Czy wystarczająco o siebie dbałam? Obwinianie się o poronienie

Poroniłaś i obwiniasz siebie o utratę ciąży? Niepotrzebnie. Większość poronień powodują losowe wady genetyczne u dziecka, na które po prostu nie miałaś żadnego wpływu. Pamiętaj również, że obwinianie się o poronienie zaburza Twoją wewnętrzną harmonię i bardzo negatywnie wpływa na psychikę. Jak sobie z tym poradzić? Szansę na powrót do równowagi może Ci dać poznanie przyczyny poronienia. obwinianie się o poronienie

  1. Ok. 70% poronień powodują losowe wady DNA dziecka
  2. Poznaj przyczynę poronienia i odzyskaj równowagę
  3. Obwinianie się o poronienie – skorzystaj z pomocy

Ok. 70% poronień powodują losowe wady DNA dziecka

Na które – jako rodzic – nie masz żadnego wpływu. Takie wady uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka i pojawiają się spontanicznie, losowo. Najczęściej są obecne już na etapie tworzenia się komórek rozrodczych, a czasami występują w momencie połączenia plemnika i komórki jajowej.

Co ważne, prawdopodobieństwo pojawienia się tego typu wady w kolejnej ciąży jest naprawdę bardzo niewielkie – najczęściej przebiega ona prawidłowo, a dziecko rodzi się zdrowe.

Poznaj przyczynę poronienia i odzyskaj równowagę

Żeby sprawdzić, czy za poronienie odpowiadała losowa wada, możesz wykonać test genetyczny na materiale dziecka. Specjalista przebada wówczas jego DNA i jednoznacznie wskaże, czy wystąpiły zaburzenia uniemożliwiające donoszenie ciąży. Taki test można zrealizować nawet po jakimś czasie, wypożyczając ze szpitala zachowane bloczki parafinowe z materiałem dziecka.

Warto jednak wykonać go od razu po poronieniu – w wielu przypadkach diagnostykę przyczyn utraty ciąży można zakończyć już wtedy, szybciej odzyskując harmonię, oszczędzając również czas i zmniejszając towarzyszący stres.

Obwinianie się o poronienie – skorzystaj z pomocy

Po poronieniu towarzyszą Ci różne emocje i uczucia, co jest w zupełności naturalne. Jeśli jednak samodzielnie nie potrafisz poradzić sobie z nieuzasadnionym poczuciem winy, to warto, abyś udała się do psychologa. Dzięki niemu szybciej uporasz się ze stratą, zrozumiesz działanie swoich emocji i dowiesz się, jak ważne jest prawidłowe przejście żałoby. Zakłócona żałoba może powodować m.in. depresję po poronieniu i inne zaburzenia emocjonalne.

Pamiętaj, żeby nie odcinać się od bliskich, których wsparcie jest w tym przypadku nieocenione. Możesz również porozmawiać z innymi rodzicami, którzy doświadczyli podobnej straty. W całym kraju funkcjonują różnego rodzaju grupy wsparcia, a w Internecie – fora i grupy na portalach społecznościowych.


Zobacz też:

Oceń

1 thoughts on “Czy wystarczająco o siebie dbałam? Obwinianie się o poronienie

  1. Wszystko prawda, ale co do wsparcia bliskiego otoczenia to nie jest tak do końca. Poronienie to temat tabu. Ludzie nie wiedzą co w takich sytuacjach powiedzieć. Ja doszłam do równowagi wchodząc na portal „poroniłam”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *