W lipcu br. ukazały się rekomendacje: Niekorzystne zakończenie ciąży – Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa lubelskiego. Została do nich dołączona ulotka serwisu Poroniłam.pl.
Cieszymy się, że w kolejnym województwie opracowano dokument, który pomaga kobietom po poronieniu oraz z zaufania, którym został obdarzony nasz portal. Jakie informacje zawierają rekomendacje?
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/posts/758972824275786
- Rekomendacje – wskazówki dla personelu w szpitalu
- Rekomendacje – wskazówki dla bliskich
- Rekomendacje – wskazówki dla pacjentek
Rekomendacje – wskazówki dla personelu w szpitalu
Zwrócono szczególną uwagę na sposób traktowania pacjentki: z szacunkiem, szczególnym zrozumieniem i wsparciem, zapewniając na jej życzenie pomoc psychologa. W dokumencie znajdują się też m.in. informacje na temat warunków pożegnania dziecka, możliwości ustalenia jego płci i konieczności poinformowania o należących się kobiecie prawach.
Ponadto przypomniano, że kontakt pacjentki po niekorzystnym zakończeniu ciąży z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci lub czekają na rozwiązanie, powinien być zminimalizowany.
Rekomendacje – wskazówki dla bliskich
Wsparcie i pomoc rodziny oraz przyjaciół są w tym przypadku bardzo ważne – dzięki nim możliwy będzie szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Dokument opisuje przede wszystkim etapy żałoby, dzięki którym bliscy mogą lepiej zrozumieć emocje targające rodzicami po utracie dziecka. Przedstawiono też krótkie zasady (np. „nie udzielaj rad”), które warto wcielić w życie – zarówno jeszcze w szpitalu, jak i później.
Rekomendacje – wskazówki dla pacjentek
Autorzy rekomendacji zachęcają do zapoznania się z ulotką naszego portalu poroniłam.pl, która w prosty sposób przedstawia możliwości i prawa w sytuacji utraty ciąży. Chodzi przede wszystkim o prawo do pochówku, skróconego urlopu macierzyńskiego i odebrania zasiłku pogrzebowego. W dokumencie wymieniono również listę przydatnych regulacji prawnych, placówek psychologicznych i źródła potrzebnych dokumentów. Wszystkie te informacje zebrane są w jednym miejscu.
To już drugi tego typu dokument
Pierwsze takie rekomendacje zostały wydane w województwie mazowieckim. Dzięki rekomendacjom możliwa jest jak najlepsza pomoc (praktyczna, emocjonalna, psychologiczna) kobietom po niepowodzeniach położniczych, a informacje docierają do coraz większej liczby osób.
W ten sposób rozpowszechniane są praktyki zapewniające pacjentkom szacunek, zrozumienie i pomoc, a także większe poczucie bezpieczeństwa. Dokument skierowany jest nie tylko do personelu medycznego, ale też do kobiet oraz ich bliskich, pomagając im odnaleźć się w tej sytuacji.
Poronienie co dalej (pobierz ulotkę w PDF)
Zobacz też:
- Rejestracja dziecka w USC po 3 latach od poronienia – czy to możliwe?
- Depresja po poronieniu – czym jest i jak sobie z nią radzić?
- Jak prawidłowo zabezpieczyć próbki po poronieniu?