Progesteron – jak podnieść jego poziom?

Progesteron jest bardzo ważnym hormonem ciążowym. Bez niego utrzymanie ciąży nie jest możliwe. Jego zbyt niskie stężenie może także uniemożliwić zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Na etapie planowania ciąży warto więc zatroszczyć się o poziom progesteronu w organizmie. Sprawdź, jak możesz to zrobić!

Progesteron – co to takiego?

Progesteron to żeński hormon płciowy. Jest on wytwarzany przez jajniki, korę nadnerczy i łożysko. W cyklu miesiączkowym kobiety ma on bardzo ważne zadanie. Po owulacji uwalnia go ciałko żółte, czyli niewielka struktura wytworzona po pęcherzyku jajnikowym. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ciąży. Jeśli jednak w cyklu nie doszło do zapłodnienia, to poziom progesteronu stopniowo się obniża, a ciałko żółte zanika.

Progesteron – normy w cyklu miesiączkowym

Poziom progesteronu w kobiecym organizmie jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. Powinien on kształtować się następująco:

 • W fazie folikularnej powinien wynosić między 0,057 a 0,893 ng/ml
 • W trakcie owulacji powinien wynosić od 0,121 do 12,0 ng/ml.
 • W fazie lutealnej powinien wynosić między 1,83 a 23,9 ng/ml

Niski poziom progesteronu – o czym może świadczyć?

Niski progesteron może mieć następujące przyczyny:

 • Niewydolność ciałka żółtego
 • Niewydolność łożyska
 • Zatrucie ciążowe
 • Dysfunkcja podwzgórza lub przysadki mózgowej

Może to prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych objawów, takich jak:

 • Pogorszenie nastroju
 • Rozdrażnienie
 • Zmęczenie
 • Spadek libido
 • Problemy skórne

Jeśli zauważamy u siebie następujące objawy, to warto wykonać badanie progesteronu. Wykonuje się je z krwi, która pobierana jest, jak do standardowej morfologii. Jest więc ono całkowicie bezbolesne dla pacjenta.

Niski progesteron a ciąża

Niski progesteron może także prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, co może kobiecie znacznie utrudnić zajście w ciążę. Utrudniony może być sam proces zapłodnienia. Jeśli jednak do niego dojdzie, to zarodek może nie być w stanie zagnieździć się w macicy. Niski progesteron jest niebezpieczny także na późniejszych etapach ciąży. Jego zadaniem jest utrzymywać macicę w stanie relaksacji. Jego niedobór może skutkować więc przedwczesnymi skurczami, a w konsekwencji przedwczesnym porodem.

progesteron jak podnieść jego poziom

Jak zwiększyć poziom progesteronu?

Zbyt niski poziom progesteronu powinien zostać zwiększony poprzez suplementację. Hormon ten może być przyjmowany doustnie lub dopochwowo. O dawce i formie suplementacji zawsze decyduje lekarz po otrzymaniu wyniku badania stężenia progesteronu u pacjentki. Nie należy przyjmować żadnych sumplementów tego typu na własną rękę.

Poziom progesteronu możemy także spróbować zwiększyć poprzez naturalne metody. Pomoże nam w tym przede wszystkim dieta. Powinna ona być bogata w produkty, takie jak wątróbka, banany, bataty, kakao, nasiona słonecznika, twarde sery, sezam czy buraki. Pamiętać musimy także o wysypianiu się. Dla poziomu progesteronu w naszym organizmie ważna jest także praca tarczycy. Sprawdźmy więc, jak działa i zadbajmy, aby pracowała prawidłowo.