Rejestracja dziecka w USC po 3 latach od poronienia – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Jedna z naszych czytelniczek odezwała się do nas właśnie z taką, wyjątkową, sprawą – po 3,5 roku od poronienia wykonała badanie płci dziecka i zarejestrowała je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Chociaż zarówno w szpitalu, jak i w USC był to pierwszy taki przypadek – udało się! W jaki sposób?rejestracja dziecka po 3 latach od poronienia

Badanie płci – potrzebne do rejestracji

Żeby można było zarejestrować dziecko w USC, lekarz musi wydać kartę martwego urodzenia. Do jej wydania niezbędna jest znajomość płci. W przypadku utraty ciąży do 16. tygodnia najczęściej konieczne są badania genetyczne, które określają płeć bez względu na moment poronienia. Badanie można wykonać na podstawie materiału od dziecka zabezpieczonego w bloczku parafinowym.

Bloczki parafinowe przechowuje szpital

W szpitalu, w którym doszło do poronienia naszej czytelniczki, takie bloczki są przechowywane 30 lat. Laboratorium nie miało problemu z realizacją badania, a płeć udało się określić. Warto wiedzieć o możliwości wypożyczenia bloczków nawet po wielu latach!

Rejestracja w USC – „wszyscy wyrazili zgodę”

Chociaż czytelniczka musiała wykonać kilkanaście telefonów i czekać na potwierdzenie wojewódzkiego USC, wszytko się udało. Jest to bowiem całkowicie zgodne z prawem, jednak niepraktykowane, dlatego urzędnicy wcześniej nie spotkali się z podobną sprawą.

„W poniedziałek odebrałam akt urodzenia, dostałam najpiękniejszy prezent na Dzień Matki”

To jedne ze słów mamy, która podzieliła się z nami swoją historią. Po ponad 3 latach dowiedziała się, że ma córeczkę! Dzięki temu nie tylko zarejestrowała ją w USC, ale też będzie mogła zmienić napis na nagrobku. To także ogromne przeżycie emocjonalne – pewność co do płci dziecka i możliwość nazywania go właściwym imieniem są dla wielu rodziców bardzo ważne.

Prawa po poronieniu – czy przysługują w takim przypadku?

Bez względu na czas, który minął od poronienia, można jedynie zarejestrować dziecko w USC. Skrócony urlop macierzyński liczony jest bowiem od dnia poronienia i wynosi 56 dni (8 tygodni). Zasiłek pogrzebowy (4000 złotych) można natomiast odebrać do 12 miesięcy od dnia poronienia, więc po ponad 3 latach nie ma już takiej możliwości.


Zobacz też:

5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *