Badania płodu po poronieniu – to warto wiedzieć

Po co robić badania płodu po poronieniu, Czy trzeba mieć skierowanie na badania płodu po poronieniu, Ile kosztują badania płodu po poronieniu, Gdzie zrobić badania płodu po poronieniu

Poronienie jest niezwykle bolesnym i traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Kiedy do niego dojdzie, głównymi pytaniami, które zadaje sobie matka nienarodzonego dziecka są – co było jego przyczyną? Czy można było tego uniknąć? Czy kolejna ciąża również będzie zagrożona? Odpowiedzi na powyższe, może udzielić nam wykonanie badania płodu po poronieniu, które pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Po co robić badania płodu po poronieniu?
Czy trzeba mieć skierowanie na badania płodu po poronieniu?
Ile kosztują badania płodu po poronieniu?
Gdzie zrobić badania płodu po poronieniu?

Po co robić badania płodu po poronieniu?

Najczęstszą przyczyną poronień wśród kobiet, są choroby genetyczne dziecka. Do wyżej wspomnianych zaliczyć można między innymi Zespół Downa, Turnera, Patau, Edwardsa oraz te związane z chromosomami płci X i Y. Obecnie, istnieje opcja wykonania badań pod kątem możliwości występowania tych chorób nie tylko w przypadku rodziców, ale również i samego dziecka. Dlatego też badania płodu po poronieniu są niezbędne, aby móc sprawdzić, czy którakolwiek z nich wystąpiła i była przyczyną poronienia. Ponadto uprzednio wymienione warto wykonać w sytuacji, kiedy chcemy poznać płeć nienarodzonego dziecka i skorzystać z przysługujących nam praw jak choćby rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego, odebranie skróconego urlopu macierzyńskiego lub zasiłku pogrzebowego po zorganizowaniu pochówku.

Czy trzeba mieć skierowanie na badania płodu po poronieniu?

Aby je wykonać nie trzeba posiadać skierowania. To, co będzie niezbędne do jego przeprowadzenia, to materiał pobrany do badania histopatologicznego, które wykonywane jest rutynowo przez szpital po wystąpieniu poronienia. Wyżej wspomniany można wypożyczyć od szpitala, aby zlecić w odpowiedniej placówce wykonanie badania płodu po poronieniu.

Ile kosztują badania płodu po poronieniu?

Cena badań płodu po poronieniu oscyluje w granicach tysiąca złotych. Oczywiście ostatecznie uzależniona jest ona od cennika placówki, w której będzie badanie przeprowadzane.

Gdzie zrobić badania płodu po poronieniu?

Badania płodu po poronieniu można wykonać w dedykowanych tej czynności placówkach. Zaliczamy do nich laboratoria badań DNA. Z ich usług można korzystać na terenie całej Polski.