Pobyt w szpitalu przy poronieniu – najczęstsze pytania

Poronienie jest bardzo trudnym doświadczeniem. W głowie kobiety pojawia się wtedy natłok myśli i setki pytań. Czy powinna udać się do szpitala? Czy konieczne będzie łyżeczkowanie? Poniżej odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące pobytu w szpitalu przy poronieniu!

poronienie w szpitalu

Spis treści:

  1. Czy trzeba po poronieniu jechać do szpitala?
  2. Co zabrać ze sobą do szpitala po poronieniu?
  3. Ile trwa pobyt w szpitalu po poronieniu?
  4. Jak wygląda wywołanie poronienia w szpitalu?
  5. Czy łyżeczkowanie po poronieniu jest konieczne?
  6. Czy po łyżeczkowaniu trzeba zostać w szpitalu?
  7. Po jakim czasie działają tabletki poronne w szpitalu?
  8. Co się dzieje z płodem w szpitalu po poronieniu?
  9. Czy dostanę L4 po poronieniu i pobycie w szpitalu?
  10. Czy lekarz zabezpieczy mi próbkę do badań genetycznych?

Czy trzeba po poronieniu jechać do szpitala?

Po poronieniu warto jechać do szpitala jak najszybciej. Podczas wizyty lekarz sprawdzi, czy organizm prawidłowo się oczyścił oraz czy konieczny jest zabieg łyżeczkowania.
Wizyta w szpitalu umożliwi nam także skorzystanie z praw po poronieniu. Lekarz odnotuje, że doszło do utraty ciąży, dzięki czemu możliwe będzie wydanie karty martwego urodzenia (jeśli płeć zostanie określona przez lekarza; jeśli nie rodzice mogą wykonać badanie DNA). Na jej podstawie możliwa będzie rejestracja dziecka w USC oraz skorzystanie z zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego.

Co zabrać ze sobą do szpitala po poronieniu?

Do szpitala po poronieniu należy przede wszystkim zabrać ze sobą:

Dokumenty:

● Dowód osobisty
● Dokument świadczący o posiadaniu ubezpieczenia
● Kartę ciąży
● Wyniki przeprowadzonych badań
● Skierowanie do szpitala (jeżeli zostało wcześniej wystawione)

W przypadku konieczności dłużej hospitalizacji potrzebne mogą  być też:

Ubrania:

● piżama/koszula nocna
● parę sztuk bielizny na zmianę
● szlafrok, dres
● kapcie/klapki pod prysznic
● parę sztuk bielizny na zmianę
● gumka do włosów, szczotka, ciepłe skarpetki

Artykuły higieniczne:

● duże podpaski
● chusteczki nawilżające
● podkłady na łóżko
● mokry papier toaletowy
● ręcznik papierowy i zwykły
● kosmetyki pod prysznic, dezodorant

Pozostałe rzeczy:

● ładowarka do telefonu
● woda z dziubkiem, suchy prowiant
● książka, gazeta
● kubek, sztućce
● decydując się na wykonanie badań genetycznych: pojemniczek na mocz, sól  fizjologiczną, sztywne pudełko do zapakowania próbki do wysyłki do laboratorium.

Ile trwa pobyt w szpitalu po poronieniu?

Długość hospitalizacji po poronieniu zależna jest od stanu pacjentki. Wiele kobiet opuszcza szpital już po jednej dobie. Może się jednak zdarzyć, że pacjentka będzie musiała pozostać na oddziale przez 3-4 dni.

Jak wygląda wywołanie poronienia w szpitalu?

Poronienie w szpitalu wywołuje się poprzez leki, które powodują silne skurcze macicy. Mogą one zostać podane doustnie lub dopochwowo.

Czy łyżeczkowanie po poronieniu jest konieczne?

Łyżeczkowanie po poronieniu nie jest konieczne w każdym przypadku. Zabiegu nie przeprowadza się, jeśli organizm prawidłowo oczyścił się sam.

Czy po łyżeczkowaniu trzeba zostać w szpitalu?

Po zabiegu łyżeczkowania zazwyczaj trzeba zostać w szpitalu na jedną dobę. Hospitalizacja może jednak zostać przedłużona, jeśli stan pacjentki nie pozwoli na opuszczenie szpitala.

Po jakim czasie działają tabletki poronne w szpitalu?

Tabletki poronne zazwyczaj zaczynają działać po około 4-12 godzinach od przyjęcia drugiej dawki leku.

Co się dzieje z płodem w szpitalu po poronieniu?

Po poronieniu szpital pobiera tkanki płodu do badania histopatologicznego. Następne procedury są zależne od rodziców dziecka. Mogą oni zdecydować się na samodzielną organizację pogrzebu. Jeśli nie wykażą takiej woli, wówczas obowiązek przechodzi na szpital (czasami organizują pochówki zbiorowe), a w dalszej kolejności na gminę.

Czy dostanę L4 po poronieniu i pobycie w szpitalu?

Kobietom po poronieniu nie przysługuje L4. Kiedy jednak wymaga tego sytuacja z uwagi na zły stan zdrowia pacjentki lub doszło do zabiegu łyżeczkowania lekarz może wystawić pacjentce L4.
Pytanie tylko jak długie L4 się otrzymuje? Najczęściej kobieta po stracie otrzymuje krótkie zwolnienie lekarskie, po którym stara się wrócić do pracy.

Mało kto wie, a należy szczególnie to podkreślić, że jednym z praw przysługujących kobiecie po poronieniu jest skrócony urlop macierzyński, który trwa 56 dni.

W art. 180 § 1. Kodeksu Pacy przeczytamy: W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Skrócony urlop macierzyński przysługuje kobietom, które zarejestrowały dziecko w USC.

Czy lekarz zabezpieczy mi próbkę do badań genetycznych?

Pacjentka, która chce wykonać badanie genetyczne po poronieniu (w celu określenia płci po poronieniu lub przyczyny poronienia), musi poprosić lekarza o zabezpieczenie próbki. Musi nią być materiał genetyczny dobrej jakości np. kosmówka, kosmki kosmówki czy kawałek pępowiny w soli fizjologicznej. Jeśli rodzice dopiero po jakimś czasie chcą wykonać badania genetyczne, mogą wypożyczyć ze szpitala (po zakończonym badaniu histopatologicznym) bloczek parafinowy i przekazać go do dalszych analiz. Należy pamiętać, że realizacja badań genetycznych jest uzależniona od tego, czy został zabezpieczony dobry materiał do badań.