Czy dostanę skrócony urlop macierzyński, jeśli poroniłam przed 22. tygodniem ciąży?

Koleżanka powiedziała mi, że jeśli poroniłam przed 22. tygodniem ciąży, to nie dostanę skróconego urlopu macierzyńskiego – czy to prawda?

czy dostanę skrócony urlop macierzyński jeśli poroniłam przez 22 tygodniem ciąży

 1. Czy dostanę skrócony urlop macierzyński jeśli poroniłam przed 22 tygodniem ciąży?
 2. Urlop macierzyński po poronieniu – jak skorzystać?

Czy dostanę skrócony urlop macierzyński jeśli poroniłam przed 22 tygodniem ciąży?

Skrócony urlop macierzyński po poronieniu przysługuje każdej pracującej kobiecie – niezależnie od momentu utraty ciąży i od tygodnia, w którym do niej doszło. Takie prawo jest zagwarantowane art. 180 § 1. Kodeksu Pacy. Mówi on, że: W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Skrócony urlop macierzyński po poronieniu ma więc wymiar 56 dni (8 tygodni), a czas ten liczony jest od momentu poronienia, nie złożenia dokumentów u pracodawcy. Jest on płatny 100%.

Urlop macierzyński po poronieniu - FAQUrlop macierzyński po poronieniu – jak skorzystać?

Aby móc skorzystać ze swojego prawa, konieczne są odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia oraz rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC). Kartę martwego urodzenia wydaje szpital, kiedy lekarz zna płeć dziecka.

Jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży, ustalenie płci wyłącznie na podstawie badań organoleptycznych może być niemożliwe. Wtedy kobieta ma prawo wypożyczyć ze szpitala próbki dziecka i zlecić w laboratorium genetyczne badania płci. Dzięki nim płeć będzie ustalona niezależnie od tego, w którym tygodniu doszło do poronienia – nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Po wydaniu przez szpital karty martwego urodzenia jest ona przekazywana bezpośrednio do USC (w ciągu jednego dnia) lub kobiecie. Ma ona wtedy 3 dni, by zgłosić dziecko. W USC urzędnik wydaje akt urodzenia dziecka, na którym znajdują się podstawowe informacje (np. imię, nazwisko, płeć, dane rodziców) oraz adnotacja o urodzeniu martwym.

Po odebraniu aktu urodzenia konieczne jest przedstawienie go pracodawcy wraz z wnioskiem o urlop. Pracodawca nie ma prawa żądać przedstawienia innych dokumentów, np. wydanych przez lekarza. Udzielenie urlopu pracownicy w takiej sytuacji jest jego obowiązkiem. Jeśli na czas przeprowadzania formalności kobieta otrzymała L4 lub urlop wypoczynkowy, pracodawca musi zamienić te formy na skrócony urlop macierzyński.

Ten czas może być pomocny, by odpocząć psychicznie i zregenerować organizm, dlatego warto zdawać sobie sprawę ze swojego prawa i z niego skorzystać.


Zobacz też:

4.5/5 - (6 głosów / głosy)

24 thoughts on “Czy dostanę skrócony urlop macierzyński, jeśli poroniłam przed 22. tygodniem ciąży?

 1. Co kraj, to obyczaj… Co szpital to inne informacje. Mi powiedzieli, ze jak nie podpiszę papierów, że zechcę dziecko pochować to nie przysługuje mi absolutnie nic (poroniłam w ubiegłym roku). Tak samo nie chciano mi wydać aktu zgonu, jako, że z mężem podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Wręcz wymuszano na mnie zgodę na to, aby dziecko pochować bo jak to w szpitalu stwierdzili „zarobię na tym 4 tysiące i pójdę na macierzyński, a tak to mogę sobie nagwizdać). Przez co, jak się niedawno dowiedziałam nie dość, że przepadł mi 100% płatny macierzyński (ten czas spędziłam na 80% L4 tylko i wyłącznie dzięki wyrozumiałości innego lekarza), ale też nie wypłacono mi odszkodowania z zakładu pracy – bo szpital nie chciał mi wydać aktu zgonu. Jak widać – mądry polak po szkodzie – należy wszystko sprawdzać osobiście i walczyć o swoje, bo jeśli nie to tak każdy oczy zamydli, żeby było z korzyścią dla innych.

 2. Moja ciąża obumarla w 9 tyg, 05.11 miałam wykonany zabieg. W tej chwili mamy 02.12 i znalazłam w sobie siły, żeby wykonać badania płci na podstawie bloczków parafinowych . Czy jeżeli uda mi się załatwić akt zgonu z USC (np. do połowy grudnia) będę mogła jeszcze się ubiegać o skrócony urlop macierzyński? Od dnia zabiegu jestem na L4

  • Pani Moniko, skrócony urlop macierzyński (8 tygodni) jest liczony od dnia poronienia. W Pani przypadku, niestety 8 tygodni minęło już od dnia poronienia.

 3. Dzień dobry, czy urlop skrócony trzeba wykorzystać w pełnym wymiarze? Mój pracodawca twierdzi, ze muszę wziąć 8 tygodni, choć wg kodeksu nie może to być mniej niż 7 dni – proszę o informacje – dla mnie wystarczyłyby 2 tygodnie i nie widzę sensu w przymusowym wyłączeniu na 8 tygodni. Proszę o odpowiedz.

  • Pani Marto, jest dokładnie tak jak Pani pisze. Nie musi Pani korzystać z całego urlopu, nie może być to jednak mniej niż 7 dni. Warto przedstawić pracodawcy art. 1801 § 1 Kodeksu Pracy. Pozdrawiamy serdecznie!

