Poronienie co dalej

Dla każdej kobiety utrata potomstwa wiąże się z ogromną traumą. Niestety poronienie dotyka nawet co drugiej kobiety, odbywa się zazwyczaj przed upływem 22 tygodnia ciąży, w większości przypadków samoistnie. Najważniejszą kwestią pozostaje pomoc matce, która musi się odnaleźć po poronieniu

Co po poronieniu?
Jak sobie poradzić po poronieniu?
Co zrobić po poronieniu w domu?
Jak długo czekać na samoistne poronienie?

Co po poronieniu

Kluczowym działaniem po poronieniu jest znalezienie przyczyny dlaczego płód obumarł. W tym celu wykonuje się badanie genetyczne z fragmentów tkanek poronnych pobranych podczas łyżeczkowania,które mogą dać odpowiedź co do przyczyny poronienia oraz  pozwalają zminimalizować w znacznym stopniu utratę kolejnej ciąży czy urodzenie dziecka  z wadą genetyczną. Do wiadomości rodziców podana jest również płeć utraconego płodu

Jak sobie radzić po poronieniu

Jedną z najważniejszych kwestią jest uświadomienie sobie, co tak naprawdę się stało i pogodzenie się z tym faktem. Jedne kobiety potrzebują kilku tygodni, drugie – wyczekujące potomstwa od dłuższego czasu,  przechodzą ten proces dłużej.  Na okres otrząśnięcia się z traumy po stracie dziecka dla kobiet pracujących, przyznawany jest skrócony urlop macierzyński. Jednak wiele z nich korzysta tylko z krótkiego zwolnienia chorobowego. Jeżeli stan psychiczny i zdrowotny pozwala wrócić do pracy, okazuje się to dobrym wyjściem , aby choć na chwilę uwolnić myśli od zaistniałej sytuacji. Wiele kobiet decyduje się po poronieniu na pomoc psychologa lub wspierają się nawzajem w grupach powstałych na portalach społecznościowych.

Co zrobić po poronieniu w domu

Jeżeli podejrzewamy poronienie lub gdy ono już nastąpiło najlepiej od razu zgłosić się do szpitala lub umówić do ginekologa. Lekarz sprawdzi czy wszystko jest w porządku, koniecznym okazać się może zabieg łyżeczkowania macicy lub podanie leków oraz poinformuje jak dalej postępować.

Jak długo czekać na samoistne poronienie

Jeśli zachodzą okoliczności mówiące, iż płód się nie rozwija lub spada poziom Beta hCG, ginekolog powiadomi nas o prawdopodobnym zakończeniu ciąży Wówczas wysoce prawdopodobne jest samoistne poronienie, może dojść do  niego w ciągu 2-4 tygodni od momentu zatrzymania rozwoju płodu. Jeśli do niego nie dojdzie lekarz ginekolog decyduje o zabiegu łyżeczkowania.