Miesiączka po poronieniu – co warto wiedzieć?

Zwykle miesiączka po poronieniu pojawia się po ok. 4-6 tygodniach, jednak u każdej kobiety może to wyglądać trochę inaczej. Również obfitość i długość okresu różni się zależnie od organizmu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się do ginekologa po profesjonalną poradę.

miesiączka po poronieniu

Miesiączka po poronieniu – kiedy?

Mówi się o 4-6 tygodniach od poronienia lub zabiegu łyżeczkowania. Czasami przychodzi ona po prostu w terminie spodziewanej miesiączki. Jest to jednak kwestia indywidualna, ponieważ każdy organizm jest trochę inny.

Jeśli okres nie pojawi się do ok. 6 tygodni, dobrze wybrać się do lekarza. Specjalista sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, być może przepisze też leki na wywołanie miesiączki.

Zobacz też: Sposoby na ciążę po poronieniu

Jak przebiega pierwsza miesiączka po poronieniu?

Nie ma reguły, jak taki okres przebiega. U wielu kobiet może być bardziej obfity i dłuższy niż zwykle. Często towarzyszy mu bardzo silny ból – podbrzusza, krzyża czy piersi. Bywa, że taki stan rzeczy utrzymuje się przez kilka kolejnych cykli.

Czasami jednak krwawienie jest bardziej skąpe niż zawsze. Nierzadko zdarza się także, że miesiączka po poronieniu przebiega dokładnie tak, jak przebiegała przed stratą i niczym się nie różni.

A kiedy starać się kolejne dziecko po poronieniu?

Organizm staje się gotowy na przyjęcie dziecka już w czasie pierwszej owulacji po stracie, czyli po 2-8 tygodniach. Zdarzają się sytuacje, w których kobieta czeka na miesiączkę po poronieniu, a gdy długo nie przychodzi – okazuje się, że przyczyną jest kolejna ciąża.

Pamiętaj! Szansa na urodzenie i poczęcie zdrowego dziecka po pierwszym poronieniu wynosi niemal 90%.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że lekarze zalecają odczekanie 3-6 miesięcy od straty, by jak najlepiej przygotować się fizycznie i psychicznie. W tym okresie rodzice mogą oswoić się ze stratą dziecka i przejść żałobę. To również czas, w którym mają okazję poznać przyczyny poronienia, wykonać odpowiednie badania  i zminimalizować ryzyko kolejnej straty.


Ciąża po poronieniu. Jakie badania genetyczne warto wykonać?

poradnikPo poronieniu nadal masz szansę na urodzenie dziecka. Ważna jest wtedy właściwa diagnostyka, w której dużą rolę odgrywają badania genetyczne. Dzięki niej możesz poznać przyczynę poronienia i odpowiednio przygotować się do kolejnej ciąży.

Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]


Ciekawe artykuły:

Przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.