Badanie płci po poronieniu wykonuje się wtedy, gdy płeć nie mogła zostać ustalona w szpitalu. Umożliwia ono wydanie przez szpital karty martwego urodzenia, która jest niezbędna do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rejestracja pozwala natomiast na odbiór aktu urodzenia – koniecznego, by skorzystać ze świadczeń po poronieniu: zasiłku pogrzebowego oraz urlopu macierzyńskiego.
- Badanie płci po poronieniu – poinformuj personel szpitala
- Badanie płci po poronieniu – próbki
- Badanie płci poronionego płodu – gdzie wykonać badanie?
- Badanie płci martwego płodu – dlaczego jest tak ważne?
- Badanie płci po poronieniu – względy psychologiczne
- Badania genetyczne – o czym warto pamiętać?
Badanie płci po poronieniu – poinformuj personel szpitala
Aby móc wykonać badanie płci martwego płodu, najpierw należy poinformować o chęci ich realizacji personel szpitala, w którym doszło do utraty ciąży. Zwykle lekarz nie jest w stanie określić płci jedynie na podstawie badań organoleptycznych wtedy, gdy poronienie miało miejsce przed 16. tygodniem ciąży.
Badanie płci po poronieniu – próbki
Aby badanie mogło zostać wykonane, konieczne jest wypożyczenie próbek, tkanek dziecka. Warto pamiętać, że muszą one być odpowiednio zabezpieczone. Materiał (np. kosmówkę, pępowinę, przypępowinowe fragmenty łożyska) umieszcza się w sterylnym pojemniku i zalewa solą fizjologiczną lub przygotowuje się jako bloczek parafinowy. Tkanki nie mogą być umieszczone w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA. Zwykle próbkę zabezpiecza personel szpitala.
Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF
Często materiał można wypożyczyć też w postaci bloczków parafinowych – które zawierają DNA dziecka. W tym celu w szpitalu składa się specjalny wniosek (Zobacz wzór dokumentu…)
Badanie płci poronionego płodu – gdzie wykonać badanie?
Kolejny krok to zlecenie testu DNA w prywatnym laboratorium genetycznym. Jego wynik jest pewny i dostępny zwykle w ciągu kilku dni. Warto pamiętać, że nie jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ważne: Badanie DNA płci po poronieniu może być wykonane bez względu na długość trwania ciąży. Płeć dziecka jest ustalona już w momencie poczęcia.
Sprawdź w poniższym formularzu, gdzie możesz wykonać badania
Zarezerwuj termin badania genetycznego w najbliżej dla siebie placówce, poprzez wypełnienie formularza on-line. Konsultant medyczny z laboratorium testDNA skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia wizyty oraz udzieli Ci pełnego wsparcia w organizacji badania.
Badanie płci martwego płodu – dlaczego jest tak ważne?
Badanie płci po poronieniu jest istotne głównie ze względów formalnych – określenie płci umożliwia wydanie przez szpital karty martwego urodzenia dziecka. Karta ta jest niezbędna do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i wydania aktu urodzenia (wraz z adnotacją o urodzeniu martwym).
Akt urodzenia konieczny jest natomiast do odebrania należnych rodzicom po poronieniu świadczeń – zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych, a także urlopu macierzyńskiego – 56 dni, licząc od dnia poronienia. Przeczytaj więcej o prawach po poronieniu…
Nieokreślenie płci dziecka po poronieniu umożliwia wyłącznie organizację pogrzebu, jednak bez skorzystania ze świadczeń. Rodzicom nie zostanie więc wypłacony zasiłek pogrzebowy, a kobieta nie wykorzysta urlopu macierzyńskiego.
Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]
Badanie płci po poronieniu – względy psychologiczne
Dla wielu rodziców określenie płci ich nienarodzonego dziecka to możliwość nadania dziecku osobowości. Pozwala to nadać mu również imię i myśleć o nim w określony sposób: jak o chłopczyku lub jak o dziewczynce. Te dane mogą znaleźć się również na grobie, co dla wielu rodziców jest bardzo istotne.
Badania genetyczne po poronieniu – o czym warto wiedzieć?
Rodzice, którzy zdecydowali się na określenie płci dziecka po poronieniu mogą w tym samym momencie, na tej samej próbce zlecić badanie określające przyczynę poronienia. W takim badaniu sprawdza się, czy dziecko było obciążone chorobą genetyczną, np. zespołem Edwardsa, Patau czy Downa, który niestety uniemożliwił mu prawidłowy rozwój.
Warto wiedzieć, że choroby genetyczne zarodka są w ok. 60-80% przyczyną wczesnych poronień. Wykonanie od razu dwóch badań daje rodzicom możliwość znacznie szybszego powrotu do równowagi oraz pozwala lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
Określenie płci po poronieniu – najważniejsze informacje
Na poniższej infografice możecie zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat badań płci po poronieniu.
Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?
Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej
Zobacz też:
To jest wielkie oszustwo ze kobiecie która poroni poza szpitalem i nieposiada jakto nazywają materiału genetycznego to traci urlop po poronieniu a nawet ubezoieczycil niechce wypłacić .Takie prawo jest di tych co planują poronienie
Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego konieczne jest zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Uprawnia do tego karta martwego urodzenia wydawana przez szpital jeśli płeć dziecka została ustalona (również dzięki badaniom genetycznym w przypadku wczesnej ciąży, kiedy lekarze mogą nie mieć możliwości określenia jej). Więcej o urlopie macierzyńskim można przeczytać w naszym artykule http://www.poronilam.pl/urlop-macierzynski/urlop-macierzynski-po-poronieniu/
Ze strony ZUSu:
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-pogrzebowy
wynika, że zasiłek pogrzebowy można uzyskać mając akt zgonu, a więc nie potrzebna jest karta martwego dziecka i rejestracja w USC.
Sam zasiłek, nie mówiąc o skróconym urlopie macierzyńskim.
Zdaje się, że zmieniło się to w 2018.
Ktoś może potwierdzić jakimś linkiem do przepisów?
Informacje jakie znajdują się na stronie ZUS dalej wskazują, że do otrzymania zasiłku pogrzebowego – w przypadku poronienia lub martwego urodzenia konieczne jest złożenie aktu urodzenia dziecka. Informacja ta jest w akapicie „Jakie dokumenty złożyć do ZUS”? – „Akt zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. „
Kartę martwego urodzenia dziecka wydaje szpital. Co w przypadku, gdy poronienie nie miało miejsca je szpitalu?? Kto wówczas wystawia ww.. kartę?
Dzień Dobry. W takiej sytuacji należy udać się do szpitala, jeśli nie jest to możliwe powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Karta Martwego Urodzenia wydana jest, jeśli znana jest płeć dziecka. Dokument ten uprawnia do rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym wydany jest akt urodzenia, by rodzice mogli skorzystać z przysługujących im praw (skrócony urlop macierzyński, prawo do pochówku i zasiłku pogrzebowego). Jeśli płeć dziecka nie była określona z uwagi na wczesny etap ciąży, rodzice mogą zlecić badanie płci w materiale z poronienia w prywatnym laboratorium, aby poznać płeć dziecka i skorzystać z przysługujących praw. Pozdrawiamy serwis poronilam.pl
Witam
Jeżeli jestem osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy to czy zasiłek pogrzebowy na urodzone martwe dziecko będzie przysługiwać ?
Dzień Dobry,
Bardzo nam przykro z powodu straty.
Każdy rodzic, który jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz faktycznie dokonał pochówku ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w trakcie organizacji pogrzebu.
W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się Zus, który odpowie na Pani pytania.