Ciąża biochemiczna objawy, przyczyny, diagnostyka – co warto wiedzieć? Ciąża biochemiczna jest określeniem dla ciąży, która obumiera i zostaje wydalona przed 6. jej tygodniem [1] – w czasie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Jakie są objawy ciąży biochemicznej, jak ją diagnozować i co robić dalej?
- Objawy ciąży biochemicznej – jak ją wykryć?
- Ciąża biochemiczna – przyczyny
- Ciąża biochemiczna objawy poronienia
- Ciąża biochemiczna – co robić dalej?
Objawy ciąży biochemicznej – jak ją wykryć?
Jeśli kobieta podejrzewa u siebie ciążę, która zostaje potwierdzona testem ciążowym, od razu wybiera się do ginekologa. Jakie są objawy ciąży biochemicznej i w jaki sposób wykrywa ją lekarz?
Przy ciąży biochemicznej lekarz nie widzi zarodka podczas dopochwowego USG. Najczęściej zleca wtedy badanie krwi, które wykrywa hormon beta HCG – wytwarzany tylko w ciąży.
Potwierdzenie, że w organizmie znajduje się beta HCG oznacza, że do ciąży doszło. Poronienie nastąpiło jednak jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka albo krótko po implantacji.
Poczytaj też: Ciąża pozamaciczna – jakie są objawy ciąży pozamacicznej i jak ją wykryć?
Ciąża biochemiczna – przyczyny
Podczas pierwszych 6. tygodni ciąży niepowodzenia zdarzają się w ok. 50-60% przypadków. Wiele z nich ma związek z błędami w procesie zagnieżdżania się zarodka w macicy. Dzieje się tak głównie dlatego, że organizm nie dopuszcza do rozwoju zarodków z wadami genetycznymi czy rozwojowymi.
Ciąża biochemiczna może być spowodowana również m.in. infekcjami i chorobami zaraz po zapłodnieniu (np. różyczka, świnka, toksoplazmoza), wadami w budowie układu rodnego, alkoholem i innymi używkami, niedoborami żelaza czy zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym.
To może Cię zainteresować: 8 faktów o kwasie foliowym, które powinnaś znać
Ciąża biochemiczna objawy poronienia
Ten rodzaj ciąży, ze względu na poronienie na bardzo wczesnym etapie, najczęściej mylony jest ze spóźnioną miesiączką. Ciąża biochemiczna objawy – jakie są?
Poronienie tego typu ciąży objawia się obfitym, kilkudniowym krwawieniem, a także silnymi bólami podbrzusza. Jeśli przed pojawieniem się tych objawów test ciążowy nie zostanie wykonany, ciąża prawdopodobnie nie zostanie wykryta.
Ciąża biochemiczna – co robić dalej?
Jeśli ciąża biochemiczna zostanie potwierdzona, najlepiej udać się do ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Najczęściej organizm oczyści się samoczynnie, więc nie będzie wymagany żaden zabieg czy pobyt w szpitalu.
Zobacz też:
Autor: Agnieszka
[1] Zgodnie z klasyfikacją European Society of Human Reproduction and Embryology.