Wniosek o urlop macierzyński po poronieniu [WZÓR]

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, bez względu na czas trwania jej ciąży. Jeśli doszło do poronienia, należy złożyć wniosek o urlop macierzyński na 56 dni – 8 tygodni. Aby to zrobić, konieczne jest przedstawienie pracodawcy aktu urodzenia. Nie ma on prawa urlopu odmówić ani żądać innych dokumentów.

Wniosek o urlop macierzyński [WZÓR W PDF]

Wniosek o urlop macierzyński – kiedy można go złożyć?

Aby móc złożyć wniosek o urlop macierzyński, konieczne jest najpierw zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebranie aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Do rejestracji dziecka potrzebna jest natomiast karta martwego urodzenia ze szpitala. Wydaje ją placówka, w której doszło do poronienia lub do której kobieta zgłosiła się po utracie ciąży.

Szpital nie może wydać jednak karty martwego urodzenia wtedy, kiedy płeć dziecka nie jest znana. Czasami może być więc konieczne wykonanie testów DNA na materiale poronnym od dziecka, które wykażą jego płeć. By zlecić prywatnemu laboratorium badanie płci, należy wypożyczyć ze szpitala materiał do testu.

Wniosek o urlop macierzyński – komu go złożyć?

Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć pracodawcy wraz z aktem urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, na którym znajduje się dodatkowa adnotacja o urodzeniu martwym. Do udzielenia urlopu nie są potrzebne żadne inne dokumenty, np. wypis ze szpitala czy opinia lekarska.

Nie ma więc powodów do dodatkowego stresu. Pracodawca nie może zadawać żadnych pytań czy stawiać warunków, a wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie. By uzyskać urlop macierzyński należy złożyć wniosek z danymi pracownika – imię, nazwisko, pesel, adres oraz własnoręcznym podpisem.

Wniosek o urlop macierzyński – co umożliwia?

Złożenie wniosku o urlop macierzyński umożliwia przejście na urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, czyli 56 dni. Dni te liczone są od dnia poronienia – nie od dnia złożenia wniosku, o czym warto pamiętać. Kobieta ma również prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie może odmówić urlopu oraz zasiłku, gdyż prawo to zapisane jest w Kodeksie pracy.

Aktualizacja: 24 kwietnia 2018 r.


Zobacz też:

Przeczytaj więcej:

2 myśli nt. „Wniosek o urlop macierzyński po poronieniu [WZÓR]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.