Autorzy: testDNA Laboratorium Sp. z o.o.
Łyżeczkowanie macicy po poronieniu jest prostym zabiegiem ginekologicznym, który polega na opróżnieniu jamy macicy. Twa od 5 do 10 minut i zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Po łyżeczkowaniu, jeszcze tego samego dnia, pacjentka jest wypisywana do domu.
Łyżeczkowanie macicy zapobiega m.in. zakażeniom, do których może dojść, gdy resztki po poronieniu zalegają w macicy zbyt długo. Jednak nie każda kobieta musi poddawać się temu zabiegowi. Przy wczesnym poronieniu macica najczęściej oczyszcza się sama i łyżeczkowanie nie jest potrzebne.
- Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – w jakich przypadkach wykonuje się zabieg?
- Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – jak wygląda?
- W trakcie łyżeczkowania lekarz może pobrać materiał do badania genetycznego
- Łyżeczkowanie po poronieniu – po zabiegu warto dużo odpoczywać
Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – w jakich przypadkach wykonuje się zabieg?
Łyżeczkowanie jamy macicy przeprowadza się najczęściej przy poronieniu późnym, tj., takim, które nastąpiło po 8-12 tygodniu ciąży. Wówczas organizm kobiety nie jest w stanie samoistnie wydalić tkanek płodu i wykształconego już łożyska. W takim przypadku, jeśli macica nie zostanie dobrze oczyszczona, może dojść do poważnego zakażenia, a nawet wykrwawienia.
Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – jak wygląda?
Najpierw lekarz rozszerza szyjkę macicy. Następnie wprowadza do jamy specjalną łyżkę i usuwa za jej pomocą pozostałości tkanek po poronieniu. Całość trwa od 5 do 10 minut, a kobieta nie odczuwa bólu, ponieważ jest znieczulona. Do łyżeczkowania nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Kobieta powinna być jedynie na czczo. Co więcej, już po kilku godzinach od zakończenia zabiegu może wyjść do domu.
W trakcie łyżeczkowania lekarz może pobrać materiał do badania genetycznego
Dzięki temu kobieta ma szansę poznać przyczynę poronienia. Do przedwczesnego zakończenia ciąży dochodzi bowiem najczęściej właśnie z przyczyn genetycznych – dziecko ma jakąś nieprawidłowość w chromosomach (tzw. aberrację chromosomową), która zatrzymała jego dalszy rozwój. Tak jest w przypadku 70% wszystkich poronień. Właśnie dlatego podczas łyżeczkowania macicy warto zabezpieczyć materiał poronny i przekazać go do laboratorium genetycznego, w celu dokładnego zbadania. Analiza tego materiału może dostarczyć wielu cennych informacji, które być może pomogą zapobiec kolejnemu poronieniu.
Pobrany w trakcie łyżeczkowania materiał od dziecka może być również przebadany w kierunku płci. Nie ma w tym przypadku znaczenia, kiedy nastąpiło poronienie. Płeć genetyczną da się bowiem ustalić w dowolnym momencie życia płodowego.
Trzeba jednak pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć materiał, który ma zostać przebadany. Inaczej poznanie przyczyny poronienia może okazać się niemożliwe. Najlepszym materiałem poronnym do badania genetycznego w kierunku wad jest kosmówka, kosmki kosmówki, pępowina, przypępowinowe fragmenty łożyska, pęcherzyk płodowy oraz tkanki płodu. Taki materiał powinien zostać umieszczony w sterylnym pojemniku, zalany solą fizjologiczną i szczelnie zamknięty. Do momentu przekazania go pacjentce powinien być też przechowywany w lodówce, w temperaturze 4-8°C.
Łyżeczkowanie po poronieniu – po zabiegu warto dużo odpoczywać
Dlatego też lekarze najczęściej wypisują takim pacjentkom kilkudniowe L4. Przez parę dni po łyżeczkowaniu może też utrzymywać się lekkie krwawienie – jeśli trwa dłużej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Żeby nie doprowadzić do zakażenia, dobrze jest też przez jakiś czas wstrzymać się od współżycia – najlepiej odczekać aż do momentu zakończenia pierwszej miesiączki po zabiegu wyłyżeczkowania macicy.
Zdjęcie: Zaprojektowane przez Freepik
Tekst powstał we współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o. o.
Chcesz uzyskać więcej informacji na temat badania materiału z poronienia?
Dowiedz się o badaniach genetycznych, które warto zrobić przed kolejną ciążą.
Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z konsultantką medyczną testDNA, która odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Godziny konsultacji:
pon.- pt.: 7:00-19:00
weekendy i święta: 9:00-17:00
| | |
Dobrze, że zabieg jest opisany i wiadomo czego się po nim spodziewać.