Wniosek o urlop macierzyński po poronieniu [WZÓR]

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, bez względu na czas trwania jej ciąży. Jeśli doszło do poronienia, należy złożyć wniosek o urlop macierzyński na 56 dni – 8 tygodni. Aby to zrobić, konieczne jest przedstawienie pracodawcy aktu urodzenia. Nie ma on prawa urlopu odmówić ani żądać innych dokumentów.

Wniosek o urlop macierzyński [WZÓR W PDF]

Wniosek o urlop macierzyński [WZÓR W PDF]

 1. Wniosek o urlop macierzyński – kiedy można go złożyć?
 2. Wniosek o urlop macierzyński – komu go złożyć?
 3. Wniosek o urlop macierzyński – co umożliwia?

Wniosek o urlop macierzyński – kiedy można go złożyć?

Aby móc złożyć wniosek o urlop macierzyński, konieczne jest najpierw zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebranie aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Do rejestracji dziecka potrzebna jest natomiast karta martwego urodzenia ze szpitala. Wydaje ją placówka, w której doszło do poronienia lub do której kobieta zgłosiła się po utracie ciąży.

Szpital nie może wydać jednak karty martwego urodzenia wtedy, kiedy płeć dziecka nie jest znana. Czasami może być więc konieczne wykonanie testów DNA na materiale poronnym od dziecka, które wykażą jego płeć. By zlecić prywatnemu laboratorium badanie płci, należy wypożyczyć ze szpitala materiał do testu.

urlop macierzyński po poronieniu faq

Wniosek o urlop macierzyński – komu go złożyć?

Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć pracodawcy wraz z aktem urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, na którym znajduje się dodatkowa adnotacja o urodzeniu martwym. Do udzielenia urlopu nie są potrzebne żadne inne dokumenty, np. wypis ze szpitala czy opinia lekarska.

Nie ma więc powodów do dodatkowego stresu. Pracodawca nie może zadawać żadnych pytań czy stawiać warunków, a wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie. By uzyskać urlop macierzyński należy złożyć wniosek z danymi pracownika – imię, nazwisko, pesel, adres oraz własnoręcznym podpisem.

Wniosek o urlop macierzyński – co umożliwia?

Złożenie wniosku o urlop macierzyński umożliwia przejście na urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, czyli 56 dni. Dni te liczone są od dnia poronienia – nie od dnia złożenia wniosku, o czym warto pamiętać. Kobieta ma również prawo do zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie może odmówić urlopu oraz zasiłku, gdyż prawo to zapisane jest w Kodeksie pracy.

kodeks pracy a urlop macierzyński po poronieniu

Aktualizacja: 24 kwietnia 2018 r.


Zobacz też:

Rate this post

12 thoughts on “Wniosek o urlop macierzyński po poronieniu [WZÓR]

 1. Witam,

  W moim przypadku sytuacja jest troszeczkę zagmatwana. 26.08 poroniłam będąc w 3 m-cu ciąży. Byłam już wtedy na zwolnieniu, które trwa jeszcze do 04.09.
  Przedstawiając wniosek o urlop musiałabym wpisać, że będzie on trwał od 26.08. Jednak będzie się to pokrywało z moim zwolnieniem lekarskim. Jak mam w tym przypadku postąpić?

 2. Witam,
  Poroniłam 13.08 i od tego dnia do 27.08 miałam L4, teraz mam urlop wypoczynkowy. Nie wiem kiedy będą wyniki badań genetycznych ustalających płeć (prawdopodobnie ok. połowy września). Pracodawca wypłaci mi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (pierwsze L4 w tym roku) w wysokości 80%. Zasiłek macierzyński płaci ZUS – mały zakład pracy. Jeżeli we wrześniu złożę wniosek o urlop macierzyński, to rozumiem, że zastąpi on dotychczasowe L4 i urlop wypoczynkowy. Tylko czy ZUS wypłaci mi zasiłek macierzyński 100% od 13.08 czy od dnia złożenia wniosku, co z wynagrodzeniem za L4 i urlop wyp., czy będę musiała zwrócić? Skomplikowana sytuacja, boję się, że zasiłek z ZUS dostanę od dnia złożenia wniosku i urlop wypoczynkowy do tego dnia zostanie uznany za wykorzystany

  • Dzień dobry, zasiłek przysługuje od momentu poronienia, nie od momentu złożenia wniosku. Przy tak skomplikowanej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ZUS lub z pracodawcą (działem kadr), ewentualnie skorzystać z darmowej porady prawnej przez internet lub w Pani mieście.

 3. Witam,
  Jak powinien wyglądać wniosek o urlop macierzyński po poronieniu, jeśli obecnie przebywam na urlopie wychowawczym pierwszego dziecka? Muszę zrezygnować z urlopu wychowawczego i wnioskować o urlop macierzyński po poronieniu? Co jeśli po tych 8 tygodniach chcę ponownie wrócić na urlop wychowawczy? Można zawrzeć to wszystko w jednym wniosku?

 4. Witam. Jak to wygląda w momencie gdy dziecko urodzi się żywe a krótko po porodzie umiera? Jaki wniosek trzeba złożyć i ile jest na to czasu.? Czy zasiłek za skrócony macierzynski (8 tygodni) wypłaca zus czy pracodawca?

 5. Dzień dobry.
  Jak interpretować zdanie z art 180 „(…) w wymiarze 8 tygodni nie krócej jednak niż 7 dni”?
  Czy oznacza to, że niektóre sytuacje powodują przyznanie tylko 7 dni ? jeśli tak to jakie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.