Celiakia – badania, cena i rodzaje. Dowiedz się więcej o chorobie!

Jeśli zauważyłeś, że spożywanie glutenu Ci szkodzi, koniecznie powinieneś wykonać badanie genetyczne. Dlaczego? Sama nadwrażliwość na gluten – choć jest uciążliwa i powoduje ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, bulgotanie w brzuchu i ogólny dyskomfort – nie wpływa tak bardzo na ogólny stan Twojego  organizmu jak celiakia. Dowiedz się, jakie testy możesz wykonać oraz ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?

celiakia badania cena

  1. Celiakia, badania, cena, czyli co powinieneś wiedzieć o testach na nietolerancję glutenu?
  2. Testy DNA – celiakia, badania, cena
  3. Celiakia – badania cena

Celiakia, badania, cena, czyli co powinieneś wiedzieć o testach na nietolerancję glutenu?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprawdzenie czy mamy celiakię jest wykonanie testów serologicznych z krwi. Jednak mimo swojego powodzenia u pacjentów, nie są one tak tanie i skuteczne jakby się wydawało. Celiakia badania cena -ile kosztują badania na nietolerancję glutenu? Jeżeli nasze wyniki są w normie, za testy będziemy musieli zapłacić 255 złotych, jednak jeżeli występuje podejrzenie nieprawidłowości, zostaniemy skierowani na kolejne badania, a łączny koszt wszystkich testów może wynieść nawet 892 złotych.

Testy DNA – celiakia, badania, cena

Warto jednak pamiętać, że celiakia jest chorobą wrodzoną, a jej występowanie uwarunkowane jest obecnością genów HLA DQ2,2, DQ2,5 i DQ8. Dlatego też, najskuteczniejszą metodą diagnostyki tego schorzenia są właśnie testy DNA. Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu? Najczęściej cena za testy genetyczne wynosi 297 złotych.

Celiakia – badania cena

Jak wspomnieliśmy wyżej, celiakia jest schorzeniem genetycznym. Jeśli więc wyniki Twoich testów ją potwierdziły, warto, aby badaniu poddali się również inni członkowie Twojej rodziny. Mogą jeszcze o tym nic nie wiedzieć, ponieważ objawy nie zdołały się u nich rozwinąć, lub są one na tyle niecharakterystyczne, że nie zostały powiązane z nietolerancją glutenu.