Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna polega na rozwijaniu się zapłodnionego jajeczka poza macicą. Dochodzi do niej w przypadku ok. 1-2 na 100 ciąż [1]. Sytuacja spowodowana jest zmianami w jajowodach, które mogą mieć różne przyczyny. Czasami ciąża pozamaciczna wchłania się sama, jednak najczęściej niezbędna jest pomoc lekarska.

Ciąża pozamaciczna

Rodzaje ciąży pozamacicznej

Szacuje się, że ok. 97-99% przypadków to ciąże pozamaciczne ulokowane w jajowodzie. Zarodek może rozwijać się w każdej jego części. Spotyka się również przypadki ciąży jajnikowej (zarodek w jajniku bądź na nim), ciąży brzusznej (zarodek w jamie otrzewnowej bądź na innym narządzie wewnętrznym) oraz szyjkowej (zarodek poniżej ujścia wewnętrznego macicy). Ciąża pozamaciczna nazywana jest również ciążą ektopową.

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

Ciąża pozamaciczna dotyczy najczęściej kobiet w wieku 26-30 lat, częściej spotykana jest w krajach wysokorozwiniętych. Jej przyczyną są zmiany w jajowodach, np. zrosty, blizny i bliznowce, zwężenia czy przyrośnięcie do jajnika.

Częstym powodem zmian w jajowodach jest zapalenie przydatków. Może być ono spowodowane m.in. nieleczonymi infekcjami dróg rodnych, przemarznięciem okolic intymnych (stringi, krótkie kurtki w zimie), kontaktami seksualnymi z różnymi partnerami i bez zabezpieczeń (i w konsekwencji zakażeniem rzeżączką lub Chlamydia trachomatis). Warto więc starać się nie dopuścić do tego schorzenia.

Inne przyczyny ciąży pozamacicznej to endometrioza i wady w budowie anatomicznej (macicy, jajowodów, jajników etc.), a także wcześniejsze jej wystąpienie. Bardziej narażone na pojawienie się ciąży pozamacicznej są też kobiety palące tytoń [1].


Ciekawy artykuł:

badania genetyczne materiału z poronienia

Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?

Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej

9 komentarzy

Ciąża pozamaciczna – objawy

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej to brak miesiączki, ból brzucha oraz plamienie lub krwawienie z pochwy (najczęściej ok. 2 miesiące po ustaniu miesiączki).

Jeśli dojdzie do pęknięcia ciąży pozamacicznej (a co za tym idzie – pojawienia się wewnętrznego krwawienia), pojawiają się ostry ból po jednej ze stron brzucha (może promieniować), przyspieszone tętno, bladość, niskie ciśnienie oraz mocne pocenie się. Ciąża pozamaciczna bywa mylona m.in. z zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęknięciem torbieli czy poronieniem.


Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]: Ciąża po poronieniu. Jakie badania genetyczne warto zrobić? [PORADNIK]


Ciąża pozamaciczna – co robić dalej?

Przy pojawieniu się objawów ciąży pozamacicznej konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza lub szpitala. Wstrząs pojawiający się po jej pęknięciu może bowiem doprowadzić nawet do śmierci.

W szpitalu lekarz przeprowadza wywiad, a potem badanie stężenia hCG. Obecność świadczy o ciąży. Powtórne badanie hCG, po 48 godzinach, pozwala sprawdzić, czy to rzeczywiście ciąża pozamaciczna. Lekarz realizuje także USG przezpochwowe.

W zależności od czasu trwania ciąży pozamacicznej oraz tego czy nastąpił już wstrząs i krwotok wewnętrzny, ciąża sama się wchłania lub dochodzi do wykorzystania leków. Czasami konieczny jest zabieg laparoskopii.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też:


Źródło:

A. Słabuszewska-Jóźwiak, M. Ciebiera, G. Jakiel, Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, t. XXVII, nr 8.


Aktualizacja 14 marca 2018 r.

Przeczytaj więcej:

Jedna myśl nt. „Ciąża pozamaciczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.