Ciąża po poronieniu jest możliwa!

Pomimo ogromnego bólu, cierpienia i nieraz utrzymującej się traumy, należy głośno powiedzieć: Dziecko po poronieniu jest możliwe! Czasami wymaga to od rodziców pracy, poświęcenia i wyrzeczeń, ale najważniejsze, że nawet po paru poronieniach można cieszyć się biologicznym potomstwem. Naturalne jest to, że po stracie dziecka kobietę nękają trudne pytania i wyrzuty sumienia: „Czy to moja wina?”, „Czy będę kiedyś mamą”, „Czy następnym razem też poronię”. Na te pytania można uzyskać odpowiedzi i  ułatwić sobie przejście przez ten ciężki czas. 998bfc07-0ff5-48d5-b9b0-b0699f344281_20101115031752_Ciaza63

Poronienie w Polsce

W Polsce w ciągu roku dochodzi do około 40 tysięcy poronień, to około 20% wszystkich zdiagnozowanych ciąż. Prawdziwa liczba utraconych przedwcześnie ciąż jest praktycznie niemożliwa do określenia, ponieważ kobiety w bardzo wczesnym stadium ciąży nawet nie wiedzą, że noszą w sobie nowe życie, a właśnie wtedy dochodzi do największej liczby poronień. Różne szacunki mówią o tym, że tylko połowa wszystkich ciąż kończy się szczęśliwie. Kobiety mylą wczesne poronienie z późną menstruacją, dlatego o większości z nich nie wiemy.

Natura jest bezwzględna i to ona wywołuje najwięcej poronień. Sprawia, że z biologicznego punktu widzenia są one zwyczajną częścią ludzkiego życia, taką samą jak poród. Spoglądając na to z tej perspektywy, najlepsze, co możemy zrobić to zaakceptować taki stan rzeczy.

Ciąża po poronieniu

Pierwsza owulacja zazwyczaj ma miejsce od 2 do 8 tygodni po poronieniu. Jest ona sygnałem, że ciało kobiety jest gotowe na kolejną ciąże. Jednak według zaleceń lekarzy, starania o dziecko po poronieniu najlepiej zacząć od 3 do 6 miesięcy od utraty ciąży. Tyle czasu potrzebuje organizm kobiet żeby wrócić do pełni sił. Należy pamiętać, że ciało kobiety podczas ciąży przechodzi wielkie zmiany. Oprócz gotowości fizycznej bardzo ważna, o ile nie ważniejsza jest kondycja psychiczna kobiety. Spokój, równowaga i pozytywne myślenie jest bardzo ważne dla przebiegu każdej ciąży, szczególnie tej po poronieniu. Dojście do siebie po poronieniu to indywidualna sprawa każdej cierpiącej osoby . Należy więc w pełni uszanować żałobę i sposób jej przeżywania.  Dopiero kiedy rodzice wspólnie stwierdzą, że są gotowi, mogą zacząć starania o kolejną ciąże.

Przyczyny poronienia

Najistotniejszą rzeczą, która pomaga kobietą w przejściu tego trudnego czasu, jest określenie przyczyn poronienia. Niestety, czynników wywołujących poronienie jest bardzo dużo i większość z nich jest całkowicie niezależna od kobiety. Około 70% wszystkich poronień spowodowanych jest przez wady genetyczne. Objawiają się przez tak zwane aberracje chromosomowe, czyli nieprawidłowości liczbowe i jakościowe kodu genetycznego. Większość z nich powstaje w drodze przypadku i nie da się im przeciwdziałać. Czasem jednak udaję się donosić taką ciąże i urodzić dziecko obciążone wadami genetycznymi, ma to jednak bardzo poważne konsekwencje, które wszyscy znamy. Genetyczne przyczyny poronienia – ich poznanie jest bardzo istotne dla kolejnej planowanej ciąży.

Badania po poronieniu

Podstawowe badania po poronieniu obejmują zazwyczaj morfologię, USG macicy, histopatologie i badania hormonalne. Spoglądając jednak na statystykę przyczyn poronień, warto wykonać także badania genetyczne. Mają one coraz większe znaczenie dla diagnostyki poronień. Jako jedyne są w stanie wykazać wady kodu genetycznego, które odpowiadają za większość poronień. Mutacje powstają najczęściej w bardzo wczesnym okresie rozwoju zarodka lub nawet przy samym zapłodnieniu. W 3-6% nosicielami aberracji chromosomowych okazują się rodzice i niestety mają szansę przekazać wadę na swoje potomstwo. Aby wykluczyć taką możliwość należy przeprowadzić badanie kariotypu rodziców. Najistotniejszym badaniem genetycznym, jakie można przeprowadzić jest to wykonywane na tkankach po poronnych. Udzielają one największej liczby odpowiedzi i charakteryzują się największą skutecznością. Pozwalają one ustalić czy poronienie miało charakter nawykowy i jakie są szacunkowe szanse na posiadanie zdrowego, biologicznego potomstwa. Stają się one coraz popularniejsze i są już ogólnodostępne. Dopiero kiedy przyczyna poronienia zostanie ustalona, lekarz może podjęć decyzję o ewentualnym leczeniu.

Poronienie a następna ciąża

Pomimo wielkiego trudu, jaki spotyka rodziców po poronieniu, nie można przez to zarzucać planów posiadania dziecka! Niepowodzenia w tej kwestii zdarzają się bardzo często, ale większość kobiet, które poroniły, cieszy się teraz zdrowym potomstwem. Pierwszą stratę ciąży należy potraktować, jako ostrzeżenie i motywator do przeprowadzenia badań, choć współczynnik zagrożenia ciąży nie jest wtedy o wiele wyższy niż przy pierwszej próbie.