Jak wygląda poronienie?

Najczęstszymi objawami poronienia są krwawienie z pochwy, brunatne plamienia, bóle krzyża i podbrzusza. Ich nasilenie zależy w głównej mierze od wieku ciąży oraz rodzaju poronienia. Przy pojawieniu się tych symptomów, najlepiej wybrać się od razu do lekarza lub szpitala.

Jak wygląda poronienie

Poronienie i jego rodzaje – od czego zależą objawy?

Poronieniem nazywa się samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem. Dzieli się je na: zagrażające, w toku, wczesne, późne i chybione. Objawy zależne są m.in. od rodzaju poronienia, ale najistotniejszy dla nasilenia symptomów jest czas trwania ciąży. Silniej poronienie będzie objawiało się przy dłuższej ciąży, słabiej – przy krótszej. Poronienie w toku jest już nieodwracalne, natomiast zagrażające nie zawsze prowadzi do utraty dziecka. Poronienie wczesne ma miejsce do 12. tygodnia ciąży, a późne od 13. Poronienie chybione charakteryzuje się tym, że nie dochodzi do samoczynnego wydalenia zarodka, więc lekarz wprowadza specjalne leki albo zaleca łyżeczkowanie.

Jak wygląda poronienie zagrażające?

Jeśli dochodzi do poronienia zagrażającego, występują plamienia i krwawienia z pochwy oraz słabe bóle w podbrzuszu i czasami krzyżu. Objawy tego typu pojawiają się niekiedy w początkowej fazie zdrowej ciąży, ale nie można ich bagatelizować. Jeśli kobieta zaobserwuje je u siebie, należy jak najszybciej udać się do lekarza, a później stosować do jego zaleceń. Często wykonywane są badanie USG, badanie krwi oraz sprawdzenie szyjki macicy. Przy poronieniu zagrażającym część ciąż da się donosić, stosując się ściśle do rekomendacji lekarza, np. leżenia i oszczędzania organizmu. Poronienie zagrażające czasami zmienia się w rozpoczynające się – wymaga ono obserwacji 24 godziny na dobę w szpitalu.

Jak wygląda poronienie w toku?

Ten typ poronienia jest nieodwracalny. Objawia się tak, jak poronienie zagrażające, jednak siła symptomów jest dużo większa. Występuje mocne krwawienie oraz ból o charakterze skurczowym w podbrzuszu i krzyżu. Ból jest rwący i trudny do zniesienia. Jeśli istnieje podejrzenie poronienia w toku, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza (lub w szpitalu). Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do obumarcia zarodka. Być może konieczne będzie także oczyszczenie macicy (łyżeczkowanie lub podanie leków). Przy poronieniu mogą pojawić się również wysoka gorączka (powyżej 38 C), bóle mięśni, dreszcze, sztywność karku. Jeśli symptomy te nie znikają, niezbędna jest następna wizyta u lekarza.


Zobacz też:

 

2.5 (50%) 2 votes

4 myśli nt. „Jak wygląda poronienie?

  1. Witam mam pytanie nie byłam pewna czy jestem w ciąży podejrzewam że może jest lub był 3-4tydzien miałam jutro iść do lekarza ale dziś rano poszłam do WC i coś wyleciało ze mnie jak pestka ale bez krwi i plamienia wiec nie wiem co się dzieje?

  2. Mam pytanie dostałam miesiączkę 5 dni wcześniej nie robiłam testu bo było za wcześnie na to, ale rano miałam silny ból jajników i lekkie krwawienie a po południu ból prawej nerki, ból jest bardzo silny, czy mogę być w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.