z pracodawcą. Proszę ponadto pamiętać, że między poronieniem a złożeniem wniosku nie może Pani wrócić do pracy. Warto spojrzeć jeszcze tutaj (pytanie 15) https://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-i-zasilek-macierzynski-po-poronieniu-faq/

 10. Dzisiaj poroniłam. Aktualnie przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim, który kończy się 19.06.2020. Czy w tej sytuacji moj urloo macierzyński zostanie wydluzony o te 56 dni? Czy w mojej sytuacji nie ma sensu sie starac o te dni?

  • W takiej sytuacji nie można skorzystać z urlopu macierzyńskiego po poronieniu. Jeśli jednak zostaną dokonane formalności, powinien zostać wypłacony zasiłek macierzyński za 56 dni. Prosimy jednak o skonsultowanie swojej sytuacji w ZUS-ie.

 11. Witam
  Czy urlop macierzyński po poronieniu można skrócić? Np do 4 tygodni? Czy decydując się na urlop trzeba koniecznie wykorzystać 8 tygodni?

  • Dzień dobry,
   tak, urlop macierzyński można skrócić – nie trzeba wykorzystywać pełnych tygodni. Jedynym wymogiem jest to, że należy z niego skorzystać min. 7 dni od dnia poronienia.

 12. Witam ZUS odmówił mi zasiłku ponieważ upiera się ze po poronieniu trzeba skorzystać z 56 dni urlopu i nie można tego skrócić. Czy są jakieś podstawy prawne do tego?

 13. Dzien dobry,

  Czy bedac na urlopie wychowawczym przysluguje urlop m. 56 dni po urodzeniu martwego dziecka? Jesli tak czy po zakonczeniu 56 dni automatycznie dalej bedzie wychowawczy czy trzeba znowu wnioskowac? Czy podczasz urlopu macierzynskiego zostana odliczone dni od urlopu wychowawczego? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.