Jak wygląda poronienie?

Najczęstszymi objawami poronienia są krwawienie z pochwy, brunatne plamienia, bóle krzyża i podbrzusza. Ich nasilenie zależy w głównej mierze od wieku ciąży oraz rodzaju poronienia. Przy pojawieniu się tych symptomów, najlepiej wybrać się od razu do lekarza lub szpitala.

Jak wygląda poronienie

Warto jednak podkreślić, że nie każde krwawienie, plamienie, które wystąpi wiąże się z najgorszym, czyli utratą dziecka. Często wystarczy konsultacja z lekarzem i przyjmowanie odpowiednich leków, aby wszystko wróciło do normy.

 1. Poronienie i jego rodzaje – od czego zależą objawy?
 2. Jak wygląda poronienie zagrażające?
 3. Jak wygląda poronienie w toku?
 4. Poronienie a zabieg łyżeczkowania

Poronienie i jego rodzaje – od czego zależą objawy?

Poronieniem nazywa się samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem. Dzieli się je na:

Objawy zależne są m.in. od rodzaju poronienia, ale najistotniejszy dla nasilenia symptomów jest czas trwania ciąży. Silniej poronienie będzie objawiało się przy dłuższej ciąży, słabiej – przy krótszej. Poronienie w toku jest już nieodwracalne, natomiast poronienie zagrażające nie zawsze prowadzi do utraty dziecka. W takiej sytuacji pacjentka bardzo często dostaje od lekarza indywidualne zalecenia.

Poronienie wczesne ma miejsce do 12. tygodnia ciąży.  Mianem późnego poronienia określa się zazwyczaj utratę ciąży po 20 tc. Poronienie chybione charakteryzuje się tym, że nie dochodzi do samoczynnego wydalenia zarodka, więc lekarz wprowadza specjalne leki albo zaleca łyżeczkowanie.

Jak wygląda poronienie zagrażające?

Jeśli dochodzi do poronienia zagrażającego, występują:

 • plamienia i krwawienia z pochwy
 • słabe bóle w podbrzuszu i czasami krzyżu.

Objawy tego typu pojawiają się niekiedy w początkowej fazie zdrowej ciąży, ale nie można ich bagatelizować. Jeśli kobieta zaobserwuje je u siebie, należy jak najszybciej udać się do lekarza, a później stosować do jego zaleceń. Często wykonywane są badanie USG, badanie krwi oraz sprawdzenie szyjki macicy. Przy poronieniu zagrażającym część ciąż da się donosić, stosując się ściśle do rekomendacji lekarza, np. leżenia i oszczędzania organizmu. Poronienie zagrażające czasami zmienia się w rozpoczynające się – wymaga ono obserwacji 24 godziny na dobę w szpitalu.

Jak wygląda poronienie w toku?

Ten typ poronienia jest nieodwracalny. Objawia się tak, jak poronienie zagrażające, jednak siła symptomów jest dużo większa. Występuje mocne krwawienie oraz ból o charakterze skurczowym w podbrzuszu i krzyżu. Ból jest rwący i trudny do zniesienia. Jeśli istnieje podejrzenie poronienia w toku, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza (lub w szpitalu). Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do obumarcia zarodka. Być może konieczne będzie także oczyszczenie macicy (łyżeczkowanie lub podanie leków). Przy poronieniu mogą pojawić się również wysoka gorączka (powyżej 38 C), bóle mięśni, dreszcze, sztywność karku. Jeśli symptomy te nie znikają, niezbędna jest następna wizyta u lekarza.

Poronienie a zabieg łyżeczkowania

Jeśli wystąpi poronienie niezupełne, czyli sytuacja, w której organizm samodzielnie lub za pomocą środków farmakologicznych nie oczyści się całkowicie, pacjentka kierowana jest na zabieg łyżeczkowania. Trwa on około 30 minut i przebiega w znieczuleniu. Podczas takiego zabiegu, lekarz oczyszcza wnętrze macicy.

Warto wiedzieć, że jeśli do poronienia doszło przed 16 tyg. i nie jest znana płeć, a  rodzice chcieliby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu, to mogą poprosić przed zabiegiem łyżeczkowania o zabezpieczenie tkanek w soli fizjologicznej. Taką próbkę przekazuje się do badań genetycznych, które ustalają płeć martwego płodu. Wynik tego badania pozwala rodzicom uzyskać ze szpitala Kartę Martwego Urodzenia, na podstawie której można dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego i otrzymać Akt Urodzenia dziecka. To właśnie ten dokument otwiera furtkę do skorzystania z praw po poronieniu:

 • skróconego urlop macierzyńskiego (56 dni, płatny 100%),
 • zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tys. zł po dokonaniu pochówku,
 • odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Próbka z poronienia zabezpieczona w czasie zabiegu łyżeczkowania pozwala również na wykonanie badania, które może być pomocne w określeniu przyczyny poronienia.

Bardzo często rodzice, którzy dowiadują się o obumarciu ciąży nie wiedzą o tych możliwościach. Jednak nic straconego. Do badań można przekazać bloczek parafinowy, który jest przekazywany w szpitalu do badań histopatologicznych.


Zobacz też:

 

4/5 - (14 votes)

13 thoughts on “Jak wygląda poronienie?

 1. Witam mam pytanie nie byłam pewna czy jestem w ciąży podejrzewam że może jest lub był 3-4tydzien miałam jutro iść do lekarza ale dziś rano poszłam do WC i coś wyleciało ze mnie jak pestka ale bez krwi i plamienia wiec nie wiem co się dzieje?

 2. Mam pytanie dostałam miesiączkę 5 dni wcześniej nie robiłam testu bo było za wcześnie na to, ale rano miałam silny ból jajników i lekkie krwawienie a po południu ból prawej nerki, ból jest bardzo silny, czy mogę być w ciąży

 3. Dzień dobry bardzo proszę o pomoc nie miałam miesiączki dwa miesiące potem w kwietniu rano wstałam zrobiłam sobie kawy i się napiłam nagle poczułam tak jak zawsze chce kupę zrobić i wstałam poszłam do ubikacji i nagle polała się po moich nogach polała się krew leciała ciurkiem a nagle leciało że nie byłam w stanie je zatrzymać potem z pochwy wyleciało coś a potem same grube skrzepy tak jakby grube płaty i to miałam przez jeden dzień teraz normalnie leci tak jak miesiączka

  • Pani Agnieszko, w takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem. Krwawienie, które Pani opisuje może mieć różne podłoże, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

 4. Dzień dobry jestem w 20 tygodniu ciąży i wczoraj na lekcji poczułam mocny ból podbrzusza nie mogłam się ruszyć poprosiłam dzieciaki żeby wyszły i poszły po kogoś jak wyszli została ze mną jedna osoba i nagle krew mi zaczęła strasznie lecieć a z pochwy coś wyleciało. Czy to mogło być poronienie?

  • Dzień Dobry w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, należy zgłosić się do ginekologa, który przebada Panią i sprawdzi czy ciąża rozwija się prawidłowo.

 5. Witam jestem, w 6 tyg ciaży od 4 dni mam plamienia krwi byłam u lekarza cztery dni temu lekarz stwierdził tętno 100 powinno bić szybciej boje się że to poronienie mam bóle w okolicy krzyża i miednicy jak i krocza

  • Dzień Dobry.
   Jeśli zauważyła Pani u siebie niepokojące objawy, warto ponownie wybrać się jak najszybciej do lekarza, który Panią zbada oraz sprawdzi czy ciąża rozwija się prawidłowo.

  • Dzień Dobry. Niestety nie jestem lekarzem, abym mogła się wypowiedzieć w sprawie Pani pytania. Sugerowałabym wizytę u ginekologa, w momencie pojawienie się niepokojących objawów o których Pani pisze. Lekarza podczas wizyty dokładnie Panią zbada i jeśli zajdzie taka potrzeba zleci dodatkowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.