Badanie genetyczne dziecka po poronieniu

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wykonuje się, aby ustalić, czy nie miało ono wady genetycznej, która mogła spowodować utratę ciąży, takiej jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua.badanie genetyczne dziecka po poronieniu

Spis treści
1. Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – powie Ci jakie masz szanse na dziecko
2. Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wykaże, czy miało ono zmiany w chromosomach
3. Jak wykonuje się badanie genetyczne dziecka po poronieniu

Wykonując to badanie rodzice dają sobie szansę na odzyskanie spokoju, ponieważ wady tego typu najczęściej nie występują w kolejnych ciążach, a kobieta już przy następnej próbie rodzi zupełnie zdrowe dziecko.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – powie Ci jakie masz szanse na dziecko

Rodzice, którzy przeżyli poronienie bardzo często obawiają się, że ich następna ciąża również zakończy się porażką. Tymczasem po poronieniu para ma nadal duże szanse na poczęcie i wydanie na świat zdrowego potomstwa. Do takiej ciąży warto się jednak dobrze przygotować.

Badania genetyczne dziecka po poronieniu mogą okazać się jednym z ważniejszych elementów tego przygotowania. Mając przed sobą wynik przeprowadzonej analizy genetycznej lekarz genetyk może wskazać rodzicom drogę dalszego postępowania oraz przygotować ich do następnej ciąży tak, aby mogła ona zakończyć się sukcesem – urodzeniem zdrowego dziecka.

Zobacz też: Kolejna ciąża po poronieniu. Kiedy starać się o ciążę?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu wykaże, czy miało ono zmiany w chromosomach

Do większości poronień (ok. 60-70% przypadków) dochodzi, ponieważ zarodek miał nieprawidłowości w chromosomach, przez które nie mógł prawidłowo się rozwiać. Takie zmiany w materiale genetycznym nazywa się aberracjami chromosomowymi.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium, upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka, aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Powstają one zwykle przypadkowo i nie mają związku ze zdrowiem samych rodziców. Z aberracją chromosomową mamy do czynienia wtedy, kiedy liczba chromosomów u danej osoby jest nieprawidłowa lub mają one zaburzoną strukturę. Warto wiedzieć, że zdrowy człowiek posiada 46 chromosomów połączonych w 23 pary. Czasem jednak do którejś z tych par „przez pomyłkę” przyłączy się dodatkowy, trzeci chromosom, np. do pary 21. Mówimy wtedy o trisomii chromosomu 21, która odpowiada za zespół Downa u dzieci. Ciąża z dzieckiem obciążonym taką wadą przeważnie kończy się poronieniem. Jeśli tak się nie stanie, dziecko przychodzi na świat z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu jest w stanie wykryć zmiany w chromosomach, które doprowadziły do utraty ciąży. Stwierdzenie tych zmian, to dla rodziców dobra wiadomość, ponieważ dotyczą zwykle tylko tej jednej ciąży, a kobieta rodzi potem zdrowe dziecko. 

WAŻNE: Warto, aby badanie genetyczne wykonali u siebie również sami rodzice, zwłaszcza jeśli nie zachowały się próbki od dziecka. Badanie kariotypu rodziców może ujawnić pewne drobne zmiany w ich DNA, które nie wywołały choroby, za to utrudniają parze utrzymanie ciąży.

Jak wykonuje się badanie genetyczne dziecka po poronieniu?

Żeby zbadać dziecko pod kątem ewentualnych wad genetycznych, najpierw trzeba zabezpieczyć jego tkanki. Jeśli poronienie nastąpiło w szpitalu, to istnieje szansa, że zabezpieczył je lekarz podczas badania histopatologicznego (warto wcześniej poinformowa personel o chęci wykonania badań genetycznych). Najczęściej tkanki dziecka zabezpieczane są w bloczkach parafinowych. Teraz wystarczy je tylko wypożyczyć i przekazać do laboratorium genetycznego, które dokładnie je przebada.

Pamiętaj! Badania materiału z poronienia nie są refundowane.

Jeśli kobieta poroniła w domu, to próbki musi zabezpieczyć sama, a następnie zanieść do szpitala i poinformować personel, że chce wykonać badania genetyczne. Równocześnie z badaniem przyczyn poronienia można przeprowadzić badanie określające płeć dziecka (jeśli nie została ona wcześniej ustalona). Jej znajomość jest niezbędna, jeśli rodzice chcą skorzystać z praw przysługujących im po poronieniu, m.in. prawa do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, zasiłku pogrzebowego oraz prawa do skróconego urlopu macierzyńskiego.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA PDF


Ciąża po poronieniu. Jakie badania genetyczne warto wykonać?

poradnikPo poronieniu nadal masz szansę na urodzenie dziecka. Ważna jest wtedy właściwa diagnostyka, w której dużą rolę odgrywają badania genetyczne. Dzięki niej możesz poznać przyczynę poronienia i odpowiednio przygotować się do kolejnej ciąży.

Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]


badania genetyczne materiału z poronienia

Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?

Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej

8 komentarzy

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.