Skrócony urlop macierzyński

Jak formalnie starać się o urlop macierzyński po poronieniu, Co jest potrzebne do przyznania urlopu macierzyńskiego po poronieniu, Jakie badania są potrzebny przy urlopie macierzyńskim po poronieniu, Ile trwa urlop macierzyński po poronieniu

Poronienie to bardzo trudny czas dla każdej kobiety. Nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim pod względem psychicznym. Ciężko jest więc skupić się na przykład na pracy. Na szczęście możemy od niej chociaż na chwilę odetchnąć.

Jak formalnie starać się o urlop macierzyński po poronieniu?
Co jest potrzebne do przyznania urlopu macierzyńskiego po poronieniu?
Jakie badania są potrzebny przy urlopie macierzyńskim po poronieniu?
Ile trwa urlop macierzyński po poronieniu?

Jak formalnie starać się o urlop macierzyński po poronieniu?

Aby starać się o urlop macierzyński po poronieniu musimy podjąć odpowiednie kroki prawne. Przede wszystkim należy zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dostajemy wtedy akt urodzenia, w którym znajduje się adnotacja, że dziecko urodziło się martwe po poronieniu. To stanowi podstawę do tego, aby móc starać się o urlop macierzyński.

Co jest potrzebne do przyznania urlopu macierzyńskiego po poronieniu?

Przede wszystkim musimy odebrać ze szpitala dokument, który nazywa się Kartą Martwego Dziecka. Na podstawie tego dokumentu Urząd Stanu Cywilnego wydaje nam akt urodzenia z wpisaną adnotacją o śmierci dziecka. Dlatego też zanim pójdziemy do Urzędu, musimy odebrać taką kartę ze szpitala.Bardzo ważne jest to, że musi być podana płeć dziecka w Karcie Martwego Dziecka. Bez tego nie będziemy mogli zarejestrować dziecka i uzyskać aktu urodzenia. A to wykluczałoby uzyskanie urlopu macierzyńskiego.

Jakie badania są potrzebny przy urlopie macierzyńskim po poronieniu?

Po poronieniu lekarz zaleca nam badania, które pomagają stwierdzić, co było przyczyną poronienia. Są one bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że możemy przy kolejnej ciąży zwrócić uwagę na pewnie rzeczy i wyeliminować potencjalne zagrożenie dla dziecka.

Ile trwa urlop macierzyński po poronieniu?

Urlop macierzyński po poronieniu jest tak zwanym urlopem skróconym. Trwa 8 tygodni, czyli 56 dni kalendarzowych. Jest on liczony od dnia poronienia, a nie od dnia zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie trzeba wykorzystywać pełnych 8 tygodni, jeśli kobieta czuje się na siłach, aby wrócić do pracy, jednak urlop macierzyński po poronieniu nie może być krótszy niż 7 dni. Jest to czas dla kobiety na odpoczynek i regenerację po trudnych wydarzeniach.