Poroniłam w domu i co dalej?

Poronienie w domu dotyczy przede wszystkim strat w pierwszych tygodniach ciąży. Co robić, jeśli do niego dojdzie lub gdy istnieje takie podejrzenie? Czy trzeba zgłosić się do szpitala? Czy przysługują Ci prawa po poronieniu (pochowanie dziecka, rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego, urlop macierzyński 56 dni, zasiłek pogrzebowy 4000 złotych)?

poroniłam w domu i co dalej, poroniłam w domu, poronienie w domu

Spis treści:

Poroniłam w domu – czy zgłosić się do szpitala?

Tak – bez względu na moment straty najlepiej od razu zgłosić się do szpitala lub chociaż umówić do ginekologa. Dlaczego? Z dwóch bardzo ważnych powodów:

  1. specjalista sprawdzi, czy wszystko w porządku, czy organizm prawidłowo się oczyścił i czy nie jest konieczny zabieg łyżeczkowania lub podanie leków;
  2. żeby skorzystać z należnych praw, niezbędne jest odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia – wyda ją właśnie szpital, do którego zgłosisz się po poronieniu w domu i który odnotuje, że do straty w ogóle doszło.

Czy przy poronieniu w domu przysługują prawa po poronieniu?

Tak – prawa po poronieniu przysługują bez względu na moment straty. Nie ma również znaczenia, czy jest to poronienie w domu czy w szpitalu.

Chodzi o prawa do: pochowania dziecka, zarejestrowania go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), przejścia na skrócony urlop macierzyński (56 dni) i odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych).

Poczytaj więcej: Prawa po poronieniu

Do pochowania dziecka, bez korzystania z reszty praw, wystarczy karta zgonu, wydawana bez określenia płci dziecka. Aby jednak skorzystać z rejestracji, urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego, płeć dziecka musi być określona – tylko wtedy szpital wyda potrzebną do USC kartę martwego urodzenia.

Przy stracie do ok. 16 tygodnia ciąży najczęściej konieczne są badania DNA. Mogą zostać wykonane na podstawie próbek, które zabezpieczysz samodzielnie w czasie poronienia w domu.

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych samodzielnie?

Badanie genetyczne płci po poronieniu może być wykonane na podstawie próbki w soli fizjologicznej albo wypożyczonego ze szpitala bloczka parafinowego. Próbkę w soli możesz zabezpieczyć samodzielnie. Jak to zrobić?

Należy przygotować rękawiczki jednorazowe, sterylny pojemnik (jak na mocz) i sól fizjologiczną (dostępna w aptece).

Do pojemnika wlewa się ok. 30 ml płynu, a następnie umieszcza w nim materiał (najlepiej fragment kosmówki, pępowiny, pęcherzyka płodowego).

Ważne, by mocno dokręcić zakrętkę, a także dodatkowo ją zabezpieczyć np. taśmą klejącą czy folią spożywczą. Z tak zabezpieczoną próbką udaj się do szpitala.

Więcej informacji znajdziesz w instrukcji zabezpieczenia materiału poronnego (kliknij w obrazek):

poroniłam w domu i co dalej, poroniłam w domu, poronienie w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.