Laktacja po poronieniu

Wiele kobiet po poronieniu, zwłaszcza tych, które straciły dziecko będąc w zaawansowanej ciąży, ma problem z laktacją. Pojawienie się mleka w piersiach wiąże się wtedy już nie tylko z dyskomfortem fizycznym (takie piesi bolą i są nabrzmiałe), ale również psychicznym.laktacja po poronieniu
U kobiety, która nagle uświadamia sobie, że nie ma dziecka, które mogłaby wykarmić, laktacja po poronieniu może wywołać jeszcze większy stres i pogłębić cierpienie związane z utratą maleństwa. Czy są jakieś sposoby na to, aby laktacja po poronieniu ustąpiła. Tak!

 1. Odciągaj pokarm, ale tylko do momentu poczucia ulgi w piesi
 2. Rób okłady ze schłodzonych liści kapusty
 3. Rób sobie ciepłe prysznice
 4. Idź do lekarza po tabletki na zahamowanie laktacji
 5. Ile czasu trwa laktacja po poronieniu?

Odciągaj pokarm, ale tylko do momentu poczucia ulgi w piesi

W przeciwnym razie tylko pobudzisz laktację i potem trudniej będzie Ci ją zatrzymać. Dlaczego? Twój organizm – widząc, że mleka ubywa – pomyśli, że karmisz nim dziecko. Zacznie więc produkować go w jeszcze większych ilościach. Dlatego, jeśli odczuwasz silny ból i dyskomfort związany z przepełnieniem piersi pokarmem, odciągnij jego niewielką ilość. Jednak tylko do momentu poczucia ulgi. W ten sposób nie doprowadzisz do zastoju pokarmu w piesiach, a z drugiej strony, nie spowodujesz, że laktacja po poronieniu jeszcze bardziej się nasili.

Rób okłady ze schłodzonych liści kapusty

Obkładanie piersi liśćmi kapusty zmniejsza obrzęk i zapobiega zastojowi mleka. Pomaga również przy zapaleniu piersi, do którego może dojść właśnie w wyniku zastoju. Jak przygotować taki kapuściany okład? Włóż umyte liście białej kapusty do lodówki. Gdy już się dobrze schłodzą, rozbij je delikatnie tłuczkiem, aż wypuszczą soki. Tak przygotowanymi liśćmi kapusty obłóż pierś, w miarę możliwości omijając brodawkę. Liście kapusty z powodzeniem możesz również włożyć do biustonosza – dzięki temu będą dobrze się trzymać.

Rób sobie ciepłe prysznice

Ciepła woda spowoduje, że pokarm łatwiej będzie wypływał z piersi, a Ty pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia przepełnienia. Piersi staną się też mniej bolesne i nabrzmiałe. Pamiętaj jednak, aby woda miała odpowiednią temperaturę (nie powinna być zbyt gorąca).

Idź do lekarza po tabletki na zahamowanie laktacji

Na rynku dostępne są różne środki farmakologiczne, które potrafią skutecznie zatrzymać laktację (najczęściej w postaci tabletek). Przed ich zastosowaniem należy jednak zawsze zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ preparaty te często wywołują różne skutki uboczne – np. problemy żołądkowo-jelitowe czy spadek ciśnienia.

Ile czasu trwa laktacja po poronieniu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania laktacji po poronieniu może być różny. U niektórych kobiet pokarm sączy się z piersi jeszcze długo po poronieniu, u innych ustaje niemal od razu. To samo tyczy się obfitości laktacji. Są kobiety, którym z piersi wypływają tylko pojedyncze krople mleka i takie, które zmagają się z potężnym nawałem. To ile trwa laktacja po poronieniu jest więc kwestią bardzo indywidualną.

3.2/5 - (4 głosów / głosy)

4 thoughts on “Laktacja po poronieniu

 1. Wszystkim mamom szczerze współczuję, życząc dużo siły.
  U mnie całą historia zaczęła się w 12tyg kiedy pojawiły się plemienia, pani doktor skierowała mnie do szpitala tam badania opieka i antybiotyk , ale przyczyną był krwiak pozalozyskowy, po 4 dniach wypisano mnie do somu bo wszystko się uspokoiło. Byłam 6dni w domu tym razem już krwawienie dość obfite znów szpital znów zatrzymane krwawienia i antybiotyki. Po 3 dniach spokój i do domu oraz reżim łóżkowy powód wysaczanie się krwiaka. We wtorek wyszłam do domu w sobotę byłam na badaniach prenatalnych wszystko było ok, a w niedziele skurcze i akcja porodowa mała urodziła się zdrowa i żywa, ale w 21 tygodniu waga 430g . Dlatego nie podjęto akcji ratowania jej tylko mnie ratowano przed sepsa gdyż powodem poronienia była bakteria z tegoż krwiaka.
  Strata bardzo wielka, bo czekaliśmy na dziewczynkę mając już chłopaków w domu.
  Żal i tęsknota nie opisana.
  Szpital w którym byłam mogę z czystym sumieniem polecić.
  Poród w osobnej sali , żeby nie słyszeć rodzących i maleństw , w trakcie opieka i pocieszenie , po wszystkim mała żyła i dostałam ją odrazu ciało do ciała później ubraną przez caly czas moglam sie pożegnać na sali poporodowej. Nadałam imię pielęgniarki ochrzciły. Pomoc i współczucie pomoc psychologa i wszelkie informacje przekazywane bardzo delikatnie . Dziękuję, że żyje choć chciałabym żeby mała też była z nami.

 2. Straciłam Córeczkę w 9tc trzy miesiące temu. Dzisiaj zauważyłam że po naciśnięciu piersi wypływają z nich kropelki mleka gdzie nawet będąc w ciąży żadne mleko jeszcze nie wypływało. Czy to normalne? Czy powinnam zgłosić się do lekarza?

  • Bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Nie ma reguły, jak długo może trwać laktacja po poronieniu. Tym bardziej wszelkie niepokojące dla nas objawy w ciele warto skonsultować z odpowiednim specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *