Drożność jajowodów – na czym polega badanie? Jak się do niego przygotować?

Niedrożne jajowody to zaburzenie, które nie powoduje żadnych widocznych objawów. Może ono jednak powodować duże problemy w trakcie starania się o dziecko. Warto więc wykonać badanie drożności jajowodów, jeśli zmagamy się z niepłodnością. Na czym ono polega? Jak się do niego przygotować? Ile kosztuje badanie drożności jajowodów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Drożność jajowodów

Niedrożność jajowodów a płodność

Jajowody w kobiecym układzie rozrodczym pełnią bardzo ważną funkcję – przenoszą uwolnioną komórkę jajową z jajnika do macicy. Ich niedrożność może uniemożliwić plemnikowi i komórce jajowej połączenie się. W niektórych przypadkach może ona utrudnić także zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy.

Przyczyną niedrożności jajowodów może być:

  • Przebyte zakażenie
  • Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego
  • Choroby przenoszone drogą płciową
  • Endometrioza
  • Operacje w obrębie jamy brzusznej
  • Wady anatomiczne w obrębie jajników
  • Nieprawidłowe założenie wkładki domacicznej
  • Ciąża pozamaciczna
  • Nowotwór jajników

Przez wyżej wymienione czynniki w obrębie jajowodów tworzyć mogą się zrosty, czopy śluzowe lub guzki. Blokują one jajowody, co jest bezpośrednią przyczyną ich niedrożności.

Badanie drożności jajowodów – na czym polega?

Drożność jajowodów można sprawdzić dzięki histerosalpingografii (badaniu Sono HSG). Badanie to odbywa się na fotelu ginekologicznym. Polega ono na zaaplikowaniu do macicy i jajowodów kontrastu, a następnie wykonaniu USG dopochwowego. Dzięki temu lekarz na monitorze zobaczy wnętrze macicy i jajowodów oraz będzie mógł ocenić ich drożność.

Badanie drożności jajowodów – jak się przygotować?

Pacjentki często pytają, w którym dniu cyklu robi się drożność jajowodów. Jest to bardzo ważne dla przebiegu badania. Powinno ono zostać wykonane między 8 a 12 dniem cyklu. Na samo badanie kobieta powinna zgłosić się na czczo. Lekarze zalecają, aby 6 godzin przed badaniem powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz napojów.

Na badanie drożności jajowodów najlepiej przyjść z osobą towarzyszącą. Badanie wykonywane zwykle jest w znieczuleniu, dlatego po jego wykonaniu nie powinno się prowadzić pojazdów. Obecność osoby towarzyszącej pozytywnie wpłynie także na komfort i samopoczucie pacjentki.

Badanie drożności jajowodów – cena

Badanie drożności jajowodów wykonać można bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Z takiej możliwości skorzystać mogą pacjentki, które otrzymały skierowanie od lekarza ginekologa lub endokrynologa. Nie ma możliwości otrzymania go od lekarza rodzinnego.

Badanie drożności jajowodów wykonać możemy także prywatnie. Dzięki temu wykonamy je dużo szybciej, ale będzie wiązało się to z poniesieniem kosztów. Dokładna cena badania zależna jest od kliniki, w którym będzie ono wykonywane. Waha się ona od 300 do nawet 1000 zł.

Niedrożność jajowodów – leczenie

Niedrożność jajowodów jest zaburzeniem, które leczy się chirurgicznie. U pacjentek wykonuje się operację laparoskopową celem udrożnienia jajowodów. Metoda ta jest nieinwazyjna, a pacjentki szybko regenerują się po zabiegu. U niektórych kobiet nie ma jednak potrzeby wykonywania zabiegu. Zdarza się, że jajowody udrażniają się już podczas podania kontrastu niezbędnego do wykonania badania.

Chirurgiczne udrażnianie jajowodów skuteczne jest u około 4-15% kobiet. Te pacjentki już po kilku miesiącach mogą próbować naturalnie zajść w ciążę. Pozostałym kobietom zaleca się skorzystanie z metod wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro.