Badanie KIR – w jakiej sytuacji należy je wykonać?

Badanie KIR zalicza się do badań genetycznych, które mają na celu ustalenie genotypu, co pomaga w diagnozie przyczyn poronień oraz niepłodności. Badanie KIR zaleca się dla kobiet planujących ciążę. Badanie to nie jest refundowane przez NFZ, a koszt badania KIR waha się w zależności od pakietu badań. Z artykułu poniżej dowiesz się m.in. o wskazaniach do wykonania tego badania.

Jakie są wskazania do wykonania badania KIR?
Badanie KIR – co mogą wskazać wyniki badania KIR?
Badanie KIR – jaki jest czas oczekiwania na wynik?
Badanie KIR – czy są jakieś zalecenia przed badaniem KIR?

Jakie są wskazania do wykonania badania KIR?

Wskazaniami do wykonania badania KIR są niepłodność, wielokrotne poronienia, nieudane zapłodnienia in vitro oraz dyskomfort psychiczny osób starających się o dziecko, a co za tym idzie, chęć sprawdzenia, czy przyszła ciąża będzie bezpieczna.

Badanie KIR – co mogą wskazać wyniki badania KIR?

Wyniki badania KIR mogą wskazać genotyp KIR AA u kobiety, który jest uważany za najbardziej hamujący aktywność komórek NK, co oznacza, że kobieta jest narażona na powikłania w trakcie ciąży, tj. zahamowanie rozwoju płodu, stan przedrzucawkowy, a nawet poronienie. Wyniki mogą wskazać również inny genotyp KIR Bx, który oznacza, że zawiera on receptory hamujące, ale także receptory aktywujące. W takim układzie genotypu występuje zawsze więcej genów aktywujących, co oznacza, że nie powinien występować problem z implementacją zarodka.

Badanie KIR – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Czas oczekiwania na wynik badania KIR wynosi około 10 dni roboczych. Wynik należy skonsultować z lekarzem genetykiem. Z badaniem KIR wskazane jest wykonanie badania HLA-C, ponieważ to od ekspresji antygenów HLA-C na powierzchni zarodka zależy, czy receptory KIR odrzucą zarodek.

Badanie KIR – czy są jakieś zalecenia przed badaniem KIR?

Do wykonania badania KIR pobierana jest krew. Do wykonania badania nie trzeba być na czczo. Warto na badanie umówić się z wyprzedzeniem.