Na czym polega zabieg łyżeczkowania macicy po poronieniu?

Autorzy: testDNA Laboratorium Sp. z o.o. 

Łyżeczkowanie macicy po poronieniu jest prostym zabiegiem ginekologicznym, który polega na opróżnieniu jamy macicy. Twa od 5 do 10 minut i zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Po łyżeczkowaniu, jeszcze tego samego dnia, pacjentka jest wypisywana do domu.Łyżeczkowanie macicy po poronieniu

Łyżeczkowanie macicy zapobiega m.in. zakażeniom, do których może dojść, gdy resztki po poronieniu zalegają w macicy zbyt długo. Jednak nie każda kobieta musi poddawać się temu zabiegowi. Przy wczesnym poronieniu macica najczęściej oczyszcza się sama i łyżeczkowanie nie jest potrzebne.

  1. Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – w jakich przypadkach wykonuje się zabieg?
  2. Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – jak wygląda?
  3. W trakcie łyżeczkowania lekarz może pobrać materiał do badania genetycznego
  4. Łyżeczkowanie po poronieniu – po zabiegu warto dużo odpoczywać

Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – w jakich przypadkach wykonuje się zabieg?

Łyżeczkowanie jamy macicy przeprowadza się najczęściej przy poronieniu późnym, tj., takim, które nastąpiło po 8-12 tygodniu ciąży. Wówczas organizm kobiety nie jest w stanie samoistnie wydalić tkanek płodu i wykształconego już łożyska. W takim przypadku, jeśli macica nie zostanie dobrze oczyszczona, może dojść do poważnego zakażenia, a nawet wykrwawienia.

Łyżeczkowanie macicy po poronieniu – jak wygląda?

Najpierw lekarz rozszerza szyjkę macicy. Następnie wprowadza do jamy specjalną łyżkę i usuwa za jej pomocą pozostałości tkanek po poronieniu. Całość trwa od 5 do 10 minut, a kobieta nie odczuwa bólu, ponieważ jest znieczulona. Do łyżeczkowania nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Kobieta powinna być jedynie na czczo. Co więcej, już po kilku godzinach od zakończenia zabiegu może wyjść do domu.

W trakcie łyżeczkowania lekarz może pobrać materiał do badania genetycznego

Dzięki temu kobieta ma szansę poznać przyczynę poronienia. Do przedwczesnego zakończenia ciąży dochodzi bowiem najczęściej właśnie z przyczyn genetycznych – dziecko ma jakąś nieprawidłowość w chromosomach (tzw. aberrację chromosomową), która zatrzymała jego dalszy rozwój. Tak jest w przypadku 70% wszystkich poronień. Właśnie dlatego podczas łyżeczkowania macicy warto zabezpieczyć materiał poronny i przekazać go do laboratorium genetycznego, w celu dokładnego zbadania. Analiza tego materiału może dostarczyć wielu cennych informacji, które być może pomogą zapobiec kolejnemu poronieniu.

Pobrany w trakcie łyżeczkowania materiał od dziecka może być również przebadany w kierunku płci. Nie ma w tym przypadku znaczenia, kiedy nastąpiło poronienie. Płeć genetyczną da się bowiem ustalić w dowolnym momencie życia płodowego.

Trzeba jednak pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć materiał, który ma zostać przebadany. Inaczej poznanie przyczyny poronienia może okazać się niemożliwe. Najlepszym materiałem poronnym do badania genetycznego w kierunku wad jest kosmówka, kosmki kosmówki, pępowina, przypępowinowe fragmenty łożyska, pęcherzyk płodowy oraz tkanki płodu. Taki materiał powinien zostać umieszczony w sterylnym pojemniku, zalany solą fizjologiczną i szczelnie zamknięty. Do momentu przekazania go pacjentce powinien być też przechowywany w lodówce, w temperaturze 4-8°C.

Łyżeczkowanie po poronieniu – po zabiegu warto dużo odpoczywać

Dlatego też lekarze najczęściej wypisują takim pacjentkom kilkudniowe L4. Przez parę dni po łyżeczkowaniu może też utrzymywać się lekkie krwawienie – jeśli trwa dłużej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Żeby nie doprowadzić do zakażenia, dobrze jest też przez jakiś czas wstrzymać się od współżycia – najlepiej odczekać aż do momentu zakończenia pierwszej miesiączki po zabiegu wyłyżeczkowania macicy.

Zdjęcie: Zaprojektowane przez Freepik


logo testDNATekst powstał we współpracy z testDNA Laboratorium Sp. z o. o.

 


Chcesz uzyskać więcej informacji na temat badania materiału z poronienia?

Dowiedz się o badaniach genetycznych, które warto zrobić przed kolejną ciążą.

Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z konsultantką medyczną testDNA, która odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Godziny konsultacji:

pon.- pt.: 7:00-19:00
weekendy i święta: 9:00-17:00

 Karina Sztendel  Katarzyna Drab  Beata Szymczak

 

4.4/5 - (5 głosów / głosy)

3 thoughts on “Na czym polega zabieg łyżeczkowania macicy po poronieniu?

  1. Poroniłam w 10 tygodniu płód obumarły 8 tyg 4 dni. Wypuszczono mnie z ostrego dyżuru do domu z krwawieniem i kazano czekać na postęp poronienia. To nastąpiło dzień pozniej. Umówiono na USG za tydzień. Bez łyżeczkowania. Więc chyba nie zawsze robi się to na tym etapie ciąży. Ale ja nie jestem w Polsce.

    • To prawda. Nasi eksperci również zaznaczyli, że wykonuje je się najczęściej po poronieniu 8-10 tydzień. Organizm kobiety jest bardzo silny i w niektórych przypadkach potrafi oczyścić się sam, dlatego nie zawsze konieczny jest zabieg łyżeczkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *