Postępowanie po poronieniu

Po poronieniu rodzice zawsze mają prawo do pochowania dziecka, a także – po spełnieniu odpowiednich formalności – odebrania zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego. Jeśli poronienie nastąpiło w domu – należy zabezpieczyć próbki i udać się z nimi do szpitala.

Postępowanie po poronieniu – krok 1: 

Poinformuj personel szpitala, jeśli chcesz zrobić badania i pochować dziecko

Najpierw należy poinformować personel szpitala o chęci pochowania dziecka oraz wykonania badań, również w kierunku określenia płci. Bez informacji o płci niemożliwe będzie bowiem odebranie karty martwego urodzenia. Aby zrobić testy DNA, konieczne jest wypożyczenie próbek ze szpitala i przekazanie ich do laboratorium genetycznego oraz zlecenie badań. Można wykonać wyłącznie badanie na płeć dziecka lub także w kierunku wad genetycznych płodu, które pomoże ustalić przyczynę poronienia.

Pamiętaj! Badania materiału z poronienia nie są refundowane.

Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Postępowanie po poronieniu – krok 2:

Odbierz kartę martwego urodzenia dziecka ze szpitala…

Jeśli płeć dziecka jest określona, szpital wydaje kartę martwego urodzenia, którą następnie przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w ciągu jednego dnia. Jeśli karta martwego urodzenia zostanie wydana rodzicom, muszą oni zanieść ją do USC w czasie trzech dni. Przekazanie tego dokumentu do urzędu umożliwi rejestrację dziecka.

…. lub kartę zgonu

W szpitalu odbiera się kartę zgonu, która umożliwia pochowanie dziecka, jednak nie daje praw do odebrania zasiłku pogrzebowego ani urlopu macierzyńskiego. Wyłącznie kartę zgonu szpital wydaje wtedy, kiedy płeć dziecka jest nieznana lub kiedy rodzice nie chcą rejestrować dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i nie potrzebują kolejnych dokumentów. Karta zgonu potrzebna jest na cmentarzu, by móc pochować dziecko, co można zrobić zarówno w grobie rodzinnym, jak i wspólnym grobie dzieci nienarodzonych.

Postępowanie po poronieniu – krok 3:

Odbierz akt urodzenia w USC i należne świadczenia

W USC należy zarejestrować dziecko i odebrać jego akt urodzenia. Na akcie znajduje się adnotacja o martwym urodzeniu, dlatego nie jest już potrzebny akt zgonu. Po zarejestrowaniu dziecka rodzice mają prawo do odebrania stosownych świadczeń z ZUS.

Chodzi tu głównie o zasiłek pogrzebowy (4000 złotych), który odbiera się po urządzeniu pogrzebu. W ZUS należy przedstawić akt urodzenia oraz dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów pochówku. Po poronieniu kobieta ma również prawo do urlopu macierzyńskiego (56 dni, licząc od daty poronienia). Pracodawcy okazuje się wyłącznie akt urodzenia.


Zobacz też:

 

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *