Ciąża biochemiczna – jakie są przyczyny?

Ciąża biochemiczna jest określeniem dla ciąży, która obumiera i zostaje wydalona przed 6. jej tygodniem – w czasie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Zwykle takiego niepowodzenia nie rozpoznaje się klinicznie, ponieważ ciąży nie da się wykryć na USG. We krwi znajduje się jedynie beta HCG.

Ciąża biochemiczna

Jak wykryć ciążę biochemiczną?

Jeśli kobieta podejrzewa u siebie ciążę, która zostaje potwierdzona testem ciążowym, od razu wybiera się do ginekologa. Przy ciąży biochemicznej lekarz nie widzi zarodka podczas dopochwowego USG.

Najczęściej zleca wtedy badanie krwi, które wykrywa hormon beta HCG – wytwarzany tylko w ciąży. Potwierdzenie, że w organizmie znajduje się beta HCG oznacza, że do ciąży doszło. Poronienie nastąpiło jednak jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka albo krótko po implantacji.

Ciąża biochemiczna – przyczyny

Podczas pierwszych 6. tygodni ciąży niepowodzenia zdarzają się w ok. 50-60% przypadków. Aż 30% z nich ma związek z błędami w procesie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Dzieje się tak głównie dlatego, że organizm nie dopuszcza do rozwoju zarodków z wadami genetycznymi czy rozwojowymi.

Przyczynami ciąży biochemicznej mogą być również m.in. infekcje i choroby zaraz po zapłodnieniu (np. różyczka, świnka, toksoplazmoza), wady w budowie układu rodnego, alkohol i inne używki, niedobory żelaza czy zbyt intensywny wysiłek fizyczny.

Ciąża biochemiczna – objawy poronienia

Ciąża biochemiczna, ze względu na poronienie na bardzo wczesnym etapie, najczęściej mylona jest ze spóźnioną miesiączką. Objawia się bowiem z obfitym, kilkudniowym krwawieniem, a także silnymi bólami podbrzusza. Jeśli przed pojawieniem się tych objawów test ciążowy nie zostanie wykonany, ciąża prawdopodobnie nie zostanie wykryta.

Ciąża biochemiczna – co robić dalej?

Jeśli ciąża biochemiczna zostanie potwierdzona, najlepiej udać się do ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Najczęściej organizm oczyści się samoczynnie, więc nie będzie wymagany żaden zabieg czy pobyt w szpitalu.

Jeśli do poronienia dojdzie ok. 10 tygodnia ciąży, oczyszczenie przez lekarza może być natomiast konieczne. Warto wtedy również porozmawiać o sytuacji z psychologiem czy z bliskimi.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też:

 

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.