 4. Dzień dobry jak liczyć dni urlopowe? 8 tygodni to 56 dni, ale czy liczymy tylko dni „pracujące” bez weekendów? czy 8 tygodni łącznie z weekendami? Czyli jeżeli poronienie miało miejsce 2.05 to urlop przysługuje mi tylko do 26.06 czy dłuzej?

  • Dzień dobry,
   urlop jest liczony, jako 8 pełnych tygodni, czyli z weekendami. Pozdrawiamy serdecznie

 5. poroniłam początkiem października, czy mogę teraz wybrać urlop wypoczynkowy na sprawy związane z ustaleniem płci dziecka i po otrzymaniu aktu zawnioskować o zamianie wypoczynkowego na 8tyg macierzyński?

 6. Witam jeśli poroniłam w 11 tyg ciąży 01.07.2021 a wniosek o urlop macierzyński u pracodawcy złożyłam dopiero po tym jak skoczyło mi się l4 że szpitala czyli po 14.07.2021 to czy taki urlop mogę otrzymać. Złożyłam akt martwego urodzenia czy coś jest jeszcze potrzebne.

  • Dzień dobry,
   urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia i trwa 56 dni. Jeśli chce Pani z niego skorzystać, to należy określić płeć badaniem genetycznym (chyba, że określił już ją lekarz), a następnie dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego i dokonać reszty formalności.

 7. Witam. Poroniłam 5-10-2021 do 12-10-2021 miałam l4 a wyniki z badań dopiero dotarły 19-10-2021 i szpital wystawił wtedy kartę martwego urodzenia. W ten sam dzień byliśmy w urzędzie stanu sywilnego i otrzymaliśmy akt. Od 12-10 nie mam l4 tylko siedzę na niczym domu. 20-10-2021 złożyłam wniosek o urlop macierzysnki. Czy dotrzymaliśmy terminu o wniosek o urlop? A 20-10-2021 pracodawca dał mi wypowiedzenie którego nie przyjęłam i mam spotkanie z adowakatem.

  • Dzień Dobry. Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Jeśli chodzi o urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia i w Pani przypadku od 5.10.2021 i wynosi 56 dni kalendarzowych. Czas urlopu jest liczony od momentu poronienia – nie od momentu rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, złożenia dokumentów u pracodawcy. Do czasu złożenia wniosku u pracodawcy, powinna być Pani na l4 lub przebywać na urlopie wypoczynkowym, który w momencie złożenia wniosku u pracodawcy zostanie zamieniony na skrócony urlop macierzyński.

 8. Dzień dobry, poroniłam 1 sierpnia tego roku. Do tego dnia przebywałam na L4 z kodem B. Od 2 sierpnia mam zwolnienie od psychiatry bez kodu b, nie przebywałam rowniez w szpitalu. Czy w tej sytuacji muszę dać pracodawcy zaświadczenie o poronieniu?

  • Dzień Dobry, bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Najlepiej z Pani pytaniem skierować się do ZUS-u lub do swojego pracodawcy. Proszę również pamiętać, że jednym z praw, które przysługują Pani po poronieniu jest skrócony urlop macierzyński- wynosi on 56 dni (liczony jest od dnia poronienia)

 9. Witam,czy mogę iść na L 4 po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (56)dni?jestem po poronieniu….czy zwolnienie może być od lekarza rodzinnego? Czy musi być od psychiatry?

  • Dzień Dobry. Dziękujemy za kontakt z naszym serwisem. Odpowiadając na Pani pytanie, to tak – po zakończonym urlopie macierzyńskim, może Pani skorzystać z L4, jeśli Pani stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy. Natomiast co do jego przyznania i długości decyduje lekarz rodzinny, ginekolog, czy psychiatra na podstawie zebranego wywiadu. Ściskamy mocni i życzymy dużo siły.

 10. Dzień dobry. Czy muszę wykorzystać w pełni urlop macierzyński po poronieniu czy mogę zrezygnować z niego w momencie jak będę wiedziała ze czuje się już w porządku żeby wrócić do pracy? Gdzie muszę to zgłosisz jak będę chciała szybciej zrezygnować?

  • Dzień dobry. Jak najbardziej może Pani zrezygnować z części urlopu jak tylko poczuje się Pani lepiej. Wymóg natomiast jest taki, że musi Pani przebywać na nim minimum 7 dni.

   • Dzień dobry, czy przebywajac na urlopie wychowawczym, w trakcie którego starciłam dzieciątko mogę wnioskować tylko o zasiłek macierzyński za te 56 dni? Takie informacje wyczytałam w jednym z informatorów, tymczasem pracodawca każe mi przerwać urlop z dniem przed urodzeniem martwego dziecka,wnioskować o urlop macierzyński i potem ponownie o dalszy wychowawczy.(tu nawet nie będzie zachowanych terminów, bo obecnie byłby 48 dzień urlopu) czy jest jakaś podstawa prawna, że muszę przerwać urlop wychowawczy?

 11. Dzień Dobry poroniłam 31.12.2023r Jestem od 27 grudnia 2023r na zwolnieniu lekarskim,Chciałbym isc na skrocony urlop macierzyński.,na miesiąc czyli od 31.12.2023 -31.01.2024,R,czy mogę iść tylko na ten miesiąc czy muszę wykorzystać cały.?

  • Dzień dobry. Nie musi Pani wykorzystywać całości urlopu, ale musi Pani przebywać na nim minimum 7 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *