Pochówek dziecka po poronieniu, gdy nie ma ciała

Dziecko po poronieniu można pochować niezależnie czasu trwania ciąży, jego wagi i innych czynników. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy tkanki nie zostaną odpowiednio zabezpieczone lub gdy rodzice chcą zrobić to po dłuższym czasie. Istnieje wtedy kilka możliwości.pochówek dziecka po poronieniu, gdy nie ma ciała

  1. Symboliczny pochówek i grób
  2. Płyta lub napis na grobie rodzinnym
  3. „Adopcja” opuszczonego grobu dziecięcego
  4.  Odwiedzanie symbolicznych pomników na cmentarzu
  5. Uczestnictwo w pogrzebie Dzieci Nienarodzonych

1. Symboliczny pochówek i grób

Rodzice mogą postawić dziecku grób symboliczny. Nie chowa się w nim ciała, a pamiątki związane z dzieckiem. Mogą to być m.in. test ciążowy, zabawka kupiona dla dziecka, małe ubranko czy zdjęcie z USG. Taki pomnik może być postawiony zarówno na cmentarzu, jak w innym wybranym przez rodziców i bliskim im miejscu – np. ogrodzie czy miejscu spotkań rodziców po poronieniu.

2. Płyta lub napis na grobie rodzinnym

Miejscem pamięci może być również grób rodzinny. Często rodzice decydują się na wygrawerowanie napisu z imieniem i datą śmierci dziecka na płycie rodziców czy dziadków. Jeśli płeć dziecka nie była znana, mogą zapisać imię, jakie planowali mu dać. Koszt tabliczki lub grawera nie jest wysoki, a pozwala na stworzenie specjalnego miejsca, w którym rodzice mogą odwiedzać swoje dziecko.

3. „Adopcja” opuszczonego grobu dziecięcego

Na wielu cmentarzach znajdują się opuszczone groby dziecięce, które nie są już odwiedzane. Rodzice mogą „zaadoptować” taki grób i stworzyć w nim miejsce pamięci o własnym dziecku, przynosząc znicze i kwiaty. Opiekują się wtedy jednocześnie zapomnianym grobem.

4. Odwiedzanie symbolicznych pomników na cmentarzu

Często można znaleźć cmentarze, na których znajdują się Groby Dzieci Nienarodzonych czy specjalne pomniki im poświęcone. Te symboliczne miejsca pamięci odwiedzane są przez rodziców, którzy z różnych przyczyn nie mogli pochować swojego dziecka.

5. Uczestnictwo w pogrzebie Dzieci Nienarodzonych

Na cmentarzach i przy wielu parafiach organizowane są symboliczne pogrzeby Dzieci Nienarodzonych. To wtedy rodzice mogą pożegnać swoje dziecko i dzielić to doświadczenie z innymi osobami, które również przeżyły podobną stratę. To przeżycie duchowe pozwala w wielu przypadkach wrócić do równowagi psychicznej.

Zobacz listę Grobów Dzieci utraconych

 


Zobacz też:

2.7/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *