Jak wygląda badanie genetyczne dziecka po poronieniu?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu to często jedyna szansa na poznanie przyczyny poronienia. Samo badanie genetyczne materiału z poronienia opiera się na analizie tkanek i wbrew pozorom nie są to tkanki pochodzące bezpośrednio od dziecka. Analizie poddaje się materiał poronny, czyli np. fragment pępowiny.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie są zalecane rodzaje badań ?
Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie mogą być przyczyny poronienia?
Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jaka jest cena?
Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie są pierwsze objawy poronienia?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie są zalecane rodzaje badań

Badanie genetyczne płodu po poronieniu ma na celu ustalenie przyczyny poronienia lub wykrywa genetyczną płeć płodu. W pierwszym przypadku analizowane jest DNA płodu pod kątem występowania nieprawidłowości – wady genetyczne mogą odpowiadać nawet za 60% poronień. Określenie płci po poronieniu pozwala na uzyskanie zasiłku pogrzebowego i skorzystanie z części urlopu macierzyńskiego. Badanie płci po poronieniu jest niezbędne do uzyskania aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie mogą być przyczyny poronienia?

Nawet 60% poronień może mieć związek z zaburzeniami genetycznymi płodu, które mogą być dziedziczone od rodziców lub występują samoistnie. Innymi przyczynami poronienia są zaburzenia hormonalne matki, nieprawidłowa budowa narządów rozrodczych, stres, przyjmowane leki czy czynniki środowiskowe. Przyczyn poronienia może być naprawdę wiele, stąd warto zdecydować się na dokładną diagnostykę.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jaka jest cena?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu może kosztować do 1700 złotych – wówczas ustalana jest nie tylko płeć, ale również materiał badany jest pod kątem obecności zaburzeń genetycznych. Jeśli badania po poronieniu mają obejmować samo ustalenie płci po poronieniu to wówczas takie badanie można wykonać już za 400 złotych.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie są pierwsze objawy poronienia?

Objawy poronienia to najczęściej bóle podbrzusza o zróżnicowanym nasileniu, którym towarzyszą skurcze i krwawienie z dróg rodnych. Wraz z postępem poronienia objawy się nasilają. Kiedy ciężarna zaczyna odczuwać niepokojące objawy to powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub położną.